Metalin Romantik ve Haylaz Çocuğu: Senfonik Metal

Kimilerinin önyargıyla baktığı bir tür olmasıyla birlikte; metal müzik sevenlerinin yıllardır vazgeçemediği bir tutku. Hem kendini sürekli yenileyen, hem de klasik olandan beslenen bir tür. Yeri geldiğinde sosyal mesaj verip, yeri geldiğinde de nefreti, aşkı, sevgiyi korkusuzca haykırabilen bir yapısı var. Metalin alt türlerine ‘metalin çocukları’ diyorum ben. Hepsi kendi yollarında, ama aynı kökten filizlenen bir sürü çocuk!

Bu çocuklardan en haylazı, aynı zamanda romantiği olan ‘senfonik metal’den bahsetmek istiyorum.

epica-epica-15412156-1558-1000

Epica

haggard01

Haggard

          

Senfonik metal, klasik batı müziğinin alışılagelmiş melodi ve enstrümanlarıyla, metalin sert tarz ve tavrını insanların kulağına hoş gelecek şekilde harmanlayan bir türdür. Kanaatimce; zıt türler olarak düşünülen bu ikiliyi, şaşılacak derecede başarılı kullanmışlardır müzisyenler. Her iki türün sevenlerinin de gönlünü kazanmayı başarabilecek şekilde adil davranmışlardır müziğe. 90’larda ortaya çıktığı göz önüne alınırsa; henüz gençtir, tabiri caizse kirlenmemiştir.              

Önce alışkın olduğumuz metal kalıplarıyla müzik yapan gruplar, yavaş yavaş klasik batı müziği esintilerini eserlerine dahil etmişlerdir. Köklerini dayandırdıkları türlere göre daha iyimser, daha aydınlık bir tarzları vardır.  Grupların vokalleri genelde kadındır ve kendini en çok bu yönüyle metalin diğer çocuklarından ayırır. Şarkılarında işledikleri konu bakımıyla da yaptıkları müzikle bütünleşirler. Fantastik öğeler, destanlar ve opera konularını da sıklıkla eserlerde kullanırlar. Bu yönüyle de beni şaşırtan ve büyüleyen bir tavırları vardır müziğe karşı. Özellikle ‘Nightwish’in şarkılarında gördüğüm içtenlikten etkilendim. Türkçe’ye çevirisinde şiir tadında, dupduru sözler bunlar!

“Şiirimde yürü,

Bu ölen müzik, benim hiçkimseye aşk mektubumdur

Asla yakınma daha iyi bir dünya için

Zaten vardı, oynandı ve anlatıldı her düşüncesi

Yazdığım müziğin”

 Nightwish- Dead Boy’s Poem

Sizlere birkaç senfonik metal grubu önereceğim. Size senfonik metal konusunda iyi bir izlenim bırakacağını umduğum, ‘sağlam’ gruplar bunlar!

Az önce bahsettiğim Nightwish; sözlerden de anlaşılacağı üzere duygusallıktan beslenen, şiirsel anlatımlarla eserlerini tamamlayan bir grup. ”While Your Lips Are Still Red’ isimli şarkılarını şiddetle tavsiye ediyorum.

 

Epica; Hollanda kökenli olan Epica, kadın vokale sahip grupların öncülüğünü yapmıştır. Senfonik metal denince, akla gelen ilk gruplardandır.

Within Temptation isimli grupta özellikle vokalin dupduru sesinden etkileniyor insan. ‘All I Need’ isimli parçaları kesinlikle dinlenmeli.

 

Haggard ise beni senfonik metalle tanıştırması sebebiyle, her zaman ayrı bir yere sahip. Davulcusundan vokaline kadar mükemmel bir grup. ‘Per Aspera Ad Astra’ ve ‘Herr Mannelig’ şarkılarıyla türe en güzel katkılarını yapmışlardır.

Sirenia  ise 2001’de kurulan Norveç’li bir gruptur. Şarkılarında arka planda çoğunlukla erkek vokal vardır. ‘The Enigma of Life’ en çok sevdiğim şarkıları.

 

Şimdiden iyi dinlemeler!

Leave a Reply

1 comment

  1. Ali

    bu türün raple ne kadar bağlantısı var çok benziyo gibi

    -1
Yazıcı Tamiri Sigma Defence Ankara Kız Yurdu