Erdem Başçı hakkında…

Erdem Başçı’nın kim olduğu, ne gibi alanlarda çalışıp ne gibi görevler üstlendiği ile ilgili kısa bir giriş yaparak başlayalım.

Erdem Başçı 1966 yılında Ankara’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini TED Ankara Koleji’nde, üniversite eğitimini ise ODTÜ Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bölümünde tamamlamıştır. 1987 yılında yüksek şeref derecesiyle mezun olan Başçı, Bilkent Üniversitesi’nde ise İşletme Yüksek Lisans Programı’nı 1989 yılında birincilikle bitirmiştir.

Akademik alanda sağladığı başarılar ile de tanınan Başçı, devam eden akademik kariyer sürecinde ise Bilkent Üniversitesi ve ABD Johns Hopkins Üniversitelerinden iktisat dalında yüksek lisans ve iktisat master dereceleri almıştır. 1995 yılında, Bilkent Üniversitesi’nden iktisat doktoru unvanını elde eden Başçı, 1995-2003 yılları arasında Bilkent Üniversitesi İktisat Bölümü’nde öğretim üyesi olarak çalışmıştır.

Araştırmalarını Para İktisadı, Finansal İktisat, Makro İktisat Kuramı ve Matematiksel İktisat alanlarında gerçekleştirmekte olan Başçı, uluslararası kongrelerde çok sayıda tebliğ sunmuştur. 1999 yılında YÖK’ten Doçent unvanı almıştır. Akademik çalışmaları, Oxford Economic Papers, Journal of Banking and Finance, Journal of Economic Dynamics and Control ve Journal of Mathematical Economics gibi dergilere de yansımıştır.

9 Ekim 2003 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcılığına getirilen Başçı, 10 Ekim 2008 tarihinde aynı göreve yeniden atanmıştı.Yakın zamanda ise, çoğunlukla akademik başarıları ile takip ettiğimiz Erdem Başçı, görev süresi 18 Nisan 2011 tarihinde biten Durmuş Yılmaz’dan sonra, Merkez Bankası Başkanlığı görevini üstlenmiştir.

Merkez Bankası’nın Başkan’ı olarak görevine başladığı günden itibaren, çeşitli yayınlarda hakkında yazılan haberlere göre, Devlet Bakanı Babacan gibi babası Çıkrıkçılar Yokuşu esnaflarındandır.  Başçı, Kasım 2002 seçimlerinden sonra çocukluk arkadaşı Devlet Bakanı Ali Babacan’a danışmanlık yapmıştır. Babacan ile yakın dostluğu olduğu bilinen Başçı, kolej arkadaşıdırlar. Eylül 2003’ten itibaren başkan yardımcılığı yapan Başçı, Nisan 2011 tarihi itibari ile de artık devletin kasasını yönetecektir başkan olarak belirlenmiştir. Yine farklı yayınlarda rastlanabilecek haberlere göre ise,  5 yıl sonra Merkez’i aldığı gibi başlıklar göze çarpmıştır. Erdem Başçı, göreve başladığı yıldan beş yıl önce, Merkez Bankası Başkanlığı’na aday gösterilmesine karşın dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Nejdet Sezer tarafından veto edilmiştir.

 

Erdem Başçı’dan 2023 Türkiyesi için Büyük Tahmin

Merkez Bankası Başkan’ı Erdem Başçı, Kocaeli Sanayi Odası ve Dünya Gazetesi’nin ortaklaşa düzenlemiş olduğu ‘Para Politikaları’ konulu konferansta yaptığı konuşmada, Türkiye’nin gelişen bir ülke olduğunu ve 2023 yılında kişi başı gelirin 25 bin dolar olabileceğini, yapısal reformlarla bu rakamın artabileceğini belirtmişti. Türkiye’nin yapısal alanlarda ve verimliliğini arttırabilecek alanlarda attığı adımlarla ciddi mesafe kaydedeceğini belirten Başçı,  Türkiye’nin son zamanlarda daha da artarak devam eden yatırımlar ile de gelişen bir ülke olduğunu vurgulamıştır.

Türkiye için altyapı, eğitim, sağlık alanlarda atılacak adımların, arge harcamalarında gerçekleşecek artışın, gelecek yıllarda kişi başına düşen geliri rahat bir şekilde 30 bin dolar ve 35 bin dolar gibi seviyelere çıkaracağını belirtti.

Eylül  ayında verdiği konferanslarda ise, Avrupa’nın yüzde yarım daraldığı bir dönemde Türkiye’nin büyüme kaydetmesinin önemli olduğuna işaret etmiş ve  “Kimsenin kuşkusu olmasın, Türkiye’de ılımlı büyüme devam edecek. 2013, 2012’den daha iyi bir yıl olacak. Yüzde 3-4 arasında büyüme ile yılı tamamlarız, bu da önemli bir başarı. Gelecek yıl da yüzde 4 ile 5 arasında büyüme yakalarız”  diye belirmiştir.

Leave a Reply