DSC_5849

GazeteBilkent: Adınız-Soyadınız-Bölümünüz?

Dilan Sıla Aslan-Hukuk

GB: Neden bu bölümü seçtiniz? 

Ailemde hiç hukukçu bulunmasa da, daha çok aile dostlarımızın çoğunluğunu oluşturan avukatların yönlendirmesiyle bu bölüme girdim. Ancak mezun olacağım bu son senemde, ülkemizde hukuk devletinin bu kadar işlemez hale geldiğini gördükçe, hukuk okumanın bir anlamı kaldı mı diye düşünmüyor da değilim.

GB: Peki, neden Bilkent? 

Hem üniversitemizin, hem de fakültemizin Türkiye çapında, alanında önde gelen kurumlar olduğunu düşündüğüm için Bilkent’i seçtim.

GB: Üniversite hayatınız boyunca ne gibi aktiviteler yaptınız?

Üniversite bünyesinde GazeteBilkent ailesinde yazar ve idari koordinatör olarak çalıştım. Bunun yanı sıra Toplumsal Duyarlılık Projeleri ve UNICEF etkinliklerinde gönüllü oldum.

GB: Üniversiteye adım attığınız ilk günden bu yana, sizde ne gibi değişiklikler oldu? Neler kazandınız? 

Üniversitedeki ortam, hayata bakış açımı büyük ölçüde değiştirdi. Aynı anda başa çıkmak zorunda kaldığım her şey beni daha sistemli, sorumlu ve sabırlı kıldı. Üniversite öncesinde idealiste kaçan düşünce sistemim, üniversitenin sonuna geldiğim bu günlerde, yerini daha realist bir tutuma bıraktı diyebilirim. Normalde üniversitenin insanı daha idealist kılacağını sanırdım, ama bende tersi oldu galiba.

GB: Geleceğe yönelik planlarınız nelerdir? 

Bölümü bitirdikten sonra ilk olarak stajımı tamamlamayı düşünüyorum. Daha sonra karşıma çıkan fırsatları değerlendirip, uluslararası platformda çalışan büyük bir hukuk bürosunda avukatlık yapmak istiyorum. Mesleğe atılmakla birlikte, akademiden tam anlamıyla kopmamak da gelecek planlarım arasında.

GB: Planladığınız gelecekte bir “Bilkent Mezunu” olmanın size ne gibi avantajlar sağlayacağını düşünüyorsunuz? 

Buradan mezun olduğumuzda sahip olacağımız İngilizce seviyesinin, çıtanın çok üstünde olduğunu düşünüyorum, ki bu büyük bir avantaj. Aşağı yukarı herkesin CV’sinde İngilizce yer alsa da, gerçekte sahip olunan dil yeterliliğinin daha düşük olduğunu gözlemleyebilirsiniz.  Bunun yanı sıra üniversitemizin ve hukuk fakültemizin çalışma hayatında artık marka niteliğinde olması da Bilkent’in bana bir başka katkısı olacak diye umuyorum.

GB: Bir mezun adayı olarak, sizinle aynı bölümde olup, şu an hazırlıkta veya birinci sınıfta olanlara ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz? 

Yüksek not ortalaması tutturma amacı olanların ilk iki senede notlarını mümkün olduğunca yükseltmelerini tavsiye ediyorum, çünkü son iki sene dersler çok daha zor olduğundan o notlar hiçbir zaman 1. ve 2. sınıftaki gibi olamıyor maalesef. Bunun dışında devamlılığın çok çok önemli olduğunu düşünüyorum. Derse sadece devam etmek ve konuya kulak kabartmakla çalışma yükünün büyük bir kısmını eritmiş oluyorsunuz zaten. Ayrıca fakültemizde çok kıymetli akademisyenler bulunuyor, onlardan mümkün olduğunca istifade etmelerini öneririm. Son olarak da, hukuk kitabı dışında kitaplar okumayı bırakmamalarını temenni ederim.

Leave a Reply