Bilkent mezunu Prof. Dr. Ayşe Sezer ulusal ve uluslararası birçok organizasyonda görev almıştır.

Bilkent mezunu Prof. Dr. Ayşe Sezer ulusal ve uluslararası birçok organizasyonda görev almıştır.

Başlığımıza konu olan kişi Akdeniz Üniversitesi Müzik Bölümünde Profesör olarak görev yapan Ayşe Sezer. Prof. Dr. Ayşe Sezer müzik eğitimine 1984 yılında İstanbul Devlet Konservatuvarında başladı. Parlak bir konservatuvar geçmişinden sonra Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesine 1990 yılında girdi ve 4 yıl sonra üniversitemizden mezun oldu. Yüksek Lisans eğitimini Düsseldorf, Robert Schumann Müzik Yüksek Okulunda şu an solist olan Doçent Taşkın Oray ile çalışarak tamamladı. Daha sonra Köln Müzik Yüksek Okulu’na girdi ve buradan Konzert-Examen (Sanatta Yeterlik) derecesi ile mezun oldu.

Ayşe Sezer birçok yılını Almanya’da geçirdi ve o yıllarda Duisburg ve Hagen Senfoni Orkestra’larında görev aldı. Ayrıca Almanya’nın Wuppertal Senfoni, Gürzenic Senfoni Köln, Flarmonia Hungarica ve Deutsche Kammer Akademi Neuss gibi orkestralarına misafir sanatçı olarak katıldı. Belçika, İtalya ve Brezilya gibi ülkeler olmak üzere dünyanın çeşitli ülkelerinde konserler veren Prof. Sezer, Günther Passin, Klaus Becker, Stefan Schilli, Christian Wetzel, Lajos Lences, Paul van der Merve gibi önemli isimlerin ustalık sınıflarına katıldı.

Ayşe Sezer, 8 yıllık yurtdışı tecrübesinden sonra 2002 yılında Türkiye’ye dönerek Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesinde Öğretim Görevlisi, Üflemeli ve Vurmalı Çalgılar Ana Sanat Dalı Koordinatörü ile Bilkent Senfoni Orkestrası Obua Grup Şefi olarak görev yaptı.

2006 yılında Doçentlik ünvanı alan Ayşe Sezer, aynı yıl kurulan Anka Trio ile Ankara, İzmir ve Eskişehir’de konserler verdi. Çağdaş müziğe olan ilgisi sebebiyle, 2006 yılında Almanya’nın Essen kentinde düzenlenen YOUrope Together-Türkiye Projesi’ne solo bir eserle katıldı. Ayrıca 2007 yılında Macaristan’ın Pecs kentinde düzenlenen Upgrade Müzik ve Dans Festival’inde de sahne aldı.

Akademik kariyeriyle müzik yaşamını paralel devam ettiren Sezer, 2008 yılında Akdeniz Üniversitesi Antalya Devlet Konservatuvarı’na Doçent olarak atandı. 2009 yılında kurulan Trio Leo ile İstanbul ve İzmir’ de Konserler vererek Oda Müziği repertuvarını genişletti. Almanya’da ilki gerçekleşen Upgrade 2010 Kültür Şehirleri’nden Sanatçıları buluşturan bir toplulukta görev aldı. Aynı yıl Antalya Devlet Konservatuvarı Müdür Yardımcısı ve Müzik Bölüm Başkanı olarak atandı. 2011 yılında Antalya Devlet Konservatuvarı’na Müdür oldu. Yine aynı yıl İtalya’nın Monopoli şehrindeki Di Musica ‘Nini Rota’ Konservatuvarında Obua-Oda Müziği Masterclass’ı (Çalıştay) düzenledi.

Akdeniz Üniversitesi tarafından düzenlenen birçok etkinlikte konser veren ve 2011 yıllında Profesör olarak atanan Sezer; halen Konservatuvar Müdürü olarak görev yapmaktadır.

Leave a Reply

1 comment

  1. Ayşe hanımı Macaristan’ın Pecs kentinde izlemiştik, çok güzeldi. Kendisini tebrik ederim.