29-ekim_107336

Cumhuriyet’in ilanından sonra Türkiye Cumhuriyetinin kurucuları, eğitim alanında da kalkınma hamlesini başlatmış ve yeni bir üniversitenin temelini atmak için canla başla çalışmışlardır. Biz de bu yazımızda Cumhuriyet’in 90. yılı sebebiyle, Cumhuriyet ilan edildikten sonra kurulan ilk üniversite olan Ankara Üniversitesinden bahsedeceğiz.

Ankara Üniversitesinin temelini bizzat Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk atmıştır. İlk kurulan mektep 1925’te açılan ‘Hukuk Mektebi’ olmuştur. Daha sonraları 1933’te, Türk çiftçisine yol göstermek için Yüksek Ziraat Enstitüsü, 1935’te ise Türk Tarihini araştırmak ve Türkiye’nin dünya ile dil-kültür bağını kurmak için Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi kurulmuştur. Fakat Ankara Üniversitesi, çatısı altında Osmanlı’dan kalma bir bölüm de bulundurmaktadır. Bu bölüm 1859’dan beri ‘Mekteb-i Mülkiye’ adı altında üst düzey kamu görevlileri yetiştiren ve 1936’da Ankara’ya taşınıp Atatürk’ün özel emriyle kurulan “Siyasal Bilgiler Okulu”dur. Ankara Üniversitesi, 1946 yılında Üniversite Kanunu ile birlikte resmen kurulan Türkiye Cumhuriyetinin ilk üniversitesi olmuştur.

tarihce

Ankara Üniversitesinin ilk bölümünün mimarları

Ankara Üniversitesi, kurulduğu yıldan bu yana Türkiye’de siyaset ve hukuk alanlarında önemli bir etkiye sahip olmuştur. Bilindiği gibi, şu an yargı ve kamu kurumlarının en üst makamlarında bulunan kişiler Ankara Üniversitesinden mezun olmuşlardır.

Cumhuriyetin köklerinden doğup bugünlere kadar gelen üniversitede, bugün 15 fakülte, 2 yüksekokul, 9 meslek yüksekokulu, 1 Devlet Konservatuvarında ön lisans ve lisans eğitimi ve 13 enstitü bünyesinde ise lisansüstü eğitim programı bulunmaktadır.

90 yıllık medeniyetimizin kurulmasında rol alan başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün devlet büyüklerimizi, şehitlerimizi saygıyla anıyor ve onlara rahmet diliyorum. Bize bu uygarlığı hediye edenlere sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum. Nice 29 Ekimlere, iyi bayramlar.

Leave a Reply