Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul 2018

Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul 2018, geçtiğimiz ay Zorlu PSM’de gerçekleşti. Birçok ünlü ismin katıldığı etkinlik 4 gün sürdü. Etkinliğin çalıştığı pr ajanslarının eksikliğinden olsa gerek, etkinliğin reklamı yeterince yapılmamıştı. Ne yazık ki, etkinliğin varlığından program başladıktan 1 gün sonra haberim oldu. Dolayısıyla etkinliğe yalnızca 2 gün katılabildim ve bu süreçte birçok ünlü tasarımcının koleksiyonlarını izleme fırsatı buldum. 

IMA TALK

Ülkemizin en saygın moda okullarından biri olan İstanbul Moda Akademisi’nin genç tasarımcıları Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul’da yarattıkları kapsül giyim koleksiyonlarını tanıttılar. Elle Dergisi Moda Direktörü Melis Ağazat moderatörlüğünde yapılan söyleşide, genç tasarımcılar koleksiyon temalarını anlattı.

Giray Sepin

3. günün ilk defilesi Giray Sepin’in Non-Self koleksiyonu ile başladı. Tasarımların kumaşları, yenilenebilir ağaç kaynaklarından elde edilen TENCEL™ botanik kökenli selüloz elyaftan üretilmişti. Çevre dostu kumaşlarla üretilen tasarımlar temaya çok güzel bir uyum sağlamıştı. Tasarımlarda kullanılan renklerin yumuşaklığı ve rahat görünümü açısından en huzurlu defile Giray Sepin’e aitti diyebilirim. Kullanılan espadril ve terlikler, şalvarlar, havlu kumaştan takımlar hepsi bir arada müthiş rahatlatıcı bir uyum yakalamıştı. Tasarımın genelinde naturel renkler kullanılmıştı ve kiremit, krem, hardal ve pastel tonlar yoğunluktaydı. Birçok parça unisex üretilmişti ve bu tasarımlar bir erkek ve kadın mankenin çift olarak yürümesiyle tanıtıldı. 

Defilenin en dikkat çekici tasarımı, neredeyse her kombinde kullanılan dekolteli terliklerdi. Bunun dışında bornozda kullanılan saten kemer yaratıcı bir detaydı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 MELTEM ÖZBEK

Meltem Özbek de tıpkı Giray Sepin gibi TENCEL™ kumaşları ile koleksiyonunu oluşturmuştu. Ancak Giray Sepin’in sakin, huzurlu, rahat koleksiyonunun aksine Meltem Özbek enerjik, canlı ve hareketli bir koleksiyon ortaya koymuştu. En beğendiğim defilelerde ilk 3’te diyebilirim. Defilenin en yoğun rengi kırmızıydı. Çok güçlü bir renk olduğunda kullanımı zor olsa da müthiş kombinler ve tasarımlar ortaya çıkmıştı. Bu sene çok görmeye alışkın olduğumuz parlak ayakkabılar, püsküllü ve çiçekli küpeler, simli büstiyerler ve ikili takımlar ile çok canlı bir yarım saate şahit oldum. Modellerin çiçekli saç aksesuarları ve sıkça kullanılan fırfırlı etekler defilenin genelinde İspanyol teması izlenimi oluşturdu. 

TUBA ERGİN

Tuba Ergin koleksiyonu yorucu ve karışık buldum. Tek başına güzel denebilecek bazı parçalar vardı ancak uyumsuz kombinlerle göz yorucu bir hal almıştı. Defilede en çok beğendiğim parçalar taşlı şapka tasarımları ve simli uzun çizmelerdi. Defilenin geneline siyah uzun postallar, deri-rugan kumaşlar ve kürkler ile tam bir kış havası hakimdi. Transparan, file kumaşlar ve püsküllü tasarımlar iç içe kullanılmış ve karışık görüntüler ortaya çıkmıştı. 

Gizem Karaca, Tuba Ergin defilesinde.

