Yine Bir Bilkent Mezunu: Binnur Kaya

Rol aldığı dizi, sinema filmi ve tiyatrolarda adeta devleşen ama en sıradan televizyon programlarına çıktığında kendisine yönelen takdir dolu bakışlara ve sorulara karşı küçük bir kız gibi çekingen duran, yanakları kızaran; çünkü röportajların bu mesleğin gereği olmadığına ve kendi mesleğinin sahnede ya da sette başlayıp orada bittiğine inanan bir oyuncunun, Binnur Kaya’nın hayatına ve yaptığı işlere bakacağız bu yazıda. 

Elazığ kökenli Adanalı bir aileden gelen Kaya 19 Nisan 1972’de Ankara’da dünyaya merhaba diyor. Lisans eğitimi 1995 senesinde Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Tiyatro Bölümü’nde tamamlıyor. Eğitiminin ardından İstanbul’a yerleşiyor ve çalışma hayatına atılıyor.

İlk olarak Ankara Sahnesi ve Karatahta isimli çocuk tiyatrolarında rol alıyor ve Bakırköy Belediye Tiyatrosu’na dahil oluyor. Edindiği bu deneyimlerin ardından 1996’da ilk dizisi Kaynanalar’da Rukiye rolüyle, hemen bir sene sonra da yediden yetmişe herkesin gönlüne taht kuran dizi Baba Evi’nde Meryem olarak karşımıza çıkıyor. Şimdilerde Çok Güzel Hareketler Bunlar programıyla hatırlayacağımız Beşiktaş Kültür Merkezi oyuncu kadrosuna katılıyor ve 1997 senesinde Bir Demet Tiyatro dizisi ekibine giriyor. 1998’den 2003’e kadar Dış Kapının Mandalları, Çarli, Güneş Yanıkları, Benimle Evlenir Misin, Yeni Hayat, Hadi Uç Bakalım, Bekarlar dizileri ile Kaçıklık Diploması, Muhallebicinin Oğlu, Abuzer Kadayıf ve İnşaat adlı sinema filmlerinde rol alıyor.

Asıl çıkışı 2004 yılında Yabancı Damat dizisinde Antepli bir ailenin gelini Nazire karakteriyle gerçekleşiyor ve doğallığı izleyiciyi ona iyice bağlıyor. Daha sonra yer aldığı her projede kendine özgülüğüyle bir farklılık yaratıyor ve oynadığı tüm karakterler o dizi veya filmde gerçekten parlıyor. 2005 senesinde yakın zamanların belki en çok beğenilen ve en çok gözyaşı dökülen filmi Babam ve Oğlum’da yer alıyor. 2006 yılında ise Hayatımın Kadınısın ve Küçük Kıyamet filmlerinde karşımıza çıkıyor. Dizi anlamındaysa Yabancı Damat’ı 2007’de Kavak Yelleri’nde kısa bir konuk oyunculuğun ardından yine aynı sene Karayılan takip ediyor.

Takiben, Avrupa Yakası’nın zaten renkli olan ekibine 2007-2008 sezonunda Şahika Koçarslanlı ve Dilber Koçarslanlı olarak dahil oluyor ve apayrı bir renk getiriyor. Hareketleri, konuşması, oyunculuğuyla izleyiciyi gülmekten kırıp geçiren Kaya, bu dizideki performansıyla 35. Kelebek Ödülleri’nde ‘en iyi kadın komedi oyuncusu’ ve Radyo Televizyon Gazetecileri Derneği’nce gerçekleştirilen Medya Oscarları’nda ‘yılın kadın oyuncusu’ sıfatlarına layık görülüyor. Ve yine 2008 senesinde aldığı bir diğer ödül de, İzmir’de düzenlenen 8. Sinema Burada Festivali’ndeki ‘genç oyuncu’ ödülü oluyor. 2009 yılına gelindiğinde ise senaryosunu Engin Günaydın’ın yazdığı ve yönetmenliğini Taylan kardeşlerin üstlendiği Vavien filminde Sevilay olarak izleyicinin huzuruna çıkıyor ve takdir topluyor. Bu filmdeki rolüyle 42. SİYAD Ödülleri’nde ve 3. Yeşilçam Ödülleri’nde ‘en iyi kadın oyuncu’ ödüllerini topluyor.

Verdiği röportajlarda, daha önce canlandırdığı karakterlerin sonraki projelerde büründüğü rollerin hayaleti olabileceğini (örneğin seyircinin Vavien’de canlandırdığı Sevilay karakteriyle Yabancı Damat’taki Nazire karakteri arasında paralellikler kurabileceğini) şu sözleriyle açıklıyor: “Belli bir noktada yapacak şey yok. Ben şimdi kaç farklı şekilde gülebilirim ki, kaç değişik ses tonu bulabilirim ya da gözlerim ne kadar farklı bakabilir? Malzeme sen olduğun için benzerlikler olur, yapacak bir şey yok. Bunu yapmayan oyuncu da bence yok. Dünyadaki iyi oyuncuların bile böyle benzerlikleri vardır. Birbirinden farklı, iyi işler yaptıkları için iyi oyunculardır. Malzeme sensin, illa fire verirsin.”

2010 senesinde, kısa bir süreliğine Türk Malı adlı komedi dizisinde Abiye Kuzu karakterini canlandırıyor. Ve bunun ardından seyircinin karşısına en son çıkışı yakın dönemin ses getiren dizisi Muhteşem Yüzyıl’da Duacı Hatun rolüyle oluyor. Pek uzun sürmeyen bu konuk oyunculuğun ardından, kimi reklam filmlerinde zaman zaman karşımıza çıksa da, Kaya’nın oyunculuğunun tadı izleyicinin damağında kalıyor. Ve seyirci Binnur Kaya’yı en kısa zamanda uzun soluklu bir dizi veya başrolünde bulunacağı bir sinema filminde izleyip oyunculuğunun kalitesine doymak istiyor.

Leave a Reply