2014 Bahar Şenliği’nde Bizden Biri Sahne Alıyor

Asıl adı Serhat Bedük olan ünlü Türk müzisyen Bedük, 20 Nisan 1983 tarihinde dünyaya geldi. Başarılı bir eğitim hayatı geçiren Bedük, üniversitemizin Grafik Tasarım bölümünü burslu kazanıp başarıyla mezun olmuştur.

Bedük'ün 2011 yılında çıkardığı "Go" adlı albümünün kapağı

Bedük – Go

Bedük ismiyle tanınan mezunumuz, müzik dünyasına ilk adımını 2004 Ağustos’unda 12 parçadan oluşan “Nefes Almak Zor” albümüyle attı ve bu albümünde Serhat ismini kullandı. İlk albümünün beklediği ilgiyi görmemesi üzerine 3 yıllık bir aranın ardından, bu sefer soy ismi olan Bedük’ü tercih ederek,  2007 yılında çoğunluğunu İngilizce şarkıların oluşturduğu “Even Better” albümüyle öncekine nazaran biraz daha ses getirdi. Bedük’ün bu albümü Türkiye’ye yabancı olan şarkı türlerini içerse de şaşırtan sahne performansları ve elektronik müziğe getirdiği yeni yorumla birlikte kısa zamanda dikkatleri üzerine çekmeyi başardı ve hatırı sayılır bir dinleyici kitlesine sahip oldu.

Bedük - Overload

Bedük – Overload

Çok beğenilen ikinci albümünün hemen ardından 2008 yılında “Dance Revolution” albümüyle sevenlerine yeni bir albüm sürprizi yapan Bedük’ün “Automatik” adlı şarkısı ve düğün temalı video klibi Türkiye’de kolbastı akımının başlamasına öncülük etti. 2009’da bir dondurma firması için hazırladığı “Gel Aşka” adlı şarkı çok beğenilince, şarkıyı single albüm şeklinde sevdikleriyle buluşturdu.

Bedük’ün Avrupa arenasında kendine yer edinmesini sağlayan ilk önemli albümü, 10 Şubat 2010 tarihinde çıkardığı “Go” adlı stüdyo albümüdür. Bedük, bu albümle 24. Uluslarası Tüketici Zirvesi ödülünü kazandı. Beşinci albümünü ise “Go” adlı albümündeki şarkılarının remix versiyonlarına 3 tane daha ekleyerek “Ful” adıyla birlikte piyasaya sürdü. Yaratıcılıkta parmakla gösterilen Türk müzisyenlerden olan Bedük, Türkiye’de bir ilk olan “RealD 3D” 3 boyutlu klip özelliğini “Ful” adlı albümünün içinde yer alan yeni şarkısı “Ful Animasyon” un klibinde uyguladı. Yine bu albümünün ikinci parçası olan “Disco Breaker” ile yeni bir ilke imza atarak HTML 5 imkanlarını kullanıp interaktif bir klip çekti. Bu klibi çekerken üniversiteden edindiği bilgileri de kullanan Bedük, bu teknolojiyi dünyada kullanan 4. klibin sahibi oldu ve yenilikçi tavrını sürdürdü.

Bedük’ün son albüm çalışması ise 2013 yılının Ocak ayında piyasaya sürdüğü “Overload” adlı albümü oldu. Serhat Bedük, Zehra Bedük ile evlidir ve Kerem adında 5 yaşında da bir erkek çocukları bulunmaktadır. Mezunumuz Serhat Bedük’ün menajerliğini de karısı Zehra Bedük devam ettirmektedir.

24 Nisan akşamı, Bahar Şenliği kapsamında mezunumuz Bedük, “Mayfest Çimlik Alan” da konser verecektir.

Leave a Reply