Bilkentli Dünya Çikolata Ustası

World Chocolate Masters (Dünya Çikolata Ustası) Yarışması’nda Türkiye’yi temsil eden Gamze Baş’ın “rakılı anasonlu çikolatası”, “en iyi kaplama pralin” kategorisinde birincilik kazandı.

23-25 Şubat tarihlerinde Polonya’da bir araya gelen dünya çikolatalarıyla yarışan mezunumuz, Türkiye’den giden ilk iki Türk şeften biriydi. Doğu Avrupa ayağı genel puanlamada Türkiye’nin ilk kez derece elde ettiği yarışmada, yarışmacılardan Aztekler’in Hediyesi teması kapsamında, kakaonun anavatanı olan Güney Afrika yağmur ormanlarının gizemli öyküsü ve Aztekler için mistik olduğu bilinen kakao efsanesinin resmedilmesi istendi. Ev sahibi Polonya ile birlikte Türkiye, Slovakya ve Romanya’nın katıldığı yarışmada jüri üyeleri Belçika, İtalya, Polonya ve Fransa’daki önemli çikolata ve tatlı şeflerinden oluştu.

Gösteri çikolatası olarak 3 haftada hazırladığı ve yarışma sırasında son sunumunu yaptığı Aztek Prensesi siluetindeki kakao ağacının ise konusu ve sunumuyla çok ilgi uyandırdığını belirten Baş, ”Türkiye’de henüz çok yeni olan artizan çikolatanın, Türkiye’ye has ürünlerin farklı kullanımlarıyla gelişip farklılaşacağını ve dünyadaki örnekleri arasında üst sıralara yerleşeceğine inanıyorum. Bunu başarmak için teknik eğitime ağırlık vermenin yanında, dünyada özellikle gastronomi ve tasarım alanlarındaki akımları takip etmek ve sanatla iç içe olmak gerekiyor” dedi.

Yarışmanın hem kendisi hem de Türkiye’nin prestiji açısından çok önemli olduğunu dile getiren Baş, jüri üyelerinin ve yarışmayı izleyenlerin tümüyle Türk ürünlerinin kullanıldığı rakılı/anasonlu, kayısı ve bademli pralini çok beğendiğini kaydetti.

Çikolata çalışmalarına devam eden, çikolata yapım atölyeleri düzenleyen ve gastronomi yazıları yazan Gamze Baş, Türkiye’nin ilk kez katıldığı bu yarışmadan 3’üncülük derecesiyle ve ”en iyi çikolata” ödülüyle dönmenin mutluluğunu yaşadığını ifade etti.

Sevgili Baş’ın sunumundaki Bilkent ruhunun etkilerini görmeyi temenni ederek bitirdiğimiz önceki yazımızı okumayanlar için bir kez daha tanıtmak istiyorum kendisini: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü 2003 yılı mezunumuz Gamze Baş, lisans ve yüksek lisans eğitimini Bilkent Üniversitesi’nde tamamladıktan sonra, aynı yıl, Londra Le Cordon Bleu aşçılık okulunda Fransız tatlıları ve çikolata yapımı üzerine eğitim aldı. Londra’da kaldığı dönemde ünlü pastanelerde çalıştı. Halen Ankara Biscotti Mia’da, Chef Lola’s Luxury Chocolates adı altında çikolata çalışmalarına devam eden Baş, aynı zamanda çikolatayla ilgili atölye çalışmaları düzenlemekte.

Ülkemizi en iyi şekilde temsil eden, Bilkent ruhunun her zaman bizimle olacağını bir kez daha gösteren mezunumu kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Leave a Reply