İMKB Başkan Yardımcısı Bir Bilkentli: Ali Çöplü

Ali_Coplu

Ali Çöplü, Bilgisayar Mühendisliği 1993 mezunlarımızdan…

1972 yılında Gaziantep’te doğan Ali ÇÖPLÜ, 1989 yılında Gaziantep Fen Lisesi’ni dereceyle bitirdi. Lisans derecesini Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği ve Enformatik Bilimleri Bölümü’nden 1993’te alan Ali ÇÖPLÜ, 1994 yılında lisansüstü eğitim için A.B.D.’ye gitti.
University of Pennsylvania’da Bilgisayar ve Enformatik Bilimleri alanında yüksek lisans derecesi aldıktan sonra kariyerine SyncSort isimli yazılım şirketinde başladı. D.E. Shaw&Co., Goldman Sachs ve Morgan Stanley gibi global yatırım bankalarının  bilgi işlem birimlerinde çalışırken New York Üniversitesi Stern School of Business’tan Uluslararası Finans ve Muhasebe alanında yüksek lisans derecesi aldı.

alicoplu1tahtalar
2008 Ocak ayında yurda dönen ÇÖPLÜ, Vakıfbank Bilgi İşlem’de çalışmaya başladı. Bilgi İşlem’de 2 yıl, Alternatif Dağıtım Kanalları’nda 1,5 yıl Başkanlık yapan Ali ÇÖPLÜ, 2011 Haziran ayında T.C. Merkez Bankası Bilişim Teknolojileri Genel Müdürlüğü’nde Genel Müdür Yardımcılığına atandı. İMKB Başkan Danışmanı Ali Çöplü, son olarak 26 Mart 2012 tarihinde İMKB Bilgi Sistemleri Genel Yönetmenliğine atandı.

Leave a Reply