Mükemmel Sporcuyu Yaratmak: Todd Marinovich

“Ben Todd Marinovich olmak istemiyorum.” Yazının başlığıyla pek uyuşmayan bu sözün üniversite yıllarında bizzat Todd Marinovich tarafından söylenmesi kulağa garip gelebilir. Hele ki bahsedilen isim aileden sporcuysa, küçük yaşlarından beri kariyeri başarılarla süslüyse ve neredeyse her zaman bulunduğu ortamdaki en popüler çocuk olmuşsa, gerçekten ilginç gelebilir. Sonuçta buraya kadar sahip olduklarının yüzde birine bile ulaşamayan sayısız genç, büyük ihtimalle yarım saniye bile düşünmeden hayatlarını takas etmeyi teklif ederdi. Ancak Marinovich’in hikâyesinin geri kalanını duyanlar, böyle bir teklifi akıllarından ucundan bile geçirmeyecektir. Peki, mükemmel gözüken bir yolculuk nasıl tepetaklak oluverdi?

Marinovich çocukluk yıllarında

Marinovich çocukluk yıllarında

Baba Marv Marinovich’in bir süper sporcu yaratma planı, oğlunun doğumundan bile önce başladı. Anne Trudi, hamileliği boyunca sigaradan, alkolden ve üç beyazdan uzak durarak tamamen doğal beslenmişti. Kendisi de eski bir Amerikan futbolcusu olan Marv, Sovyetlerden uyarladığı yenilikçi antrenman teknikleriyle oğluna ne yapması gerektiğini gayet iyi biliyordu. Daha bir aylıkken oğlunun baldırlarını çalıştırmaya başlayan baba Marinovich, Todd’un ağırlık kaldırdığı ya da şınav çektiği oyunlar da icat etmişti. Sıkı bir diyete tabi tutulan bu “proje çocuk”, bebekliği boyunca sadece taze sebze – meyve ve anne sütüyle beslendi. İşler bebeklik sonrası da değişmedi. Eve işlenmiş hiçbir yiyecek girmezken küçük Todd sadece doğal yiyecekler ve ciğer gibi kaliteli proteinlerle besleniyordu. Öyle ki, arkadaşlarının doğum günlerine bile gittiğinde annesinin ona evde yaptığı keki götürüyordu. Mutlak kontrol altında geçirdiği çocukluğunun ardından liseye başlayan geleceğin yıldızı, çaylak sezonundan itibaren ortalığı kasıp kavurmaya başarmıştı. Lise hayatı boyunca eyalet rekorlarını paramparça eden Marinovich, son sezonunda (ülkenin en iyi öğrenci – oyuncusuna verilen) Dial Ödülü’ne de layık görülmüştü. Lakin hikâyenin bir de karanlık tarafı vardı. Aşırı gözetimden dolayı bunalan bu genç adam, üzerindeki baskıdan kurtulmak için esrar kullanmaya başlamıştı. Anne ve babasının Marinovich lise üçe geçerken boşanması da bunun üstüne tuz biber ekti. Esrar kullanımını arttıran genç oyuncu, rakip okulların taraftarları tarafından “Marijuana-vich” olarak çağrılıyordu. Bu, hayatı boyunca sürecek sorunların da bir nevi başlangıcı olacaktı.

1987’nin en başarılı lise sporcusu Todd Marinovich

1987’nin en başarılı lise sporcusu Todd Marinovich

Parıltılı lise kariyeri sonrasında ülkedeki neredeyse her kolejden teklif alan Marinovich, babasının okulu USC’yi seçti. Burada babasının öğrettiklerinden sapmamak ile canlı üniversite hayatı arasında bocalamaya başlayan genç yıldızın yetişme şekliyse basının büyük ilgisini çekmişti. Robot QB, safkan sporcu gibi lakaplar havada uçuşurken California dergisi “Yıldız Olmak İçin Doğdu” manşetini atmıştı. Okuldaki ilk yılını (kolej kariyerini uzatmak için kullanılan bir yöntem) redshirt olarak geçiren Marinovich, ilk futbol sezonuna iyi başlamasa da müthiş devam etmiş ve NCAA pas yüzdesi rekorunu kıl payı kaçırıp, takımına ulusal şampiyonluk maçı kabul edilen Rose Bowl’u kazandırmıştı. 1990 senesine büyük hedeflerle giren yıldız QB, kişisel sorunları (uyuşturucu da diyebilirsiniz) yüzünden kötü oynamaya başlamış ve derslere gitmediğinin ortaya çıkmasından sonra da ceza almıştı. Beklentilerin altında kaldığı bu sezonun sonunda drafta girmeye karar veren oyuncu, drafttan önce kokain bulundurmaktan gözaltına alınarak şansını zorlasa da Oakland Raiders tarafından 24. sırada seçildi.

Marinovich Raiders formasıyla

Marinovich Raiders formasıyla

Zamanının en büyük yıldız adayı Marinovich NFL’de sadece iki sezon tutunabildi. Zaman zaman kendisinde yıldız kumaşı olduğunu gösterse de çoğunlukla istikrarsız duran isim, daha çok uyuşturucu sorunlarıyla anıldı. Daha ilk sezonundan partilemesi ve esrar kullanımı tavana vuran QB, metamfetamine de başlamıştı. Lekeli sicili yüzünden düzenli idrar tahliline girmek zorunda olan Marinovich, bunu arkadaşlarının idrarlarıyla halletse de, trajikomik bir şekilde sarhoş bir takım arkadaşının idrar örneğini teslim ederek ceza aldı ve rehabilitasyona gönderildi. Akıllanan (!) sporcu, tahlillerde çıkmadığı için LSD kullanmaya devam etse de iki kere daha tahlillerden çakarak 1993 sezonu için ceza aldı ve Raiders tarafından serbest bırakıldı. Birkaç geri dönüş denemesinde bulunsa da başarılı olamayan Marinovich, bunun yerine uyuşturucudan gözaltına alınarak gündeme gelmeyi tercih (!) etti. 2000 yılında arena futbolunu deneyip aslında başarılı olsa da, sözleşme primini aldığı gün eroin alırken yakalanarak sıfırı tüketti. Birkaç sene daha polisle arası düzelmeyen isim, tekrar rehabilitasyona girerek nihayet temiz çıkmayı başardı. Rehabilitasyonda tanıştığı bir kadınla evlenerek iki de çocuk sahibi olan sorunlu QB, bir sanat atölyesi açtı. Maalesef ki, tam her şey düzeldi derken Ağustos 2016’da, Los Angeles’ta bir evin bahçesinde çırılçıplak ve üzerinde esrarla yakalanan Marinovich, tekrar tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Marinovich’in polis kaydı (!)

Marinovich’in polis kaydı (!)

Kaderinde tarihin gördüğü en iyi sporculardan biri olmak yazılı olduğu iddia edilebilecek sayılı isimlerden Marinovich, uyuşturucudan başını kurtaramadı. Belki de robot QB, doğuştan yıldız gibi lakaplarla anılan oyuncu, aslında sadece babasının yazdığı senaryoda bir figürandı. Başrolü eline almak istediği andan itibaren ise işler hiç iyi gitmedi. Öyle gözüküyor ki, bir sporcunun (ya da sadece bir çocuğun) geleceğini en ince ayrıntısına kadar planlamak her zaman arzulanan sonuçları vermiyor.

 

  • Kapak resmi bleacherreport.com’dan, diğer resimler sırasıyla coastmagazine.com, mashable.com, esquire.com ve esquire.com’dan alınmıştır.

Leave a Reply

Yazıcı Tamiri Sigma Defence Ankara Kız Yurdu