Avrupa’da Ses Getiren Tasarımlar

Bu yazımda sizlere Bilkent ailesinin çok değerli bir mezunundan bahsetmek istiyorum. Zira kendisi genç yaşına rağmen çok büyük başarılara imza atmış ve tecrübenin sadece yaşla kazanılan bir olgu olmadığını gösteren özel isimlerden biri: Derin Sarıyer.

resim_220[1]

“Tasarımlar”

    İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü 1997 mezunlarından Derin Sarıyer, mimari ve tasarım dünyasının en saygın payelerinden Europe 40 Under 40 ödülüne layık görüldü. The European Centre for Architecture Art Design and Urban Studies ve The Chicago Athenaeum: Museum of Architecture and Design kurumları tarafından düzenlenen bu ödül, her yıl Avrupa’da sektörün geleceğe ışık tutacak 40 yaş altı 40 mimar ve tasarımcısına veriliyor. Ram, Fek ve Tun adlı mobilya tasarımlarıyla dereceye giren Sarıyer, bugün Derin Design’da sanat direktörlüğü yapmakta ve başarılı bir iç mimar ve tasarımcı olarak Bilkent’in öğrencilerine aşıladığı temel prensibi yani akademik ve mesleki başarının sosyal çalışmalarla mümkün olduğunu en iyi şekilde yansıtmaktadır.

yasam-152[1]

“Derin Sarıyer”

Derin Design 1971’de Aziz Sarıyer tarafından kuruldu. İkinci kuşak oğul Derin Sarıyer 1997’de babasıyla birlikte çalışmaya başladı. 1999’da koleksiyonlarını büyüten şirket, 2000’de dünya pazarına satış yapmaya başladı. Katıldıkları ilk uluslararası fuar 2000’de New York’taki Çağdaş Mobilya Fuarı oldu. Baba-oğul Sarıyerlerin ekibinde Bülent Özden, Tanju Özelgin, Arif Özden, Defne Koz, Mehmet Ermiyagil gibi tasarımcılar var. Tasarımlarını modern ve hızlı şehir hayatının mobilyaları olarak tanımlıyorlar. Derin Design, Wallpaper Dergisi’nin Temmuz-Ağustos 2004 sayısında ve Elle Decoration Dergisi’nin İngiltere baskısının Temmuz 2004 sayısında haber oldu. İki dergi de Derin Design’a Milano’da gerçekleşen Mobilya Fuarı’nda öne çıkan tasarımcılar arasında yer verdi. Tasarım ve trend yaratma konusunda bir kamuoyu önderi olarak kabul edilen Wallpaper Dergisi Temmuz-Ağustos sayısında Milano Uluslararası Mobilya Fuarı’nın parlayan yıldızlarına yer verdi. Derginin seçtiği altı tasarımcının ve ürünlerinin arasında Türk şirketi Derin Design da yer aldı.

İşte mezunumuzun sosyal çalışmalarından keyifli bir örnek:

Kaynakça

Dergi Bilkent. Sayı 20, Ankara, Aralık 2013. Basılı

 Hürriyet/Kelebek Eki

 

Leave a Reply