Mezun Bilkentli Bersun Ertürk Birleşik Arap Emirlikleri Tasarım Yarışması’nda birinci oldu.

Bilkent Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü’nden 2003 yılında mezun olan Ertük, Birleşik Arap Emirlikleri’nde düzenlenen İç Tasarım Festivali’nde (Festival of Interior Design – FOID) The LOCT adlı kahve sehpasıyla birincilik ödülünü kazandı.

Üç aşamadan oluşan yarışmanın ilk adımı tasarım sunumlarıyla başladı. İç dekorasyonda kullanılabilecek mobilya, ürün veya materyal konseptli sunumlardaki en önemli nokta tasarımların bölgesel temalar içeriyor olmasıydı. Yapılan tüm sunumlar arasından seçilen 10 tasarım, imalat prototipleri oluşturularak alanlarında önde gelen profesörler ve tasarım yönetmenlerinden oluşan beş kişilik jüriye sunuldu.

İkinci aşama sonucunda jüri tarafından seçilen son dört tasarımdan en yüksek puana sahip olanı, Bilkentli mezunun tasarladığı The LOCT adlı kahve sehpası oldu.

Address Hotel Dubai’de gerçekleştirilen üçüncü aşamada finale kalan son dört tasarım platinyum, altın, gümüş ve bronz ödüllerini aldı. Birincilik, yani platinyum ödülünü, The LOCT adlı kahve sehpasıyla Bersun Ertürk kazandı.

Tasarımını tanımlarken aileden yola çıkan Ertürk, LOCT’u şöyle anlatıyor:

“Aile bir topluluktaki en önemli birim ve onun yapıtaşıdır. Bunun yanında, aile üyelerinin birbirini desteklemesi, sahip olduğu geleneksel kültürden gelen önemli bir değer. İşte bu birlikteliğin soyutluğuyla ‘Mashrabiya’ desenini karıştırdığınızda LOCT kendini gösteriyor.

LOCT basit görünümüne rağmen detay ve üretim tarzıyla gizini muhafaza ediyor. Her bir tik ayağı bir diğerine kilitlenip onu desteklerken, hepsi beraber serbestçe duran ve yerçekimi sayesinde kilitlenmiş bir mobilya yapısını oluşturuyorlar. Eklem detayları emsalsiz olmakla beraber prototipte böyle bir mükemmelliği alması için uzun süre geçiriyor.”

Leave a Reply