Meltem Şahin: Nasreddin Hoca’nın Bilkentli Kızı

Eserin Kapağı

Eserin Kapağı

Grafik Tasarım Bölümü 2012 mezunlarından Meltem Şahin’in Nasreddin Hoca illüstrasyonları, Bologna Çocuk Kitapları Fuarı’nda sergilendi. 50 yıllık bir geçmişe sahip olan bu fuar, çocuk edebiyatı ve yayıncılığı alanında dünyanın en önemli etkinliklerinden biri sayılıyor. Şahin, 3000 başvuru arasından seçilen 70 tasarımcı arasındaki tek Türk sanatçıydı.

IMG_8875

Meltem Şahin, Nasreddin Hoca’yı tanıtırken

Şahin’in Nasreddin Hoca illüstrasyonları aynı zamanda Bologna Çocuk Kitapları Fuarı’nın yıllığında basılacak. Dünya çapında seçilmiş 70 tasarımcının eserleri bir yıl boyunca İtalya ve Japonya’da çeşitli müze ve galerilerde sergilenerek dünyaya tanıtılacak. Sergilenecek olan çalışmalarını, üniversite son sınıftaki bir projede çizdiğini belirten sanatçı Meltem Şahin, 13′üncü yüzyılda yaşamış önemli düşünür Nasreddin Hoca’nın illüstrasyonlarını işleyerek İtalya’da büyük ilgi ve beğeni topladı.

Bologna Kitap Fuarı

Bologna Çocuk Kitapları Fuarı, çocuk edebiyatı ve yayıncılığı ile ilgilenenlerin mutlaka bir kez gidip görmesi; katılıp gezmesi gereken bir fuar. Dünyanın her yerinden çocuk yayıncılarının katıldığı, kitap satışından ziyade yayın haklarının alınıp satıldığı Bologna Çocuk Kitapları Fuarı bu yıl 50. kez düzenlendi. 70 ülkeden 1200 katılımcı ile gerçekleşen fuarın ziyaretçilerinin sayısı da oldukça fazlaydı. Fuarın bu yılki onur konuğu ülkesi İsveç’ti. İlk kez 11 ülkeden 41 katılımcı ile 1964 yılında düzenlenen fuarda iki yıl sonra illüstrasyon ödülleri verilmeye başlandı ve 1967’den beri de fuar kapsamında İllüstratörler Sergisi düzenleniyor.

Mezunumuzun Biyografisi

meltem-şahin

Meltem Şahin

1989’da Marmaris’de doğdu. Bilkent Grafik Tasarım Bölümüne yetenek bursuyla birinci olarak girdi. 2012 yılında bölüm ve fakülte birincisi olarak mezun oldu.Okul yıllarında freelance olarak Trendsetter ve Psikeart dergilerine illüstrasyon hazırladı. Trendsetter dergisinin aralık 2008 sayısına harika çocuk olarak konuk oldu.18. Izmir Avrupa Caz Festivali Afiş Yarışması’nda birinci oldu.Canlandıranlar ‘İSTANBUL’ konulu kısa film yarışmasında grubuyla, sinopsis ve karakterin fotoğrafıyla birinci oldu.Boğaziçi Üniversitesi’nin ‘Fark Yaratanlar Projesi’nin görsellerini hazırladı.“Every Child Has a Right to Education” adlı uluslarası poster yarışmasında eseri çeşitli ülkelerde sergilenmeye layık görüldü.“Türkler’de Evrenin Yaradılışı” ve Nasreddin Hoca’nın “Mum Işığı” adlı iki illüstrasyon kitabı basım aşamasındadır. Freelance olarak çalışmakta olan sanatçı, Garanti Bankası, Turkcell ve Kuru Kahveci Mehmet Efendi için illüstrasyonlar hazırladı. Bant dergisinde de çalışmaları yayınlanmaktadır.

Leave a Reply