1. Grand Designs

Grand Designs | Netflix

Yolda yürürken karşımıza çıkmayacak evlerin tasarımını konu alan dizinin adını tam olarak hak ettiğini söyleyebiliriz. Her bölümde farklı bir ülkeye konuk olan ve buradan bir evin sıfırdan nasıl tasarlandığı ve inşa edildiğini konu alan belgesel dizi, yalnızca mimariye ilgi duyanlara değil değil yeni şeylere merak salan herkese hitap ediyor.

2. Down to earth with Zac Efron

Disney’den tanıdığımız Zac Efron ve sağlıklı yaşam uzmanı Darin Olien sağlıklı ve sürdürülebilir hayat tarzlarını keşfe çıkarak her bölümde dünyanın farklı bölgelerini ziyaret ediyorlar. Gittikleri yerlerin wellnes rutinlerini, geleneksel yaşam tarzlarını deneyip lokal komünlerin bir parçası oluyorlar. İzlanda’nın karla kaplı sahillerinden Güney Amerika ormanlarına kadar geniş bir perspektifte bölümler yayınlayan ekip, her bölümde bizi hem şaşırtıp hem de vizyonumuzu genişletiyor. Seyahat tutkusu ve farklı kültürlere ilgisi olan herkesin izlemesi gereken bir belgesel dizi.

3. Explained

Her bölümde başka bir temayı işleyen belgesel dizi Netflix’in belki de en sevilen belgesel dizisi. Ünlem işaretinden Covid-19 salgınına, rüyalardan milyarderlere kadar geniş bir perspektifte izleyiciyle buluşan dizi yaratıcı animasyonlarıyla ve röportajlarıyla da ilgi çekiyor. Merak ettiğinizi bile bilmediğiniz pek çok konuda ufkunuzu açacak olan bu diziye kesinlikle bir şans vermelisiniz!

4. (Un)Well

Wellness sektörü dünyadaki en büyük sektörlerden biri. Geleneksel yöntemlerle yapılan masajlar, meditasyon ve nefes teknikleri, daha iyi hissetmek için aldığımız besin takviyeleri, esansiyel yağlar… İnsanoğlunun yüzyıllardır başvurduğu tüm bu yöntemlere ve daha fazlasına derin ve geniş bir perspektiften bakan belgesel dizi, hem bu yöntemler sayesinde hayatını pozitif yönde değiştiren hem de bu yöntemler yüzünden hayatı alt üst olan insanlarla söyleşi şeklinde ilerliyor. Bölüm sonunda ise hangi tarafta yer alacağına seyirci kendi karar veriyor. Bu konularda bilgili olsun olmasın sağlıklı yaşama ilgi duyan herkesin mutlaka izlemesi gereken bir dizi.

Leave a Reply