Ekim ayının ilk konuğu olan İpek Gümüşsoy ile Bilkentli günlere ışık tuttuk. İpek Hanım ile geçirdiğimiz keyifli sohbeti siz okuyucularımızla paylaşmaktan onur duyarız.

GB:Öncelikle olarak, her röportajın klasik sorularından biri olan “Siz kimsiniz” sorusuyla başlayalım. İpek Gümüşsoy  kimdir? Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

İPEK GÜMÜŞSOY: Ankara doğumluyum. Bilkent Üniversitesine 2004 yılında girdim ve 2009 yılında Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldum. Bir şirkette Pazarlama Müdürlüğü yapıyorum.

 GB:Neden Uluslararası İlişkiler peki?

İpek GÜMÜŞSOY: Uluslarararası İlişkiler Bölümünü  seçmemin ve mezun olduktan sonra “iyi ki seçmişim” dememin sebebi birçok konudan isteğinizde uzmanlaşma imkanınızın olması diyebilirim. Temel derslerin yanı sıra hem Uluslararası İlişkiler alanında hem de diğer bölümlerden ders alarak kariyerimi üniversite yıllarında planlamış olmam şu anda benim için çok büyük bir artı. Genelde bizde “mezun olduğum bölümle birebir alakalı iş yapmam gerekir” gibi bir algı vardır fakat bölümde okumaya başladıktan sonra bu algım değişti. Şu anda ticaretle uğraşıyorum ve bölümde aldığım derslerden öğrendiklerimi iş hayatımda uyguluyorum. Bu da bölümümün bana sağladığı bir esneklik. Yani sosyal bilimlerin en temel konularından biri olan Uluslararası İlişkiler bana istediğim kariyeri yaratma imkanı sundu.

GB: Bölümde en çok sevdiğiniz ders ve hocalar kimlerdi?

İpek GÜMÜŞSOY: En sevdiğim dersler genelde Avrupa Birliğiyle alakalı olanlardı. Hatta son 2 senemde Avrupa Birliğiyle ilgili olan bütün dersleri almıştım. Bunun dışında tamamen kendi ilgi alanımla alakalı olarak Uluslararası İlişkilerde Cinsiyet dersini aldım. Ders dinlerken, makale okurken eğlendiğim derslerden birisidir. Ayrıca Oyun Teorisi dersini almıştım ki ne kadar doğru bir tercih yaptığımı iş hayatına başlayınca anladım. En sevdiğim hoca sorusu zor oldu, hepsinin yeri ayrıdır.

GB: Bilkentli olmanın iş hayatında ki yansımaları nelerdir? Kendi iş arkadaşlarınızı ve kendinizi düşündüğünüzde Bilkent size ne katmış olabilir?

İpek Gümüşsoy: Başvurduğum hiçbir şirkete mezun olduğum okulun iyi bir okul olduğunu kanıtlamak zorunda kalmadım çünkü beni mülakat için arayanlar zaten daha önce de Bilkent mezunlarıyla iş hayatında yolu kesişmiş ve Bilkent’in eğitim kalitesini bilen insanlardı. Üniversite hayatımda 4 sene boyunca ders geçmek için yaptığım projeler ve ödevlerin aslında iş hayatında da karşıma çıktığını gördüm. Yani hazırlıklıydım karşılaştığımda ve çok rahat bir şekilde üstesinden gelebildim. Bir de Bilken’te öğrendiğim akademik ve iş İngilizcesi sayesinde çok uluslu şirketlerle çalışırken hiç zorluk çekmemiş olmanın rahatlığını yaşadığımı belirtmeliyim.

GB: Bilkentli günlerinize dair unutamadığınız bir anı?

İpek GÜMÜŞSOY: Radyo Bilkent ve Bilkent Tanıtım ofisinde geçirdiğim günlerin hepsi Bilkent hayatımın en güzel anıları. Bir üniversite öğrencisi olarak iş hayatını tanımak amaçlı başvurmuştum. Derslerden kalan zamanımı boşa harcamamak için kendimi biraz zorlayıp çalışmak istemiştim ama bu kadar eğleneceğim aklıma gelmemişti. Orada edindiğim arkadaşlıklarım, bir yandan yetiştirilecek işler için çalışıp bir yandan da eğlenmemiz oldukça güzel anlardı benim için ve öğrendiklerim için Radyo Bilkent’e ve Bilkent Tanıtım Ofisine kadar teşekkür etsem azdır.

GB: Keşke yapsaydım ya da yapmasaydım dediğiniz neler var?

İpek GÜMÜŞSOY: Keşke Erasmus veya Exchange programlarıyla bir dönem yurtdışında okusaydım diyorum hep. Bilkent Üniversitesi’nin anlaşmalı olduğu okullar Avrupa ve Amerika’daki en seçkin okullar. CV’me bu okullardan birini eklemek çok güzel olabilirdi. Bilkentle ilgili tek pişmanlığım da mezun olmam.Okul hayatını her geçen yıl daha çok özlüyorum.

GB:Geleceğe yönelik hayalleriniz neler?

İpek GÜMÜŞSOY:Ticaret alanında kendimi daha çok yetiştirip uluslararası bir şirkette yöneticilik yapmak.

GB: Bizim gibi Bilkentli öğrencilere vereceğiniz tavsiyeler var mı?

İpek GÜMÜŞSOY:Bilkent’in sosyal imkanlarından ellerinden geldiğince yararlansınlar. Mutlaka kendilerine uygun bir etkinlik bulacaklardır. Orada elde edecekleri deneyimler hayatları boyunca işlerine yarar. Bir de Bilkent’in tadını çıkartsınlar.

Bize ayırdığı vakit için İpek Hanım’a sonsuz teşekkürler.

 

 

Leave a Reply