Haberimizin konuğu, eğitim aldığı bölümle alakasız bir sektörde çalışıyor olmasına karşın oldukça başarılı bir iş kadını profili oluşturan Bilkentli, Burcu Yağcı Atlı.

1980 Gaziantep doğumlu olan Atlı, Bilkent Üniversitesi Turizm ve İşletmecilik bölümü mezunu.

İlk iş deneyimini staj yaptığı Bilkent Otel’in ardından Mersin ve Adana Hilton Otel’lerinde yaşayan Atlı’nın Ankara’da okuduğu yıllardaki hayali, memleketi Gaziantep’e döndüğünde aldığı turizm eğitimi doğrultusunda sıcak ve samimi bir restoran açmaktır. Ancak süreç, turizmi özellikle okuyan Atlı için istediği gibi işlemez.

Babasının ihracat yapma kararı alması üzerine kendi şirketleri olan C’da görev yapmaya başlayan Bilkentli, 2003 yılında babasıyla birlikte Suriye’de katıldıkları bir fuarda ilk buhar kazanlarını satar ve ilk ihracatlarını gerçekleştirmiş olurlar. “Fuarda; bu makineyi biz yapıyoruz.’ demek benim için büyük bir keyifti.” diyen Atlı, o gün bugündür idari işler ve ihracat bölümünün sorumlusu olarak görev yapıyor.

Şirket başta Suriye olmak üzere; Lübnan, Mısır, KKTC, Sudan, Irak, Ürdün, Tunus, Dubai, Fas, Cezayir, Gürcistan, Azerbeycan, Kazakistan, Özbekistan Bulgaristan, Moldovya … kısacası orta doğu ve komşu ülkelerin çok büyük kısmına ihracat yapıyor. Yolcu istasyonlarının bir bölümü için ısıtma sistemlerini yaptıkları Emirates Hava Yolları, buhar kazanları üreten ve alanında Türkiye’nin ilk 5 firmasından biri olan Özmaksan’ın en bilinen referanslarından sadece bir tanesi.

“Ağır makine sanayinde bir bayan olarak çalışmak önceleri acabaları aklıma getirdi, çünkü aldığım eğitimin girdiğim sektörle hiç alakası yoktu. İşin içine girince hiç de yadırganacak bir durumun olmadığını gördüm.” diyerek başarılı bir iş kadını profili çizen Atlı’nın restoran açma hayali ise devam ediyor. İlerleyen bir zamanda bu projesini hayata geçirmek isteyen Atlı, evli ve bir çocuk annesi.

Leave a Reply