Sosyal Medyada Ses Getiren Bilkentli, Aykut Karaalioğlu ile Bilkent’e Dair

GazeteBilkent Mezunlar Ekim ayı konuğu, 2011 yılı Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunumuz Aykut Karaalioğlu. Geliştirdiği sosyal paylaşım sitesiyle sadece Türkiye de değil dünyada da adından söz ettiren genç girişimciler arasında yerini çoktan almış alan Karaalioğlu’yla keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Ve bu röportajı GazeteBilkent okurlarına sunmaktan mutluluk duyarız.

GazeteBilkent: Öncelikle, Aykut Karaalioğlu kimdir? Bize kendinizden bahsedebilir misiniz?
Karaalioğlu:
1987 yılı Ankara doğumluyum. İlkokulu Çankaya İlköğretim Okulu’nda okuduktan sonra lise hayatına Ankara Anadolu Öğretmen Lisesi’nde devam ettim. 2006 yılında Bilkent Uluslar arası İlişkiler Bölümü’ne girdim. Üniversite ikinci sınıfta başladığım internet girişimlerim sayesinde “Marro.ws” adlı sosyal network projesiyle küresel bir girişime başladım.

2009 yılında Türkiye’nin En Başarılı Genç Girişimcisi ve Google, Facebook, Amazon gibi internet devlerinin CEO seviyesinde katılımı ile gerçekleştirilen, internetin geleceğinin konuşulduğu ve dünyanın en büyük internet konferansı olan “Next Conference”ta konuşma yapan ilk Türk oldum.
2010 yılı Future Dergisi’nin yapmış olduğu araştırmaya göre de Dünyada Gelecek Vadeden 10 Türk arasına girdim.

2011 yılında Bilkent Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra University of California Berkeley’de MBA eğitimine başladım. MBA eğitiminin yanında, uluslar arası bir yatırım firması olan AppsFunder’da mobil girişimcilere destek vermeye çalışmaktayım.

GazeteBilkent: Bilkent Üniversitesi’ni seçme nedenleriniz neydi?
Karaalioğlu:
Bilkent gerek Türkiye’de gerekse de uluslar arası alanda kendini ispat etmiş, kaliteli akademik kadroya sahip ve en son araştırmaların da gösterdiği gibi Türkiye’nin en başarılı üniversitelerinden biri. Bu vizyon sayesinde benim uluslar arası bir alanda başarılı olabilmemi sağlayabilecek bir ortam oluşturabileceğini düşündüğüm için Bilkent Üniversitesi’ni tercih ettim.

GazeteBilkent: Uluslararası İlişkiler Bölümü okuyup mezun olduktan sonra niçin diplomasi veya siyaset alanına yönelmediniz de “information technology” alanını tercih ettiniz?
Karaalioğlu:
Bence Uluslararası İlişkiler Bölümü vizyonunuzu geliştirirken aynı zamanda dünyada neler olup bittiğini çok yakından takip edebileceğiniz dinamik bir bölüm. Bu noktada size her an kendinizi geliştirmeye zorlayan ve yeni trendleri gözlemlememizi sağlayan bir bölüm. Uluslararası İlişkiler Bölümü’nü tercih etmemin nedeni; entelektüel alt yapımı geliştirmek ve küresel anlamda Türkiye’nin geleceğini algılamaktı. Bana göre “information technology” alanı hızla gelişen dünyada diğer ülkelerle birlikte yarışabilmenizi sağlayan ve bu alanda kısa zamanda uluslar arası bir marka olmanız diğer sektörlere göre daha kolay olduğu için bu alanı tercih ettim.

