Marıe Kondo İle Sadeleşmek ve Düzenli Olmak

Bilmiyorum farkında mısınız? Aslında dışarı her çıktığımızda eve yeni ve aslında çok gerekli olmayan malzemeler, kıyafetler, aletler… alarak dönüyoruz. Ne olduğu fark etmeksizin elimiz hep dolu dönüyoruz evlerimize. Bazen yeni bir şeyler alasımız geliyor bazen de yeteri kadar istemesek bile bir anda alıveriyoruz gereksiz şeyleri. Bazen birinde görüp aklımızda yer ediyor, bazen bir yerden duyuyoruz, bazen de izliyoruz ama eninde sonunda bunları evimize alıp teker teker istiflemeye başlıyoruz kullanmayacağımızı bilsek bile. Sonunda evlerimizi de toplayamamaya başlıyoruz çünkü zaten kısıtlı olan vaktimizi bir de saatlerce uğraşıp tüm bu düzen işine vermek istemiyoruz. Peki bunları azaltmanın, yenilerini almamanın ve düzenlemenin bir yolu var mı? İşte tam bu soruda “düzen ve sadeleşmek” denilince akla gelen en popüler isimlerden birinin yöntemine ve fikirlerine bakmalıyız aslında. Kim bu kişi derseniz tabii ki Marie Kondo. Özellikle son zamanlarda çıkardığı kitaplarla adından çokça söz ettiren bu tatlı mı tatlı Japon kadın insanların hayatlarına dokunarak her şeyi basitleştirmeye çok yetenekli. Üstüne bir de Netflix yapımı olan Marie Kondo serisi de çıkınca, herkesi birden bir sadeleşme merakı sarmaya başladı. Şimdi gelin hep birlikte nasıl KonMari tekniği ile Marie Kondo gibi düzenli ve sade olunur bir bakalım ve iç rahatlatan sonuçları hep birlikte görelim.

 

1) Eşyaları Azaltmak

Eğer öncelikle eşyalarınızı azaltmak istiyor ve sonra sadeleşmiş halini toplamak istiyorsanız, doğru yöntem önce kıyafetler, kitaplar, kağıt vb. şeyler, depolama alanları (mutfak, makyaj, takı, evle ilgili araçlar) ve manevi değeri olan eşyalar şeklinde kategori kategori ilerlemek. Aksi takdirde ortalık eskisinden bile daha çok karışabilir bizden söylemesi. Bunun yanında eşya azaltırken yapmanız gereken şey her eşyanızı tek tek elinize alıp “Bu beni mutlu ediyor mu?” diye kendi kendinize sormak. Eğer cevabınız “Hayır” ise bu eşyaların nereye gideceği belli. Geriye kalanlarla düzenleme işlerine devam edebilirsiniz.

 

 

2)Yatay Yerine Dikey Sıralamak

Marie Kondo’dan alınacak ilk teknik üst üste yatay istiflemek yerine dikey istiflemek çünkü düzenlemenin sadece görüntü değil, fonksiyon ve uzun süreli kullanılabilir olması da çok önemli. Bana kalırsa Marie Kondo’nun tespiti çok doğru bir tespit çünkü her şey düzenleyip kullanmadığınız taktirde düzenli kalabiliyor yatay şekilde fakat iş kullanmaya gelince, aynı çekmeceyi birçok kere düzenlemek zorunda kaldığımızı biliyoruz. Bu yüzden evin her alanında, çekmece ve raf, her şeyin görülebilir, ulaşılabilir şekilde dikey olması önemli. Ayrıca bir şeyi alırken diğeri de bozulmamış olacak yine bu yöntem sayesinde. Marie Kondo bu tekniği yapmak için bol bol kutulardan yardım alınması gerektiğini vurguluyor.

 

 

 

3)Katlama Şeklinin Devamı

KonMari yöntemine göre bir kıyafeti nasıl katlıyorsanız diğerlerini de o şekilde katlamalısınız. Bu kurala uyulmadığı sürece dolabınız hala dağınık gözükmeye ve göz yormaya devam edecektir.

Bunların yanında aynı zamanda Marie Kondo ev düzenlerken yeni eşyaların sırf yeni düzen uğruna alınmasına çok karşı çünkü amacımız zaten sadeleşmekken bunu yapmak çok gereksiz ve masraflı. Elimizdekilerle de çok düzenli bir ev yaratabiliriz ve üstelik daha az uğraş ve masraf ile!

 

 

Evet eğer temel adımları yaptıysanız artık kendi zevkinize göre olan ufak dokunuşlarla da evinizin size uyumunu sağlayabilir ve sadeleşmiş, düzenli evinizde bir oh çekip huzur bulabilirsiniz.

 

Görsel Kaynakça:

http://www.magforher.com/wp-content/uploads/2016/08/konmari-3.jpg

https://img.maximummedia.ie/her_ie/eyJkYXRhIjoie1widXJsXCI6XCJodHRwOlxcXC9cXFwvbWVkaWEtaGVyLm1heGltdW1tZWRpYS5pZS5zMy5hbWF6b25hd3MuY29tXFxcL3dwLWNvbnRlbnRcXFwvdXBsb2Fkc1xcXC8yMDE5XFxcLzAyXFxcLzEzMTEyMjQ4XFxcLzgwMHg0NTBfVGlkeWluZy1VcC5qcGdcIixcIndpZHRoXCI6NzY3LFwiaGVpZ2h0XCI6NDMxLFwiZGVmYXVsdFwiOlwiaHR0cHM6XFxcL1xcXC93d3cuaGVyLmllXFxcL2Fzc2V0c1xcXC9pbWFnZXNcXFwvaGVyXFxcL25vLWltYWdlLnBuZz92PTIyXCIsXCJvcHRpb25zXCI6W119IiwiaGFzaCI6IjQ5ZmUwNDE4YmU2ZGI5NzYxMWZmOTcwMWZkYTRkMGQxNWU3YjQwNTAifQ==/800×450-tidying-up.jpg

https://ewscripps.brightspotcdn.com/dims4/default/b1cfa23/2147483647/strip/true/crop/1024×576+0+0/resize/1280×720!/quality/90/?url=https%3A%2F%2Fewscripps.brightspotcdn.com%2F37%2F96%2Faa9eae4c41608e58b5a745121ad9%2Fmarie-kondo-netflix-tidying-up.jpg

https://aklinizikesfedin.com/wp-content/uploads/2018/05/duzenli-cekmece.png

https://aklinizikesfedin.com/wp-content/uploads/2018/03/askilik-kiyafet-dolap.jpg

 

 

Leave a Reply