Merkezden uzaklaştıkça sakinliğe ve huzura götüren bir yer Müze Evliyagil. Yüksek binalardan uzaklaşıp küçük ve müstakil evlerin arasında, İncek”te. Birbirinden güzel sergilere ev sahipliği yapmasının yanı sıra Ankara”nın ilk çağdaş ve modern sanat müzesi olmasıyla da dikkat çekiyor.Ayrıca müzedeki eserlerin %95″i Türk sanatçılara ait.

Derya Yücel küratörlüğünde, Can Akgümüş koordinatörlüğünde hazırlanan “Ev” sergisi; İstanbul Bienalinin ilk kez Ankara’da temsil edilmesini sağlamakla birlikte ilk kez sergi de koleksiyon dişi üretimler de yer alıyor.
Müze Direktörü Can Akgümüş tarafından “feminen ve melankolik” olarak tanımlanan “Ev” sergisinde oldukça ilginç ve yaratıcı eserler göze çarpıyor.


Içeri girdiğimizde bizi Onur Cevatoğlu”nun eseri karşıladı.

Adından da anlaşılacağı üzere “Ev” sergisinde eserleri incelediğimizde “kadın” vurgusunun izlerini taşıdıklarını görebiliyoruz. Bunun en güzel örneklerinden olan İpek Duben”in eseri ;

Müze Evliyagil”de alt kata indiğimizde adeta evin dışına çıktığımızı hissediyoruz. Buradaki eserlerden bazıları dış dünya gerçeklerini yansıtırcasına karşımızda duruyordu. Tıpkı güç ve politika izleri taşıyan Hakan Gürsoytrak”ın Harb-i Bezeme eseri gibi;

Sergideki diğer eşsiz güzellikteki eserlerden birkaçı;

Erdağ Aksel”den Evliyagil Tuhafiyesi

 

Hera Büyüktaşciyan’ın eseri olan Kayıp Guguk Kuşu

 

“Ev” konseptini baktığımız he köşede gördüğümüz “Ev” sergisi bugüne kadar 2000 sanat severle buluştu.”Ev” sergisi gibi daha bir çok sergiye ev sahipliği yapan Müze Evliyagil, “Düşünme İkonları: İmgeler ve Metinler” sergisiyle baharda kapılarını yeniden açmaya hazırlanıyor. Sizde “merkezden uzak merkez” Müze Evliyagil”i ziyaret edebilir ve muzeevliyagil.com ya da müzenin sosyal medya hesaplarından bilgi alabilirsiniz.

Leave a Reply