Bir Yazar, Fotoğrafçı, Sporcu ve Bilkentli: Ali Nasuh Mahruki

İsmi, ülkemizde sürekli başarıyla anılıyor. O; Sovyetler Birliği’ndeki 7 bin metreden yüksek beş tırmanışını da tamamlayan, Rusya Dağcılık Federasyonu tarafından “Kar Leoparı” unvanı verilen, Everest Dağı’na tırmanan ilk Türk ve dünyadaki ilk Müslüman, Yedi Zirveler projesini tamamlayan dünyanın en genç dağcısı…

Ali Nasuh Mahruki, 21 Mayıs 1968’de İstanbul’da doğar. İlk ve orta öğretimini Şişli Terakki Lisesi’nde tamamladıktan sonra 1992 yılında Bilkent Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden mezun olur.

Dağcılık sporuyla 1988 yılında Bilkent Üniversitesi Doğa Sporları Topluluğu’nda tanışan Mahruki, üç yıl boyunca topluluğun başkanlığını yapar. 2004 yılında Milli Güvenlik Akademisi’ni bitiren sporcu, dağcılık dışında mağaracılık, aletli dalış, yamaç paraşütü, motor sporları, bisiklet ve yelken sporuyla ilgilenmektedir.

1992-1994 yılları arasında Sovyetler Birliği topraklarındaki 7000 metreden yüksek beş dağa tırmanan Mahruki, Kar Leoparı unvanını alır. 1995 yılında Everest Dağı’na tırmanan ilk Türk ve 1996 yılında yedi kıtanın en yüksek dağına tırmanarak Yedi Zirveler projesini tamamlayan 44. sporcu olmuştur. Sonraki yıllarda da birçok zorlu tırmanış gerçekleştiren profesyonel sporcu, Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde motosiklet seyahatleri yapmıştır. 2004 yılında Milli Güvenlik Akademisi’ni bitiren Mahruki, aynı zamanda yazarlık ve fotoğrafçılıkla ilgilenmektedir.

Nasuh Mahruki, 2001 yılında İzmir’deki Avrupa Ralli Organizasyonu’nda tanıştığı Mine Özvardar’la dokuz yılın sonunda nikah masasına oturur. Çift, nikah için Mahruki’nin daha önce gezi amacıyla gittiği ve hayran kaldığı Bhutan Krallığı’nı tercih eder. Bhutan Adalet Bakanı tarafından, Bhutan geleneklerine göre kıyılan nikah daha sonra Bangladeş Büyükelçisi Şakir Torunlar tarafından resmileştirilir. (Türkiye’ye döndükten sonra İzmir’de ikinci bir düğün organize edilmiştir.)

Çeşitli gazete ve dergilerde köşe yazarlığı yapan Nasuh Mahruki, televizyon kanallarında belgesel programları hazırlamaktadır. Bahçeşehir Üniversitesi’nde Takım Çalışmaları ve Liderlik dersleri de veren Bilkentli, liderlik, takım çalışması, kendini tanıma, hedef odalılık, kararlılık, disiplin, risk yönetimi gibi konularda motivasyon konuşmaları ve seminerler düzenlemektedir.

Ali Nasuh Mahruki, Arama Kurtarma Derneği – AKUT kurucu üyesi ve başkanı, Ulusal Güvenlik ve Stratejik Araştırmalar Derneği – UGSAD, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi, Sualtı Araştırmaları Derneği – SAD, Gezginler Kulübü üyesi ve Ortak İdealler Derneği kurucu üyesidir. Yazarlık yönü de bulunan Bilkentli’nin eserleri, ‘Bir Dağcının Güncesi’, ‘Everest’te ilk Türk’, ‘Bir Hayalin Peşinde’, ‘Asya Yolları’, ‘Himalayalar ve Ötesi’, ‘Yeryüzü Güncesi’ ve ‘Vatan Lafla Değil Eylemle Sevilir’dir.

Leave a Reply