Sanatta ‘Bilkent’

Antalya Büyükşehir Belediyesi ile İstanbul İtalyan Kültür Merkezi işbirliğinde, ünlü İtalyan besteci Nino Rota’nın yüzüncü yıldönümüne ithafen Antalya Atatürk Kültür Merkezi’nde konser düzenleniyor.

Bu konser ile, Ünlü İtalyan yönetmen Federico Fellini’nin ” The Godfather ” , ” Sekiz Buçuk”, Romeo Juliet ve daha birçok film müziklerinin bestecisi olan Nino Rota, doğumunun 100. yılında Antalya’da anılacak.

Antalya Atatürk Kültür Merkezi Perge Salonu’nda, 18 Nisan 2011 tarihinde düzenlenecek olan bu konser, Trio Dolce Vita’nın iki kısımdan oluşan konserinde; Antalya Devlet Senfoni Orkestrası sanatçısı Elif AKSOY (klarnet) ve İtalyan sanatçılardan Gabriella ORLANDO ( piyano) ile Pierluigi RUGGIERO (viyolonsel) Nino Rota’nın eserlerini seslendirecekler.

Sanatçılardan dikkatimizi çeken ilk isim kuşkusuz Bilkent Mezunu olan Elif AKSOY oldu. Klarnet eğitimine 1985 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Konservatuar Bölümü’nde başlayan Elif Aksoy, lisans düzeyindeki eğitimine, burslu olarak Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nde devam etti. 1993 yılında Fransa’da yaz okuluna katılarak, 20. Yüzyıl klarnet repertuarı üzerine Alain Damiens ile çalışmalar yaptı.

Bilkent Üniversitesi’nden “bölüm ve fakülte birincisi ” olarak mezun olduktan sonra Fransa’ya giderek eğitimine Rouen’da Mehmet Ermakastar, Paris’te Alain Damiens ile devam etti. Rouen ve Aubervilliers-La Courneuve Devlet Konservatuarlarından birincilik ödülü ile mezun oldu. Ayrıca Paris IX. Bölge Konservatuarı’nda Gilles Thome ile chalumeau ve barok klarnet eğitimi gördü ve “Fin d’Etudes” diploması aldı.

1994’te Markneukirchen, 1997’de Cenevre Uluslararası yarışmalarına katıldı. 1996’da Picardie Avrupa Müzik Yarışması’nda “Oybirliği ile birincilik ödülü ” aldı. 1995- 1999 yılları arasında Rouen ve Paris bölgesindeki müzik okullarında klarnet ve solfej öğretmenliği yaptı. Ayrıca Devlet Diploması Pedagoji Programına, Philippe Cuper, Robert Fontaine gibi ünlü klarnet solistlerinin masterclass’larına katıldı. Paris’te, Rouen ve Normandiya’nın diğer şehirlerinde klarnet kuartetleri ve çeşitli oda müziği grupları, ayrıca armoni orkestralarıyla konserler verdi. Gilles Thome’nin 1999 yılında çıkmış olan “UNE SOIREE CHEZ LES JACQUIN ” adlı CD albümünde Mozart dönemi beş perdeli klarnet ile yer aldı.

Birçok kez Bilkent Senfoni Orkestrası’na konuk sanatçı olarak çağırılan Elif Aksoy, bu orkestranın konser ve CD kayıtlarında yer aldı.

Solist olarak Antalya Devlet Senfoni Orkestrası eşliğinde konserler, ayrıca Antalya, İstanbul, Balıkesir, İzmir ve Ankara’da resital ve oda müziği konserleri gerçekleştiren Elif Aksoy, 2000 yılından beri Antalya Devlet Senfoni Orkestrası’nda görev yapmaktadır.

Kültür- Sanat alanında bir konserin haberini yaparken, Bilkent Mezunu’nu görmek; Bilkent Üniversitesi’nin bilim ve teknolojide ilerlediği gibi, sanatsa alanda da adını ilk sıralara yazdırdığını göstermektedir.

Leave a Reply