Duyarlı Bilkent Mezunları

Bridge to Türkiye (BTF) Organizasyonu, başarılı projeleri ile Türkiye’deki sosyo-ekonomik açıdan geride kalmış binlerce çocuğa el uzatmakta, Türkiye’deki eğitim ve sağlık projelerine destek vermekte ve Amerikalı Türklerin kökleriyle buluşmasına olanak sağlamaktadır. Son olarak BTF’yi her çocuğa bir İngilizce sözlük kampanyası ile tekrar hatırlamış olduk. Bu kampanya ile sadece BTF değil, BTF’nin projelerine gönül veren mezunlarımızın da başarıları dikkatimizi çekti. BTF gönüllülerinden Vicdan Babaloğlu Akyürek ile Hande Can Uzun Bilkent Üniversitesi’nden sonraki kariyerlerini ve projenin öneminden bahsettiler.

BTF gönüllülerin Bilkent ve Bilkent’ten sonraki yaşamlarındaki başarılarını şöyle özetleyebiliriz. Vicdan Babaloğlu Akyürek; 1992 Bilkent Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu olduktan sonra 1992- 1994 yılları arasında Bilkent İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünde yüksek lisans yapmış, yüksek lisansı bitirdiği yıl Bilkent Edebiyat Fakültesi’ne okutman olarak kabul edilmiş ve Freshman English Unit`te 2 yıl çalıştıktan sonra 1996 yılında Amerika`ya yerleşmiştir. 2003 yılından bu yana da eşi ve 10 yaşındaki kızı ile Charlotte, North Carolina`da yaşamakta. Hande Can Uzun’un Bilkent hayatına bir göz atacak olursak; 2003 yılı Bilkent İşletme mezunu olduktan sonra, Bilkent’te Uluslararası İlişkiler bölümünde yüksek lisans yapmış ve 2005 yılında Amerika’ya taşınmıştır. İkinci yüksek lisansını, 2010 senesinde Chapman Üniversitesi Organizasyon Yöneticiliği ve Liderliği bölümünden almış ve 2010 sonundan bu yana eşiyle birlikte San Francisco, Kaliforniya’da yaşamaktadır. Son 6 yıldır hem proje müdürlüğü yapmakta hem de sosyal sorumluluk projelerinde rol almaktadırlar.

BTF’nin misyonu ve projeler özetlenirken; Hande Can Uzun şunları söylemekte: “BTF’in misyonu çerçevesinde Türkiye’nin sosyo-ekonomik olarak geri kalmış toplum katmanlarından gelen çocuklarımızın ve gençlerimizin yaşam ve eğitim koşullarını iyileştirmek için yaptığımız projeler bunlar. Senelerdir sürdürdüğümüz Boots4Kids, Toys4Kids, Scholarships4Kids projelerimiz var. Bunlara bu sene Dictionaries4Kids’i (Her Çocuğa Bir Sözlük) ekliyoruz. Gelecek seneden itibaren de Books4Kids projemizi hayata geçirmeyi planlıyoruz. Örneğin, Boots4Kids projemiz çerçevesinde her sene kış başında çocuklarımıza tertemiz, yepyeni botlar gönderiyoruz.” Vicdan Babaloğlu Akyürek ise bu yılki projenin neden Dictionary4Kids olduğunu şu sözleriyle açıklamakta: “Biz organizasyon olarak genelde bize gelen istekler doğrultusunda projelere karar veriyoruz… Planın diğer amacı da çocukların İngilizce kelime dağarcıklarına yeni kelimeler eklemekti.” Bu projelerin onlar için anlamın sorulduğunda da şöyle bir açıklama gelmekte: “Türkiye’deki okullarımız çocuklara dil eğitimi sağlıyor; ama maalesef her öğrencinin bu dil eğitiminden en iyi şekilde faydalanabilmesi için gerekli olan araç gereci yok. İşte biz bu noktada devreye girmek istedik. İstedik ki, öğrencilerimizin kendilerine ait Türkçe-İngilizce sözlükleri olsun… Ve yeni bir dil öğrenmelerine katkıda bulunarak, bu öğrencilerin dünya görüşlerini bir adım ileri götürelim istedik. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, yeni bir dil öğrenmek öğrencilerin hem sınıftaki ve hem de okul dışındaki hayatlarını olumlu şekilde etkiliyor. İşte bu yüzden biz de çocuklarımızın yanında olalım istedik. Ama daha gidecek çok yolumuz var. İhtiyacı olan her öğrenciye bir sözlük, diyoruz. Çocuklarımızın yüzüne gülümsemeler koymak istiyoruz.”

Vicdan Babaloğlu Akyürek, bu projelerde yer almasının sebebini de şöyle açıklamakta; “ Ben Bilkent`te öğrenim gördüğüm yıllarda kurucumuz Sayın Ihsan Doğramacı`nın philanthropic karakterinden ilham aldım diyebilirim. Kendisinin Bilkent`in kurulmasını sağlayıp birçok öğrenciye olağanüstü eğitim imkânları sağlaması beni çok etkiledi. Bir gün Bilkent`ten mezun olup ben de eğitim alanında diğer çocuklara yardım elimi uzatabilmeli ve onların hayatlarını değiştirebilmeliyim, diye düşünmemi sağladı”
Mezunlarımız sadece iş hayatında başarılara adını yazdırmakla birlikte, yürüttükleri sosyal projelerle de Bilkent Mezunu olma ayrıcalığını tekrar bizlere göstermektedirler. BTF gönüllülerinden olan, Vicdan Babaloğlu Akyürek ve Hande Can Uzun’a hem iş hayatlarında hem de sosyal projelerinde başarılarının devamı diliyoruz ve bizlere Bilkent’li olmanın sadece kariyer başarısı sağlamadığı gibi, duyarlı bireyler yetiştirdiğini gösterdikleri için teşekkür ediyoruz.

Leave a Reply