NBA’i Kızıştıran Tartışma: Yıldız Oyuncular Dinlendirilmeli Mi?

LeBron James, Cleveland Cavaliers

İki hafta önce oynanan ve Batı Konferans’ının zirvesini yakından ilgilendiren Warriors-Spurs maçında her iki takımın da yıldız oyuncularının tamamını dinlendirmiş olması oldukça tepki toplamış, basketbolun zirvesindeki bu iki takımın görsel şölen olması gereken maçı yedek oyuncuların şans bulduğu sıradan bir maça dönüşmüştü. Hem lig yönetimi hem de seyirciler bu duruma tepki gösterirlerken geride bıraktığımız hafta sonunda oynanan Cavaliers-Clippers maçın Cavs koçu Lue’nun LeBron James ve Kyrie Irving’i dinlendireceğini açıklaması bu tartışmayı daha da alevlendirmiş konuya NBA koçlarından Doc Rivers, eski NBA yıldızı Karl Malone, NBA yönetimi ve Jeff Van Gundy, Kevin Arnovitz gibi yorumcular da dahil olmuştu.

Bu durum yıllardan bu yana süre geliyor ve hemen her play-off öncesi dönemde tartışılıyor. NBA tarihinin en önemli koçlarından Greg Popovic bu yaklaşımın öncülerinden olarak gösterilebilir. Oyuncu rotasyonlarını ayarlama ve sezonun sonuna yaklaşılırken oyuncularını en etkili şekilde dinlendirme konusundaki uzmanlığıyla Tim Duncan, Manu Ginobili, Tony Parker gibi yaşları oldukça ilerleyen yıldızlarından uzun yıllar maksimum verim almayı başardı. Duruma koçlar, oyuncular ve dolayısıyla takımlar açısından bakıldığında oldukça mantıklı bir yaklaşım olarak görülmesi doğal. Şampiyonluğun en önemli adaylarının, konferanstaki sıralamaları da büyük ölçüde netleştikten sonra yıldız oyuncularını dinlendirerek zorlu play-of sürecine hazırlamaları ve bu şekilde onları olası sakatlık risklerinden de korumuş olmalarını NBA’in 82 maçlık oldukça yoğun normal sezon programı da göz önüne alındığında en mantıklı yaklaşım olarak görüyorum.

Bu rağmen, durumun taraftarlar açısından bu kadar hoş görülmemesini de anlıyorum. Maç biletlerine ve televizyon yayınlarına verilen paralara bakıldığında seyircilerin her maçı maksimum potansiyelinde izleme hakları olduğunu düşünüyorum.

Karl Malone, Cavaliers’ın kararını eleştirerek ligde 10 yıldan az tecrübesi olan her oyuncunun aksini gerektiren bir durum olmadıkça maçlarda oynaması gerektiğini belirtmişti. Bu yorum hakkında da şunu söyleyebilirim ki, parkede ne zaman ne olacağını bilemezsiniz. Oyuncuları dinlendirme hamlesi aynı zamanda her şanssız sakatlığın da önüne geçilmesini sağlıyor.

Clippers koçu Doc Rivers ise topu lig yönetimine atarak sıkışık ve yoğun takvimin takımlara daha çok dinlenme şansı verecek şekilde yeniden düzenlenmesi gerektiğini söylemişti. Şahsen olaya karşı Rivers’ın yaklaşımının Malone’un açıklamalarına göre daha makul olduğunu düşünüyorum. Yine de şunun farkındayım ki NBA takvimini rahatlatmak için fazla büyük. Hem maddi açıdan hem de sportif açıdan.

LeBron James ve Kyrie Irving ise NBA yönetiminin ellerinden geleni yaptıklarına inandıklarını söylediler. Her ne kadar her maçta oynamak isteseler de bedenlerinin buna her zaman izin veremeyeceğini ve koçlarının bu konudaki kararlarına saygı duyduklarını de ekleyen ikili, seyircilerin mutsuzluğunu da anladıklarını söylediler.

Tek bir haklının ya da doğru sonucun olmadığı bu tartışmada önemli noktanın profesyonellik olduğunu düşünüyorum. Oyuncular ve koçlar profesyonel insanlar. Her ne kadar onları destekleyen seyircilerin öneminin farkında olsalar da profesyonel sporcu olmanın bir getirisi olarak her durumda takımları için en iyisini düşünmek durumundalar. Seyirciler de bu durumun farkında olup şampiyonluk yolunda takımlarındaki oyuncular gibi fedakarlık göstermeleri gerektiğini kavramalılar.

Leave a Reply

Yazıcı Tamiri Sigma Defence Ankara Kız Yurdu