NBA severlerin büyük bir heyecanla bekledikleri takaslar geride kaldı. Büyük küçük bir sürü takasın gerçekleştiği bu dönemde yaşanan bazı önemli takasları değerlendirdim.

Detroit Pistons’ın aldıkları: Blake Griffin, Willie Reed, Brice Johnson

Los Angeles Clippers’ın aldıkları: Avery Bradley, Tobias Harris, Boban Marjanovic, Detroit 2018 1. tur draft hakkı, Detroit 2. tur draft hakkı

Takasların bitmesine 10 gün kala gerçekleşen bu takas aslında bir son gün takası değil ama takas döneminde bu sene yer değiştiren en önemli oyuncuyu içeren bu takası konuşmamak yanlış olurdu. Genelde takasları hangi takımın kazandığı değerlendirilirken en iyi oyuncuyu kimin aldığına bakılır ve bu takasın en iyi oyuncusunun Blake Griffin olduğu çok açık. Griffin 2013-2014 sezonunda En Değerli Oyuncu oylamasını 3. sırada bitirdiğinde ligin en iyi beş oyuncusundan biri olarak görülüyordu fakat ardı arkası kesilmeyen sakatlıklar (son iki sezonda Griffin toplam 68 maç kaçırdı) ve saha dışında yaşadığı problemler insanların onu düşüşte olan bir oyuncu olarak görmesine yol açtı. Takastan bu yana oynadığı beş maçın hepsini kazanan Detroit’te şu an işler yolunda gözüküyor. Amerikalıların kullandığı bir kalıp olan “En büyük yetenek kullanılabilir durumda olmaktır.” cümlesi belki de bu takası en iyi özetleyen cümle. Griffin’in kariyerinin devamında sağlıklı kalıp kalamayacağı bu takasın en kritik noktası olmaya devam edecek.

 

Cleveland Cavaliers’ın aldıkları: Jordan Clarkson, Larry Nance Jr.

Los Angeles Lakers’ın aldıkları: Isaiah Thomas, Channing Frye, Cleveland 2018 1. tur draft hakkı

Cleveland Cavaliers son gün en hareketli olması beklenen takımdı. Oynadığı son 20 maçın sadece 7sini kazanabilen Cavs’in takas yapmasına kesin gözüyle bakılıyordu. Saha dışında oyuncuların kendi arasında çok büyük problemler yaşadıkları sürekli konuşuluyordu. Cleveland bu yaz Kyrie Irving takasıyla kadrosuna kattığı Isaiah Thomas’tan istediği verimi alamadı. Bostonda geçirdiği son iki sezonunda All-Star seçilen ve geçen sene 28.9 gibi inanması zor bir sayı ortalamasıyla oynayan IT bu sezon inanılmaz bir düşüş yaşadı. Gerek sakatlığı(sadece 15 maç forma giyebildi) gerekse takım içinde çok büyük problemler yarattığı sıkça konuşuldu. Channing Frye ise 36 yaşına gelmiş artık kariyerinin son dönemlerini yaşayan bir oyuncu. Verim alamadıkları iki oyuncuyu ellerinden çıkarıp takıma anında katkı sağlayabilecek iki oyuncu aldılar.

Los Angeles Lakers’ın ise bu yaz serbest oyuncu piyasasında iki maksimum kontrat önermek istediği konuşuluyor. Isaiah Thomas ve Channing Frye’ın kontratları bu sene sona eriyor. Clarkson’ın kontratından kurtulup bu yaz çok daha aktif olabilmek için bu takası yaptılar. Kağıt üzerinde şimdilik iki takımında amacına ulaştığı bir takas olarak dursa bile Kyrie Irving gibi elit bir oyuncunun yerini doldurmak için takıma katılmış olan Isaiah Thomas’ın sadece iki rotasyon oyuncusuna karşılık takaslanması Cleveland’ın geleceği açısından büyük sorunlar yaratabilir.

Phoenix Suns’ın aldıkları: Elfrid Payton

Orlando Magic’in aldıkları: Phoenix 2018 2. tur draft hakkı

Elfrid Payton bu sezon sahadaki oyunundan çok saçları yüzünden gündeme gelmiş bir oyuncu olsa bile bir 2. tur draft hakkına karşılık alınabilecek bir risk. Payton ligdeki dördüncü senesini geçiriyor olmasına rağmen hala 23 yaşında ve şu an takımı yenilemek harici herhangi bir amacı olmayan Phoenix’in Payton’ı geleceğe yönelik bir hamle olarak takımına kattığını söyleyebiliriz.

Orlando’nun ise Payton’dan bu kadar ucuza vazgeçmiş olmasının sebebinin 2018 Draft sınıfında yer alan Trae Young olduğu konuşuluyor. Payton gibi oyun kurucu pozisyonunda oynayan Young’ı bakalım seneye Orlando forması altında mı izleyeceğiz?

