RTÜK’de Bir Bilkent Mezunu: Taha Yücel

taha_yucel_rtuk

Taha Yücel, Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden yüksek şeref derecesi ile 1993 yılında mezun oldu.

1971 yılında İstanbul’da doğan Taha Yücel,  1989 yılında Bilkent Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünü ÖYS Türkiye 53.sü olarak burslu kazandı. Yücel, 1993 yılında Bilkent Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden yüksek şeref derecesi ile mezun oldu. 1996 yılında Boğaziçi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünde sayısal karasal yayıncılık planlamasını konu alan tezi ile Yüksek Lisansını tamamladı ve Yüksek Mühendis derecesi aldı. 1998 yılında ise Başkent Üniversitesinden program birincisi olarak İşletme Yüksek Lisans (MBA) derecesi aldı.

4289

 

1998 yılına kadar RTÜK’de teknik denetim uzmanı olarak çalıştı ve Türkiye Frekans Planlama, Yönetmelik hazırlama ve Tahsis Komisyonları ile TSE bünyesindeki Radyo Televizyon Standartları Hazırlık Komisyonunda görev aldı. 1998’den 2005’e kadar TGRT’de Genel Müdür Teknik Yardımcısı olarak çalıştı ve bir yıl süreyle TGRT Genel Müdürlüğüne vekâlet etti. Türkiye Gazeteciler Cemiyetince Van, Trabzon ve Yalova’da düzenlenen yerel medya eğitim seminerlerinde yayın teknolojileri konusunda seminerler verdi.

Taha Yücel 2005 yılında TBMM Genel Kurulunca Radyo ve Televizyon Üst Kurulu üyeliğine seçilmiştir. 13 Temmuz 2011 tarihinde TBMM genel kurulunda yapılan seçimde 460 oyla tekrar 6 yıllığına Üst Kurul üyeliğine seçilmiştir.

Leave a Reply