Fırat Caner

Yrd. Doç. Dr. Fırat Caner’in “Zeval” isimli şiir kitabı, kendisine Cevdet Kudret Ödülü’nü kazandırdı.

Bilkent Üniversitesi Doktora Programı mezunlarımızdan olan Fırat Caner, 2013 yılında “Zeval” adlı şiir kitabını yayımladı. 1992’de hayatını kaybeden Cevdet Kudret’in eşi ve kızı tarafından, Kudret anısına 1993 yılından beri her yıl İstanbul Kitap Fuarı’nda bir ödül töreni düzenliyor. Her yıl dönüşümlü olarak farklı bir türe verilen Cevdet Kudret ödülleri, 2013 yılında şiire ayrılmıştı. Önemli isimlerin bulunduğu seçici kurul,  cesur olmasının yanında tutarlı ve dengeli bir şiir diline sahip olması nedeniyle Caner’in ‘Zeval’ adlı eserini ödüle layık gördü.

‘Zeval’ adlı şiir kitabında; Zeval, Taş Denizi ve Islıklar adlı üç farklı başlık bulunuyor. Bu üç başlık hem içerik hem de üslup bakımından oldukça faklı. Zeval başlıklı birinci kısımda “şaman” olarak anılan bir şiir kişisi üzerinden uygarlık ve dinler tarihini irdeleyen şiirler bulunuyor.  Bu şiirler günlük konuşma diline yakın biçimde yazılmış. Taş Denizi başlıklı ikinci kısımda söyleşi üslubuyla yazılan şiirler İslam ve Budizm anlatılarına göndermelerde bulunuyor. Islıklar adlı son bölümde ise imgeler ve ses ahengi öne çıkarılmış olmakla birlikte içerik olarak da önemli bir fark barındırıyor: şiirlerde söz edilen her şey dünyevi.

Caner’in, Zeval ile aynı yayın evi tarafından yayımlanan “Hayıflanma” adlı anlatısı da eleştirmenler tarafından oldukça övülüyor. Bir konusu olmasa da parçalar arasında süreklilik varmış hissi uyandıran eserin, okuyuculara bir seferde bitmeyecek bir okuma serüveni vaat ettiği belirtiliyor.

Kaynaklar:

http://www.mudanyamudanya.com/default.asp?sayfa=3&id=1635
http://www.kadinaktualite.com/2013/cevdet-kudret-odulu-firat-canere-verildi/
http://www.yenicikanlar.com.tr/firat-canerden-iki-yeni-kitap-11948

Leave a Reply