gb 2

GB: Adınız?   Soyadınız?   Bölümünüz?

Dilek Sümbül- İktisat

GB: Neden bu bölümü seçtiniz?

Ailem ve benim ortak seçimimizdi diyebilirim. Hukuk istemediğimden emindim. Özellikle işletme ve iktisat arasında bir seçim yapmam gerekiyordu. Bugünlerde, benim için doğru, mantıklı bir seçim yaptığımı anlıyorum çünkü; Bilkent’te işletme demek takım çalışması demek ve ben bu konuda hiç iyi değilim.

GB: Peki, neden Bilkent?

İstanbul’da üniversite okumayı kesinlikle istemiyordum. Ankara’da da Bilkent bir numara.

GB: Üniversite hayatınız boyunca ne gibi aktiviteler yaptınız?

Hazırlığa adım atmamla beraber spor hayatım canlandı. Voleybol takımına devam ederken, birçok spor denedim. Oryantring yaptım. Squash oynadım. Wing Tsun’a devam ettim bir süre ama özellikle bu spor bana göre değilmiş hiç. Geçen yıl voleybolu bıraktım. Artık farklı bir şeyler yapmak istedim. Şuan Ultimate Frizbi takımındayım; Bilkent Goats!

Birkaç yıl önce TDP’nin Gönüllü Eğitim Projesi’nde gönüllü olarak çalıştım. Kesinlikle tavsiye ederim. İhtiyacı olan çocuklara ders anlatıyorsunuz, ama dersten öte çok farklı bir iletişim gelişiyor aranızda. Galiba aileden ya da başka bir yerden görmedikleri ilgiyi sizden görünce farklı bir şekilde bağlanıyorlar. Her haftasonu büyük bir heyecanla bizi bekliyorlardı.

Üniversite hayatımda deli gibi zevk aldığım diğer bir olay da WAT’dı. Bir yazımı Amerika’da çalışarak ve kazandığım parayla gezerek geçirdim. Benim için çok özel bir deneyimdi. Hala bir hayaldi de bitti gibi hissederim.

WAT anılarından bir kare

WAT anılarından bir kare

GB: Üniversiteye adım attığınız ilk günden bu yana, sizde ne gibi değişiklikler oldu? Neler kazandınız?

Üniversitenin bana kattığı çok fazla şey var. Sosyal hayat beni çok geliştirdi. İnsanlarla çok daha kolay iletişim kurabiliyorum, özgüvenim gelişti. Hatta daha dik bile duruyorum.

GB:  Bilkent’in sizin için ifade ettiği 3 şey nedir?

Sınırsız Spor, Huzur, Güzel Arkadaşlıklar

GB: Geleceğe yönelik planlarınız nelerdir?

Kamuda çalışmak istiyorum. Birkaç yıl çalıştıktan sonra yurt dışında bir master olabilir belki.

GB: Planladığınız gelecekte bir “Bilkent Mezunu” olmanın size ne gibi avantajlar sağlayacağını düşünüyorsunuz?

Öncelikle İngilizce en büyük artılarımdan birisi olacak. İngilizceyi Bilkent hazırlıkta öğrendim ben. Onun dışında Bilkent’in bize farklı bir vizyon kazandırdığını düşünüyorum. Dünya insanı oluyorsunuz, her çeşit insanı kabullenmeyi öğreniyorsunuz.

GB: Bir mezun adayı olarak, sizinle aynı bölümde olup, şu an hazırlıkta veya birinci sınıfta olanlara ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz?

Doğru yerdesiniz. Bilkent İktisat’ın avantajı, müfredatının sizi çok özgür bırakması. İstediğiniz bölümden ders alabilirsiniz. İstediğiniz alanda kendinizi geliştirebilirsiniz. Bu avantajı kullanın. Ve de en önemlisi dolu dolu geçirin üniversite yıllarınızı. Derslerinizin yanında her tür aktiviteye zaman yaratabilirsiniz. Korkmayın, ben denedim oldu.

Leave a Reply