Denver Nuggets’ın aldıkları: Devin Harris, 2018 2. tur draft hakkı

Dallas Mavericks’in aldıkları: Doug McDermott, 2018 2. tur draft hakkı

New York Knicks’in aldıkları: Emmanuel Mudiay, 2018 2. tur draft hakkı

Emmanuel Mudiay 2015 draftında 7. sıradan seçildiğinde Denver Nuggets ondan çok şey bekliyordu fakat ilk iki sezonunda hiçbir gelişim gösterememesi sonucu Denver Nuggets Mudiay’den ümidini tamamen kesti. Bu sezon zorlu batıda playoff yapmak isteyen Denver, Mudiay gibi rotasyonun dışında kalmış bir parçasını süre verebileceği ve ligde kendini önceden kanıtlamış olan Devin Harrisle değiştirerek playoff yolundaki rakiplerinin önüne geçmeye çalıştı diyebiliriz.

Dallas Mavericks bu yaz maaş boşluğu olan takımlardan birisi. Bu sezon yüksek sıralardan draft yaparak ve serbest oyunculara imza attırarak takımı yenilemeye çalışacaklar. Doug McDermott kontratı sene sonunda bitecek bir oyuncu olduğu için bu yenilenme sırasında Dallas’ı maaş açısından zor duruma sokacak bir oyuncu değil. Geleceğe yönelik bir hamle yaparak hala karşılığında bir şeyler alabilecekken Devin Harris’i elden çıkarmış oldular.

New York Knicks sezon başladığında Kristaps Porzingis liderliğinde playoff yapmayı amaçlıyordu fakat Porzingis’in sakatlanıp sezonu kapatması sonrası playoff şansları neredeyse sıfıra indi. Mudiay beklentileri karşılayamamış bir oyuncu olsa bile Knicks’in bu takası yaparak kaybedecek bir şeyi yok. Hazır playoff yarışına havlu atmışken genç bir oyuncu takıma katarak geliştirmeye çalışacaklar.

Miami Heat’in aldıkları: Dwyane Wade

Cleveland Cavaliers’ın aldıkları: Miami Heat 2. tur korumalı draft hakkı

Cleveland’ın elden çıkardığı parçalardan birisi Dwyane Wade oldu. Takıma yeni gelen parçalara şans vermek, daha genç ve atlet bir takımla sahada olmak için yapılan bu takaslar sonrası Wade’in süre alması zor gözüküyordu. Karşılığında hiç bir şey almadan Wade’i efsanesi olduğu Miami’ye yollayarak hem Wade’in hem Miami’nin istediği kavuşmayı gerçekleştirmek amacıyla yapılmış bir takas olduğunu düşünüyorum.

Wade artık 37 yaşında olmasına rağmen bu sezon aldığı sürelerde hala faydalı olabileceğini gösterdi. Miami forması altında da aldığı kısıtlı sürelerde takıma verimli olacağını düşünüyorum.

Cleveland Cavaliers’ın aldıkları: Rodney Hood, George Hill

Sacramento Kings’in aldıkları: Joe Johnson, Iman Shumpert, Miami 2020 2. tur draft hakkı

Utah Jazz’ın aldıkları: Jae Crowder, Derrick Rose, Cleveland 2024 2. tur draft değiştirme hakkı

Cleveland’ın 3 oyuncuyu elden çıkardığı bu takas belki de yaptıkları en önemli hamle oldu diyebiliriz. Iman Shumpert ve Derrick Rose’un sakatlıklar sebebiyle artık NBA seviyesinde verimli oyuncular olamayacağını gören Cavs bu ikiliyi yollayarak yerlerini George Hill ve Rodney Hood’la doldurdu. Takasta Cleveland’ın yolladığı diğer isim olan Crowder ise geçen sene Bostondaki halinden bir hayli uzak olduğu için bu takasın bir parçası olarak kullanıldı. Özellikle işin savunma tarafında çok şeyler beklenen Crowder bu sezon sahada kaldığı sürede hiç hevesli bir görüntü çizmedi. Hill ve Hood gerektiğinde maça başlayan beşte katkı verip, gerektiğinde yedekten oyuna girip sayı üretebilecek kalitede oyuncular. Cavs’in bu tarz bir kadro değişikliğine çok ihtiyacı vardı ve bunu kısıtlı sürede en iyi şekilde atlattılar. Sezondan neredeyse ümidini kesmiş Cleveland taraftarını yeniden canlandıran bu takasların Cavs’i tekrar şampiyonluk yarışının içine sokup sokmadığını göreceğiz.

 

 

Leave a Reply

Yazıcı Tamiri Sigma Defence Ankara Kız Yurdu