Size Bir Sır Vereceğim: Murat Han Da Bilkent Mezunu

Üniversitenin ikinci sınıfında okurken bir şeylerin eksik olduğunu hissettim. Yurt dışındaki oyunculuklarla Türkiye’deki oyunculukları kıyasladığım zaman bir şey bana farklı geliyordu. Bu farkın ne olduğunu tam da bilemiyordum. Sanki geleneksel bir oyunculuk tarzı, bir de evrensel oyunculuk tarzı var gibi geliyordu. Mesela ‘Hamlet’i Türkiye’de izlediğimde sürekli bizim Türk kültürünün getirdiği tepkileri görüyordum. Bu beni rahatsız ediyordu. Buna kafa yordukça, her kültürün kendine ait bazı özellikleri olduğunu fark ettim. Mesela Akdeniz ülkelerinden insanlar vücutlarını çok daha aktif şekilde kullanıyor. Bir İngiliz daha donuk ve sadece dilini kullanarak olaylara tepki gösteriyor. İyi bir oyuncu olmak için bunları çok daha iyi anlamam gerektiğini düşündüm ve Amerika’ya gitmeye karar verdim.

Mezunumuz şu an "Sana Bir Sır Vereceğim" adlı dizide başrol oyuncusu

Mezunumuz şu an “Sana Bir Sır Vereceğim” adlı dizide başrol oyuncusu

1975 yılında Ankara’da doğan sinema ve dizi oyuncusu Murat Han da Bilkent Üniversitesi Tiyatro Bölümü mezunlarımızdan. Şu sıralar “Sana Bir Sır Vereceğim” adlı dizide başrol oynayan mezunumuz, Özgü Namal ile birlikte başrol erkek oyuncusu olarak görev aldığı 2007 yapımı, yönetmenliğini Abdullah Oğuz’un yaptığı Mutluluk filmindeki rolüyle Altın Portakal En İyi Erkek Oyuncu ödülünün de sahibi.

Murat Han Kimdir?

Murat Han, oyuncu olmaya küçük yaşlarda karar verir ve tüm kararlarını buna göre alır. Lise yıllarında okul tiyatrosunda tanıştığı oyunculuk, onun için kısa sürede tutkuya dönüşür. Hedefine ulaşmak için ilk adımı Bilkent Üniversitesi Tiyatro Bölümü’ne girerek atar. Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Tiyatro bölümünden mezun olduktan sonra gözünü yurt dışına çevirir ve oyunculuğunu geliştirmek için Los Angeles’ın yolunu tutmaya karar verir. Los Angeles’ta, Marlon Brando’nun, Robert de Niro’nun yetiştiği Stella Adler oyunculuk akademisini bitirir ve 9 yıl kadar Amerika’da yaşar ve oyunculuk yapar.

Murat Han'a Altın Portakal En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazandıran "Mutluluk" filminden bir kare

Murat Han’a Altın Portakal En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazandıran “Mutluluk” filminden bir kare

Filmleri:

Trophy (2012)

Beyond The Trophy (2012)

Hesaplaşma (2010)

Vicdan (2008)

Mutluluk (2007)

Dizileri:

Sana Bir Sır Vereceğim (2013)

Eve Düşen Yıldırım (2012)

Sensiz Olmaz (2011)

Ömre Bedel (2009)

Hesaplaşma (2009)

Vazgeç Gönlüm (2007)

Leave a Reply