EXQUISE

Defilenin teması şehir yaşamına alaycı bir tavırla yaklaşıyordu ve defile boyunca modeller ellerinde telefon ve tabletlerle çekim yaparak yürüdü. Sosyal medya kullanımının abartılışına vurgu yapılan defilede sıcak yaz renkleri ve pullu gösterişli tasarımlar kullanılmıştı. 

Telefon ile podyumda yürüyen modeli çektiğim bir kare

BRAND WHO

Gençlere hitap eden enerjik tasarımlarla dolu bir erkek giyim defilesiydi. Yaz konseptli olan defilede, yaza uygun denim gömlekler ve ceketler, bomberlar, sandaletler, bel çantaları rahat bir tatil temasını yansıttı. En dikkat çeken tasarımlar pembe neon renkli şapkalar, neon ayakkabılar, üst üste yapıştırılmış tshirtler ve palmiye desenli çoraplardı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

EDA GÜNGÖR

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CHA by Çiğdem Akın

Çiğdem Akın’ın 2019 İlkbahar/Yaz Koleksiyonunun tamamına çintemani desenler hakimdi. Bu etnik desenler gençlere uygun parçalarla buluştuğunda güçlü ve dinamik bir hava oluşturdu. Koleksiyona yoğunlukta kiremit, kırmızı ve bej renkleri hakimdi. Plaj modasına uygun kimonolar şortlar büstiyerler altın taçlar ve kemerlerle birlikte şık ve sade yaz kombinleri oluşturdu. 

Mehmet Korkmaz

İstanbul Moda Haftası’nın tartışmasız en iyi koleksiyonu Mehmet Korkmaz’a aitti. Muhteşem abiye koleksiyonunda, kuş tüyü görünümlü uzun etekler ve yakalar podyumda peri masalı görüntüsü yarattı. Her elbise sanki farklı bir prenses için oluşturulmuştu. Kullanılan bebek mavisi, pudra pembesi ve beyaz renkler tasarımların ince işçiliği ve zerafetiyle birleşerek feminen bir hava oluşturdu. Hepsi birbirinden özel ve şahane tasarımlarıyla Mehmet Korkmaz, moda haftasına imzasını atmakla kalmayıp dünyada çok ses getirmeye devam edecek bir Türk tasarımcı olduğunu gösterdi. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Şiyar Akboğa

Şiyar Akboğa koleksiyonunu “giyilebilir” bulmadım bu nedenle beğenmedim. Belki tam olarak yansıtmak istediği tema buydu ama parçalar bende tam olarak ‘uzay’ konseptini uyandırdı. Neon parlak kumaşlar ve saten parçalar koleksiyonun tamamına hakimdi. MIIN by KADİR KILIÇ

Etkinliğin kapanış defilesi çok dikkat çekici ve anlamlıydı. Defile Tülin Şahin’in podyumda yürümesi ile başladı. Siyah-beyaz, kırmızı renklerin yoğunlukta olduğu defile salaş ve rahat tasarımlardan oluşmuştu. Kadın hakları temalı video ile kapanışını yapan defileyi tüm izleyenler olarak ayakta alkışladık.

Son olarak, benim etkinlikte tercih ettiğim kombinler bu şekilde 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fotoğraflar

https://www.mbfwistanbul.com
https://www.oggusto.com/blog/detay/1284/mbfwi-meltem-ozbek-2019-ilkbahar-yaz-koleksiyonu.html
http://www.zimbio.com/pictures/FTtwYlAV0NX/Tuba+Ergin+Runway+Mercedes+Benz+Fashion+Week/OXJAvDG442r

 

Leave a Reply

1 comment

  1. İsimsiz

    Başarılarının devamını dilerim,herşey gönlünce olsun. Herhangi bir işte 1 aydan fazla çalışamayacağını iddaa ederdim hatırlarmısın bilmiyorum ama takip ediyorum 1 yıla yaklaştın tebrikler bunda da sen kazandın :) bu gülüşüde sevmezdin ama olsun :D

Yazıcı Tamiri Sigma Defence Ankara Kız Yurdu