Bilkent Üniversitesi içinde bulunduğumuz günlerde Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nin kuruluşunun 30. yılını kutluyor. Bilkent 30. Yıl Festivali kapsamında 10 Şubat’tan 16 Mart’a kadar toplam 6 tane konser verilmesi planlandı. Bilkent MSSF Konser Salonu’nda gerçekleşen konserler öğrenciler, mezunlar ve akademik kadro tarafından büyük ilgiyle karşılandı. 25 Şubat’ta gerçekleşen Hoca Bey’e Saygı-Pianissimo konserine katılıp tecrübemi sizlerle paylaşmayı amaçladım.

YoonieHan_web

Program Yoonie Han’ın piyano tuşlarıyla dokunmasıyla başladı. Yoonie Han uluslararası yarışmalarda, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve dünya çapında büyük konser salonlarında şiirsel performansı ile pek çok büyük ödül almış bir Koreli piyanist. Dolayısıyla Kore büyükelçisi ve birçok Korelinin katılımıyla gerçekleşti etkinlik. Yoonie Han 2009 yılında “17-31 yaş arasında dünya çapında gelecek vadeden, parlak piyanist” alanında Gawon Müzik Ödülüne layık görülmüş, birçok yarışmada da birinciliği var. 2012-13’te Fulbright Kurumu desteğiyle Avrupa’da ve Amerika Birleşik Devletleri’nde Steinway Halls turnesine çıkmış. Steinway Records’da “Love and Longing” adlı albümü WQXR’da “Haftanın albümü” olmaya aday gösterilmiş ve hızlıca Billboard Classical Chart’da yükselmiş. Han, Eleanor Sokoloff ile çalışarak Curtis Institute of Music’den lisans derecesi ve Julliard School’da Robert McDonal’ın öğrencisi olarak müzikte yüksek lisans derecesi almıştır. Doktorasını SUNY Stony Brook’da tamamlamaktadır. Halen Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesinde öğretim görevlisidir. Yoonie Han, Paris merkezli uluslararası dekorasyon markası Roche Bobois’dan, Fransa’nın en önde gelen saat üreticisi olan Breguet’den ve Han’a konserleri için kostüm sağlayan İtalyan moda evi Dolce & Gabbana’dan özel sponsorluk almış.

Hayranlık uyandırıcı bu öz geçmişi el broşüründen okuduktan sonra Han’ın melodilerine odaklandım. Hakikaten tınıları çok etkileyiciydi. Özellikle piyanoyla vücudunu bütünleştirmesi ve müziğini yaparken biz dinleyicilerin hatta kendi varlığını bile unutması izlemeye değerdi. Zaten konsere gitmemizin sebeplerinden biri de bu değil midir? Sanatçının sanatıyla arasındaki  ilişkiyi, sanatını yapma sürecini gözlemlemek isteriz. İşte Yoonie Han dinleyicisine benzeri bir daha tekrarlanmayacak cinsten bir tecrübe yaşattı.

duo_blance_noire_web

İkinci  kısımda ise sahnede Bilkent mezunu iki güzel  genç kadın duruyordu. Neşeleri  ve enerjileriyle girdiler salona, çaldıkları parçalarla da ortamı iyice güzelleştirdiler. El broşüründe yazılanlar göre Selin Şekeranber ve Yudum Çetiner’in 1997’de Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nde başlayan müzikal yolculuğu 2008 yılından beri birlikte devam ediyormuş. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ve İzmir Senfoni Orkestrası ile solist olarak konserler veren Duo Blanc & Noir ayrıca Stuttgart´ta “Typisch Türkisch” ve Hoch am Turm Müzik Festivali, Marsyas Kültür ve Sanat Festivali, İsviçre Uluslararası Lozan Müzik Festivali, İstanbul Bosch Genç Klasikçiler Festivali, Uluslararası Fransa Belfort Müzik Festivali, Almanya Oberschwaben Müzik Festivallerine katılmışlar. 2014 yılında A.K. Müzik İstanbul´dan çıkan ilk CD’leri Essence of Piano Duo’nun tanıtımı kapsamında yurt içi ve dışında gerçekleşen birçok konser ile çalışmalarına devam ediyorlarmış. Bu  iki başarılı genç kadınla bir Bilkentli olarak gurur duyduğumu belirtmek istiyorum. Programın ikinci kısmında çaldıkları  parçalar bize daha aşina parçalar olduğu için midir, bilmem çok etkileyiciydi.  Özellikle Sayın İhsan Doğramacı için çaldıkları Fazıl Say’ın Kara Toprak eseri salonun havasını bir anda değiştirdi. Hoca Bey için saygılarını çok naif bir şekilde sundu iki piyanist. Bu güzel müzik birlikteliği için Bilkent Müzik Festivali için emek gösteren herkese teşekkür ediyorum. Daha nice 30 yıllara sanatla!

 

Leave a Reply

Yazıcı Tamiri Sigma Defence Ankara Kız Yurdu