“Maus: Hayatta Kalanın Hikayesi” isimli çizgi romanı okuduğumdan bu yana (sözü geçen çizgi romanın daha önce  GazeteBilkent’te incelemesini yapmıştım, buradan yazıma bakabilirsiniz) minimal tarzda yaratılan çizgi romanlara büyük bir hayranlık beslemekteyim. Bir konuyu karmaşık ve uzun bir şekilde anlatmak maharet istese de, kısa ve açık bir şekilde anlatmanın da yine maharet işi olduğunu fark ettim ve minimal tarzda yazılan- çizilen çizgi romanları da yoğun bir şekilde okumaya başladım. Okuduklarım arasında, Maus’tan sonra minimal çizgi roman akımından hoşuma giden diğer bir çizgi roman ise JASON tarafından yazılan ve çizilen “I Killed Adolf Hitler” isimli çizgi roman. Bu yazımda, “I Killed Adolf Hitler”i tanıtmaya çalışacağım.

2199856

Resimde Jason tarafından hayvan şeklinde resmedilmiş karakterin dışında deneysel şekilde yaratılmış bir karakter de görmek mümkün.

“I Killed Adolf Hitler”in yazarı ve çizeri, JASON lakabıyla işlerini yayınlayan John Arne Sæterøy. Kendisi ülkemizde “Tenten” olarak bilinen “Tintin”in çizeri olan Belçikalı Hergé’nin minimalist üslubundan derin bir şekilde etkilenmiş. Çizgi romanlarında da genellikle karakterler insan değil, insana benzeyen veya insan olarak resmedilen hayvanlar; ancak bu karakterlerin yaşadıkları olaylar yalnızca insanların başına gelebilecek tarzda olaylar. Bunlara ek olarak Jason bazı deneysel karakterler de yaratmış gibi görünüyor. “I Killed Adolf Hitler” 2007 yılında piyasaya sürülmüş. Çizgi romanın henüz Türkçe çevirisi yapılmamış maalesef.

“I Killed Adolf Hitler,” minimalist akımdan etkilendiği için karmaşık bir öyküsü yok. Hikaye şöyle: Ana karakterimiz legal bir şekilde kiralık katillik yapmaktadır çünkü  muhtemelen kiralık katillik toplumca ve devletçe benimsenmiş bir meslek haline gelmiştir. Bir gün, bir bilim adamı ana karaktere bir iş teklifi getirmiştir: Adolf Hitler’i öldürmek. Bu görevi başarıyla tamamlayabilmek için kendisine iş getiren bilim adamının icat ettiği zaman makinesini kullanacaktır. Öte yandan, bu plan yolunda gitmeyecektir ve değişik bir macera başlayacaktır.

Ben çizgi romanın çizim tarzını da hikayesini de çok beğendim diyebilirim. Aslında başka bir yazar-çizer aynı temada bir çizgi roman yaratmaya karar verse, konuyu karmaşık biçimde anlatabilirdi çünkü konu karmaşıklaşmaya oldukça uygun. Öte yandan, çizer ve yazar olan JASON karmaşık bir hikaye anlatımı yerine minimal bir çizim anlayışına sahip olduğu için olayları basitleştirerek anlatmayı tercih etmiş ve okuyucuya rahat bir okuma deneyimi sunmuş. Buna ek olarak, çizgi romanda ilgimi çeken diğer bir taraf ise çizgi romanda diyalogların ve açıklama kutucuklarının azlığı. Çizgi romanda hiç açıklama kutucuğu olmamasının yanında karakterlerin birbiriyle olan diyalogları da oldukça az. Çoğu çizgi romanda akıcılığı ve okuma rahatlığını engelleyen unsurlar olan açıklama kutucuğu ve gereksiz diyaloglardan arınmış olan bu çizgi roman oldukça rahat okunuyor. Ayrıca, çizgi romana dair diğer enteresan ayrıntı da çizgi romandaki hiçbir karakterin isminin söylenmemesi (Adolf Hitler hariç).

Adolf Hitler

Çizgi romanda çok az diyalog var ve hiç açıklama kutucuğu yok. Burada bir örneğini görmek mümkün.

“I Killed Adolf Hitler,” okuduğum minimalist çizgi romanlar arasında en çok hoşuma gidenlerden bir tanesi. Çizimlerin oldukça rahat ve minimal tarzda yapılması okuyucuyu fazla yormuyor. Buna ek olarak, diyalogların azlığı ve hiç açıklama kutucuğu olmaması da çizgi romanın akıcılığını arttırıyor. Hikayenin de toplamda 60 sayfa olduğunu göz önünde bulundurursak, kısa bir zamanda doyurucu bir hikaye okuma deneyimi yaşamak mümkün oluyor.

Leave a Reply