hqdefault

Bugün sizlere lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimlerinin tamamını Bilkent’te tamamlayan dünyaca ünlü bir tenoru tanıtacağız: 2003 Müzik Bölümü Mezunumuz Murat Karahan…

Murat Karahan Mayıs 1977’de Ankara’da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini T.E.D Ankara Koleji’nde tamamladı.1996 yılında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatlar Fakültesi’ne girdi.
Sanatçı Bilkent Üniveristesi’nde Devlet Sanatçısı Suna Korad ve Prof. Pekin Kırgız ile çalıştı. 2003 yılında mezun olan Karahan aynı yıl Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde Misafir Sanatçı olarak çalışmaya başladı ve Bilkent Üniversitesi’nde Master programına başladı, burada Prof.Pekin Kırgız ve Ankara Devlet Opera ve Balesi Başrejisörü Gürçil Çeliktaş’ın öğrencisi oldu.
2005 yılında İtalyan Orkestra Şefi Maestro Marco Berdondini tarafından aldığı davet üzerine Roma’ya gitti, burada Maestro ile çalıştı. 2005 yılında Master programını başarıyla tamamlayan sanatçı aynı bölümde Doktora programına başladı, yine aynı yıl içerisinde Ankara Devlet Opera ve Balesi’nin Kadrolu Solist sanatçısı oldu.
2009 yılında tekrar Roma’ya giden sanatçı burada 2 yıl boyunca dünyaca ünlü Soprano Renata Scotto’nun öğrencisi oldu, aynı zamanda Santa Cecilia Akademisi başkanı Profesör Bruno Cagli’nin özel öğrencisi oldu ve burada Anna Vandi ve Cesare Scarton ile çalıştı. Akademi tarafından aldığı davet üzerine Roma’ya giden sanatçı dünyaca ünlü şef Kent Nagano’nun yönettiği Rossini’nin ‘Il Viaggio a Reims’ operasında görev aldı.

murat_karahan_6_1238274720

Karahan, 2010 yılında ilki gerçekleştirilen Uluslararası İstanbul Opera Festivali’nin açılış gecesinde Yekta Kara’nın sahneye koyduğu Rossini’nin “Fatih Sultan Mehmet” (Maometto Secondo) operasını seslendirdi.
Sanatçı, 2011 yılında Besteci ve Orkestra şefi Selman Ada’nın eseri “Mevlid Kantat”ın Dünya prömiyerinde tenor partisini seslendirdi.
2012 yılında aldığı davet üzerine Letonya Ulusal Operası’nda devamlı misafir sanatçı olan Karahan, burada aralarında “Lucia di Lammermoor, La Traviata, La Boheme” eserlerinin bulunduğu 15’in üzerinde temsilde başrolleri seslendirdi. Sanatçı aynı zamanda Uluslararası Riga Opera Festivali ve yeni yıl konserlerinde konuk sanatçı olarak görev aldı.
Karahan, 2013 yılı Şubat ayında Letonya Ulusal Operası prodüksyonunda dünyaca ünlü Moskova Bolshoi Tiyatrosu’nda “Lucia di Lammermoor” eserinde başrolde sahne aldı.
Sanatçı, 2014 yılı Mart ayında Fransa Limoges ve Reims Operaları’nda, Mayıs ayında ise Letonya Ulusal Operası’nda Verdi’nin “Il Trovatore” operasında ‘Manrico’ karakterini seslendirecek.
Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde çalışmalarını başarıyla sürdüren sanatçı aralarında Accademia Santa Cecilia Orkestrası, Letonya Ulusal Operası Orkestrası, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Bilkent Senfoni Orkestrası, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, Antalya Devlet Senfoni Orkestrası, Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası’nın da bulunduğu birçok orkestra ile başarılı temsil ve konserler verdi.
Murat Karahan’ın seslendirdiği diğer bazı başrolleri söyle sıralayabiliriz; Tosca (Cavaradossi), Il Trovatore (Manrico), Rigoletto (Duca), Lucia di Lammermoor (Edgardo), La Traviata (Alfredo), La Boheme (Rodolfo), La Sonnambula (Elvino), Macbeth (Macduff), Maometto Secondo (Paolo Erisso), Saraydan Kız Kaçırma (Belmonte) Don Pasquale (Ernesto), Il Viaggio a Reims (Conte Libenskof), Venedikte Bir Gece (Caramello), Aşkı-Memnu (Behlül), İnanna (Dumuzi), Rita (Beppe), Şen Dul (Camille de Resillon), Çardaş Prensesi (Edwin)

Leave a Reply