Gerek spora başlamak, gerek ortalamamızı yüksek tutmak, yeni bir beceri kazanmak için çaresizce ihtiyaç duyduğumuz bir kavram disiplin. Ne de olsa o şınavlar kendi kendine çekilmiyor, o makaleler kendi kendilerini yazmıyor, örnek sorular kendi kendilerine çözülmüyor. Öte yandan, öz disiplinsiz doğduk diye öz disiplinsiz ölmemize gerek yok, her şey gibi bu da belli bir ölçüde öğrenilebilir bir beceri. Her alanda daha disiplinli olmak için yapabileceğiniz ufak şeyleri ve size bu yolda yardımcı olacak düşünme biçimlerini derledim.

  1. Her pozitif şey sıfırdan büyüktür, unutmayın.

Kazanmaya veya değiştirmeye çalıştığınız alışkanlığınız, veya bitirmeye çalıştırdığınız çalışmanız her ne ise, derin bir nefes alın ve bir paragraf dahi yazsanız, ufacık bir şeyi bile değiştirseniz bir anlamı olduğunu hatırlayın. Tek bir satırı yeniden yazarım diye bilgisayar başına oturduğunuzda bu işi yapmaya devam ederken bulabilirsiniz kendinizi. Bir ucundan başlamak lazım, disiplin kazanmak için işe başlama alışkanlığı kazanmak önemli. Asla bitmez, başlasam da ne kadar yapabilirim ki gibi bahaneler bulup başlama alışkanlığı edinmekten kaçmaktansa, bir dakikalık işin bile hiç iş yapmamaktan daha iyi olduğunu kendinize hatırlatın.

ID:67353070

  1. Yapılacak işleri düşünmek yerine hızlıca yapmaya başlayın.

Planlama yapmak zaman yönetimi için oldukça önemli. Fakat yarımşar saatlik beş işi programlamak, güzelce ajandanıza yazmak, bunları nasıl yapacağınızı anlatmak için çalışma arkadaşınızı aramak gibi işlerle bir buçuk saat geçiriyorsanız, bu işlerin büyük kısmını bitirebileceğiniz zamanı boşa harcıyorsunuz demektir. İşleri düşündükçe gözünüzde büyür, siz en iyisi mi gözlerinizi kapayın, kendinizi meşguliyet denizine tek seferde atın gitsin.

  1. Eğer büyük erteleme problemleriniz varsa ve bunu değiştirmeye çalışıyorsanız her şeyi bir anda değiştirmeye çalışmayın.

Geçmişte zaman yönetimiyle ve öz disiplinle sıkıntılarınız olduysa ve yeni alışkanlıklar edinmeye çalışıyorsanız, bir sabah uyanıp muhteşem derecede disiplinli ve dakik bir insan olabileceğinizi düşünmeyin. Böyle büyük bir beklenti moralinizi bozabilir. Onun yerine kendinize ufak ufak, teker teker disiplin kazandırmaya çalışın, örneğin önce tatlı yememe disiplini, sonra her günün ödevini o gün yapma disiplini, sonra her gün yeni öğrendiğiniz dilde on kelime ezberleme disiplini… Her şeyi bir anda, aynı anda yapmaya çalışıp kendinize işkence etmeyin.

avoid-distraction-for-better-resulst_95396688_Subscription_Monthly_XXL-1024x682

  1. Sizi baştan çıkartabilecek şeyleri en baştan engelleyin.

Harika bir makale yazacaksınız ama sürekli telefonunuza bakacağınızı mı biliyorsunuz? Telefonunuzu uçak moduna alın, hatta başka bir odaya koyun. Daha sağlıklı beslenmeye çalışıyor fakat abur cubur çekmecesinden elinizi çekemiyor musunuz? Evinize abur cubur hiç sokmayın, marketten hiç almayın.

  1. Günlük bazda gerçekçi hedefler belirleyin ve ne olursa olsun bunları bitirin.

Burada iki nokta çok önemli: hedeflerin kısa vadeli olması ve gerçekçi olması. Günlük olarak kendinizi kontrol ederken alışkanlık oluşturmak çok daha kolay. Aynı şekilde gerçekçi beklentiler de bir zorunluluk, çünkü disiplin geliştirmek için günlük hedeflerinizi gerçekleştirmekte ısrarcı olmanız gerekiyor. Eğer kendinize imkansız görevler verirseniz günleriniz başarısızlıkla geçiyor gibi görünüp hevesinizi kırabilir. Bitmemiş uzun yapılacaklar listelerinizi kısa ve gerçekçi olanlarıyla değiştirin ve her gün her maddeye tik koyabildiğinizi fark edin.

Temptation_-_Cat_and_Goldfish_Bowl

  1. Kendinize boş zaman bırakmayı ve kendinizi ödüllendirmeyi ihmal etmeyin.

Disiplin, disiplin diyerek taşa dönüşmenin anlamı yok. Kısa sürede tükenmemek için kendinize ufak izinler, ufak hediyeler verin. Önemli olansa şu, kendinize dinlenmek için vakti planlarınız içinde bırakmazsanız arada verdiğiniz zorunlu aralarla disiplinli bir şekilde yapmaya çalıştığınız işlerinizi bölüp verimsiz bir zaman geçirirsiniz.

  1. Kendinizi affedin.

Herkes her zaman verimli, disiplinli ve planlı olamaz. Kazanmaya çalıştığınız disiplin konusunda ipin ucunun kaçtığı zamanlar olabilir. Yapılacak tek şey hemencecik bu mağlubiyet ruhundan çıkıp yeniden düzene geri dönmeye çalışmak.

Görsel Kaynakları:

Kedili resim

İkinci resim

Köpekli resim

Leave a Reply

1 comment

  1. Uğur

    Aradığım yazı elinize sağlık , onca boş bilgi arasında böyle bir yazı görmek güzel.

Yazıcı Tamiri Sigma Defence Ankara Kız Yurdu