Sanata Yeni Bir Anlayış Katan Bilkent Mezunu: Ardan Özmenoğlu

Ardan Özmenoğlu, 1979 yılında Ankara’da doğdu. Lisans eğitimini 2002 yılında,  lisansüstü eğitimini ise 2006 yılında Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesinde tamamladı. Sanatçı, özgün baskı tekniğiyle yarattığı eserleri, artık onun karakteristiği olan post-it çalışmaları ve enstalasyonlarıyla tanınmaktadır.

227-793b

Sanatını icra ederken…

Ele aldığı fikirlerin ve seçmiş olduğu malzemelerin birbiriyle etkileyici uyumunu yakalamaya çalışan sanatçının, özgün baskı tekniklerini günlük tüketiminin kolay olduğu post-it gibi farklı ve şaşırtıcı bir materyalin yüzeyine uygulayarak oluşturduğu mekana özgü enstalasyonlarını anmadan olmaz. Öte yandan sanatçı, günlük hayatta aşina olduğumuz söz öbeklerini neon ışıklarla ortaya koyarak popüler kültüre vurgu yapan, ironik yaklaşımlarda bulunan çalışmalarıyla da dikkat çekiyor. Sanatçı kendisiyle özdeşleşmiş olan post-it’i bu malzemenin organik yapısından etkilendiği için sıklıkla kullandığını söylüyor. Özmenoğlu’na göre post-it kağıtlarının organik yapısı, şeklinin zamanla değişmesi, kıvrılması ve bükülmesi, bu canlılık durumuyla ilişkilendirilebilir. Sanatsal ifadesini “Sanatımın temeli, imge tüketim sürecini, tarihi, toplu üretime karşı kalıcılığı, ritüeller ve beraberindeki psikolojik durumları incelerken, tekrarlama düşüncesine dayanıyor. Bazı işlerimde tekrarlama beraberinde sosyal yorumlamaları getiriyor, bazıları ise bir ritüel hissi ve dalgın, düşünceli bir ruh hali için daha kişisel bir alan hissi veriyor” sözleriyle açıklayan sanatçı, tekrarların sonucunda öznelliğe ve özgünlüğe varan çalışmalar yaratıyor.

DSC07651

 

 

 

Özgün baskı tekniğiyle yarattığı eserleri ve enstalasyonlarıyla  tanınan Ardan Özmenoğlu, daha önce ‘Çok Çağdaş’, ‘Ben Bienal Sanatçısı Değilim’, ‘Aklıma Takılan Şeyler’, ‘Bir Çoğunun İçinde Tek’ ve ‘Dekolte’ başlıkları altında, hayatı sorgulayan, çeşitli kavramlara odaklanan, geleneksel ve tarihsel görünümleri merkezine alan, sıra dışı çalışmalarının yer aldığı sergilere imza attı. Bu çalışmalarını New York, İstanbul, Ankara, Londra ve Berlin’in de aralarında bulunduğu birçok kentte sergiledi.

 

 

Ardan Özmenoğlu, Berkeley’deki Kala Art Enstitüsü’nde, Berlin; Ateliergemeinschaft Milchhof e.V. ’de, Belçika; Frans Masereel Sanat Merkezi’nde ve Kulturkontakt Austria, Viyana’da davetli sanatçı olarak çalıştı. San Fransisko Sanat Enstitüsü’nde (SFAI) ilk konferansını verdi.

Çalıştığı atölyeler arasında  Künstlerhaus Bethanien, Berlin , Lower East Side Printshop, New York  ve Frans Maserel Sanat Merkezi, Belçika bulunmaktadır.

227-795b227-792b

Özmenoğlu, Chelsea Uluslarası Güzel Sanatlar Yarışması’nda üstünlük belgesi, Post-it 3M firmasının düzenlediği tasarım yarışmasında, resim dalı üçüncülük ödülü, Türkiye Omirilik Felçlileri Derneği, afiş ve slogan yarışmasında birincilik ödülü olmak üzere birçok başarı sertifikaları ve ödülleri bulunmaktadır. Sanatçı ayrıca tasarım ve mimarlık firmalarına projeler üretmektedir. Özmenoğlu çalışmalarına İstanbul Yeniköy’deki stüdyosunda devam etmektedir.

 

 

Sanatçının birbirinden güzel çalışmalarının örneklerini aşağıdaki adreste bulabilirsiniz.

http://ardanozmenoglu.net/index.html

Sanatçı mezunumuzun katıldığı 5N 1K programından bir kesiti sizlere sunuyoruz.

Leave a Reply