alperen saylar

GB: Adınız, Soyadınız ve Bölümünüz? 

H. Alperen Saylar – Bilgisayar Mühendisliği 

GB: Neden bu bölümü seçtiniz?

Bilgisayarlara, programlamaya ve bilişim dünyasına ilgi duyduğum için.

GB: Peki, neden Bilkent?

Sadece çalışmak istediğim alanda değil, kültürel alanda da bana katkıda bulunacağını, beni insan olarak geliştireceğini düşündüğüm için Bilkent’i seçtim.

GB: Üniversite hayatınız boyunca ne gibi aktiviteler yaptınız?

GazeteBilkent’te  3 yıldır spor birimi için, 7 aydır da tarih birimi için yazı yazıyorum. Yine gazetemizde bir dönem spor birimi editörlüğü de yaptım. Ayrıca 2 yıl aktif olarak IEEE Öğrenci Topluluğu’nda çalıştım.

GB: Üniversiteye adım attığınız ilk günden bu yana, sizde ne gibi değişiklikler oldu? Neler kazandınız?

Daha girişken bir insan oldum. Ciddi anlamda dünyaya bakış açım değişti. Ayrıca başka yerlerde gidemeyeceğim sanatsal etkinliklere gitme fırsatım da oldu.

GB: Üniversite hayatınız boyunca yaşadığınız ilginç bir olayı bizimle paylaşabilir misiniz?

Çok da fazla ilginç olay yaşadığımı söyleyemem. Sadece sosyal bilimlere de ilgi duyan bir insan olarak, kampüste dolaşırken Norman Stone ve Halil İnalcık gibi önemli kişileri görmek beni epeyce şaşırtmıştı. Ayrıca öğrenci kulüplerinde çalışırken, konuşma için getirdiğimiz ünlü kişilerle de tanışmış olmak güzel bir deneyimdi.

GB: Bilkent’i 3 kelimeyle tanımlayın desek, hangi kelimelerle tanımlardınız?

Üniversitenin sloganındaki gibi; bilim, sanat, teknoloji.

GB: Geleceğe yönelik planlarınız nelerdir?

Bilişim sektöründe devam ederim çok büyük bir ihtimalle. Bunun dışında hobi olarak uğraştığım ve çok sevdiğim başka alanlarla ilgili de planlarım var.

GB: Planladığınız gelecekte bir “Bilkent Mezunu” olmanın size ne gibi avantajlar sağlayacağını düşünüyorsunuz?

Eğitim aldığım alanda bana birçok kapı açacağını düşünüyorum.

GB: Bir mezun adayı olarak, sizinle aynı bölümde olup, şu an hazırlıkta veya birinci sınıfta olanlara ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz?

Hazırlıktakiler için önerim; bölüm ile ilgili araştırma yapsınlar. Hatta imkanları varsa, kampüste öğrenci kulüplerinin çeşitli programlama dilleri ile ilgili düzenledikleri kurslara, konuşmalara vs. katılsınlar, hatta aktif olarak bu tarz kulüplerde görev alsınlar. Böylece bölüme ısınmış bir şekilde başlamış olurlar. Birinci sınıflara önerim de yine aynı şekilde. Sadece farklı olarak, kendilerine ilk başta zor gelen bölümün temel derslerinden korkmasınlar. İleride yaşadıkları zorluklara değeceğini görecekler.

Leave a Reply