Okulumuzun son sınıf öğrencisi Müge Kürkçü ile gerçekleştirdiğimiz Keyifli sohbet sizler;

1-) Bölümünüz nedir?

Bilgisayar Mühendisliği

2-) 4 yıl önce bu bölümü seçerken mezun olduğumda şu alana yönelirim diye
mi seçtiniz, eğer öyleyse şuan hala o alanda mı ilerlemek istiyorsunuz
yoksa farklı bir alanda mı?

Genel olarak Bilgisayar Mühendisleri yazılım geliştirici olarak bilinirler, ben de o yönde bir ilerleme olacağını düşünerek başlamıştım, fakat zaman geçtikçe aslında alanın o kadar dar olmadığını ve çeşitli alanlarda ilerlenebileceğini öğrenmiş oldum. Şu anki hedefim, iş hayatında sade bir yazılım geliştiriciden ziyade işin biraz daha analiz ve tasarım kısımlarında yer almak.

3-) Farklı alandaysa bu değişime neden olan faktörler nelerdir? (örneğin
devlet düşünüyorsundur ama mec business seminere gitmmişsindir kariyer
günlerine katılmışsınıdr ve özel sektör düşünmeye başlamışsındıir)

Okulda düzenlenen pek çok kariyer etkinliğine katıldım, ama hayatımdaki “işte bu !” dediğim dönüm noktasını bana yaşatan konuşmayı, Lojistik Kulübü olarak Türk Hava Yolları CEO’su Temel Kotil ile düzenlediğimiz seminerde dinledim. Temel Kotil konuşmasında şöyle demişti; mühendislerle çalışmayı isteriz fakat sade bir mühendis ekmek kadayıfı ise, yönetim & işletme bilen mühendis kaymaklı ekmek kadayıfıdır, tadından yenmez, bende kaymaklı ekmek kadayıfını tercih ederim. Bu noktada sadece mühendis olmamın yetmeyeceği kararını aldım.  Mezun olduktan sonra çalışırken eş zamanlı olarak yoluma Proje Yönetimi yüksek lisansı ya da MBA ile devam etmek istiyorum.
4-)iş alanı veya sektör kararlaştırmanda Bilkent yararlı oldu mu (örneğin gittiğin konferanslar,
stajlar vs.)

Evet, tabii ki oldu. Konferanslar sayesinde çoğu şirket hakkında ya da sektörler hakkında fikir sahibi olmuş oldum. Bu fikirler ile staj şirketlerimi seçtim, çok kaliteli ve verimli iki yaz stajı yaptım. Stajlarım süresince profesyonel anlamda öğrendiklerimin yanı sıra, insanları ve çalışma hayatlarını gözlemleme fırsatı buldum; bunun olmak istediğim yeri belirlememde yardımcı olduğunu söyleyebilirim.

Leave a Reply