Film Sektörünün Bilkentli Yapımcısı

2

P. Ekinci Kaya Bilkent Uluslararası İlişkiler mezunu

1975 yılında İstanbul’da doğan Pelin Ekinci Kaya, orta öğrenimini Üsküdar Amerikan Lisesinde bitirdi. Sonrasında ise  Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’ne yerleşti ve 1997 yılında mezun olduktan sonra iş hayatına sigorta sektöründe kurumsal pazarlama departmanında başladı.

1999 – 2002 yılları arasında telekomünikasyon sektöründe Pazarlama ve İş Geliştirme Yöneticisi olarak görev yapan Pelin Ekinci Kaya, film sektörüyle 2002 yılında tanıştı. Aynı yıl FilmTurk A.Ş.’de Pazarlama ve İş Geliştirme Müdürü olarak görev aldı. 2004 – 2011 yılları arasında ise FİDA Film’de Yapım ve Dış Alımlar Grup Başkanı olarak firmanın sinema filmleri, dizi film yapımları, ortak yapım projeleri ve yurt dışı film alımlarından sorumlu İcra Kurulu üyesi olarak görev aldı. 2011 Nisan ayından itibaren Böcek Yapım bünyesinde Uygulayıcı Yapımcı olarak çalışmaya başlayan Pelin Ekinci Kaya halen bu görevini sürdürmektedir.

3

Türk Sinemasının en önemli kadın yapımcılarından biri

Şu ana kadar 19 filmin altında imzası olan Pelin Ekinci Kaya bir çok değerli yönetmenle birlikte çalışma olanağına sahip oldu. Bunlardan bazıları Zeki Alasya (Rus Gelin), Ömer Faruk Solak (Sınav, Yahşi Batı), Ömer Vargı (Kabadayı), Yavuz Turgul (Av Mevsimi), Levent Semerci (Nefes), Yılmaz Erdoğan (Kelebeğin Rüyası). Ayırca Cem Yılmazın A.R.O.G ve Şahan Gökbakar’ın Celala ile Ceren filminde de bu ünlü komedyenlerle birlikte çalıştı. Kısacası Pelin Ekinci Kaya son on yılın en karlı Türk ana akım sineması projelerinden bazılarında yapımcı olarak görev aldı.

Leave a Reply