GazeteBilkent: Marro.ws isimli, dünyada 100.000 üyeyi aşkın, yenilikçi bir sosyal ağ geliştirmişsiniz. Bu sosyal ağı, diğer sosyal ağlardan( Facebook, Twitter) farklı kılan nedir?
Karaalioğlu:
Marro.ws internette hoşunuza gide sayfaları, videoları saklayabileceğiniz bir kütüphane olduğu gibi sizin altını çizdiğiniz yazıları, beğendiğiniz sayfaları arkadaşlarınız görebiliyor ve bunlarla ilgili yorumlarda bulunabiliyor. İsterseniz bu sitede kendi yazdıklarınızı ve yaptığınız işleri de arşivleyebiliyorsunuz. Marro.ws’un en önemli özelliği de kişiselleştirilmiş arama modeli olması, bu model sayesinde sistem kişisel eğilimlerinizi ve hoşlandığınız şeyleri etiketler aracılığıyla kaydediyor. Daha sonra arama motoruna kitap yazdığınızda Google’daki gibi herkesin önüne çıkacak sonuçları değil de sadece sizin hoşlanacağınız türdeki kitapları karşınıza çıkarıyor. Yani arayan değil, Marro.ws buluyor. Üyelerimize de “Marrowser” deniyor.

GazeteBilkent: Bilkent günlerine dönecek olursak şunu da yapsaydım dediğiniz aktivite ya da akademik bir durum var mıdır?
Karaalioğlu:
Erasmus ya da Exchange gibi değişim programlarından yararlanmak isterdim fakat çok erken yaşta iş dünyasına atıldığımdan dolayı çok yoğun okul ve iş hayatım buna fırsat vermedi. Bu yüzden Amerika’da MBA programına başladım.

GazeteBilkent: Bilkent’te geçirdiğiniz zaman diliminde unutamadığımız bir anınızı paylaşır mısınız?
Karaalioğlu:
Üniversite yıllarımda, hem okuyup hem de çalıştığım için derslere girip hemen kampüsten ayrılıp işe dönmek zorunda kalıyordum fakat geçen yılki yoğun kar nedeniyle yollar kapandığı için kampüste kalmak ve misafirhanede konaklamak zorunda kalmıştım. Bilkent zor tatil yapan bir okul olmasına rağmen, o günler için tatil vermiş ve biz kampüste kaldığımız için misafirhanede konaklamıştık. Bilkent öğrencilerini hiçbir zaman zor durumda bırakmadığını da göstermişti.

GazeteBilkent: Geleceğe yönelik hedefleriniz nelerdir ve başta kendi bölümünüz ve diğer Bilkent öğrencilerine ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz?
Karaalioğlu:
Geleceğe yönelik öncelikli hedefim; Amerika’da MBA eğitimimi tamamlayıp dünyanın teknoloji merkezi olan Silikon Vadisi’nde yeni ino-aktif ve yaratıcı projelere geliştirip dünyada Türkiye’yi temsil edecek kaliteli projeler çıkartmak.

Ayrıca sosyal sorumluluk noktasında; fikri olan fakat bunu geliştirebilecek yeterli imkan ve çevreye sahip olamayan Türk girişimcilere uluslar arası arenada nasıl başarılı proje çıkarabilecekleri konusunda danışmanlık ve yatırım yapmak istiyorum.

Başta kendi bölümüm ve diğer Bilkentli öğrencilere şunu tavsiye edebilirim; Bilkent Üniversitesi kurucusu olan değerli İhsan Doğramacı Hocamızın da dediği gibi üniversiteyi bir asansöre benzetiyorum. Bu öyle bir asansör ki; içine girdiğiniz zaman hiçbir zaman aynı katta inmeyeceksiniz, her zaman yükselebileceksiniz fakat hangi yükseklikte, hangi katta inebileceğiniz size bağlı.

Her zaman okulun imkânlarını maksimum düzeyde kullanıp kendilerini geliştirmeye odaklansınlar ve etraflarında dönen fırsatları girişimlere dönüştürmek için beklemesinler.

GazeteBilkent: Bize zaman ayırdığınız için teşekkürler.
Karaalioğlu:
Ne demek, ben teşekkür ederim.

Leave a Reply

1 comment

  1. okan ciftci

    İyi gunler aykut abiyle iletisime gecmem lazim lutfen yardım edin mail bekliyorum sizden lutfen cok onemli tesekkur ederim