LGBT+ Şiir Gecesi Kampüsteki Şiirseverleri Bir Araya Getirdi

Amerikan Kültürü Topluluğu (American Culture Society), Edebiyat Topluluğu ve Renkli Düşün Topluluğu’nun ortaklaşa düzenlediği “LGBT+ Şiir Gecesi,” kampüsteki şiirseverleri ve LGBT+ ailesini bir araya getirdi. Farklı ülkelerden ve kültürlerden öğrenci ve akademisyenlerin şiir okuduğu gecede, toplum çizgilerine sığmayıp taşan duygu ve düşünceler, şairlere ait kelimelerle ifade edilme şansı yakaladı.

02

Şiir ve film geceleri, tiyatro oyunları ve yazı atölyeleri gibi kültürel ve sanatsal etkinlikler gerçekleştiren Amerikan Kültürü Topluluğu etkinliğe ev sahipliği yaparken, kampüsümüzde LGBT+ ailesinin evi olan Renkli Düşün Topluluğu ve bir şiir gecesinin olmazsa olmazı olan Edebiyat Topluluğu etkinliğe destek vererek renk kattı.

Etkinlikte, Joanna Mansbridge (Amerikan Kültür ve Edebiyatı), Spencer Hawkins (Cultures, Civilizations, Ideas), Jeffrey Doonan (Faculty Academic English Program) başta olmak üzere hocalarımız ve Dilara Elbir, Beyza Acar ve Oğuz Kaan Çetindağ’ın da aralarında bulunduğu öğrenciler İngilizce şiirler okudular. Dili sebebiyle Şiir Gecesi’nin dinleyicileri arasında birçok yabancı öğrenci de vardı.
05

Gecenin mesajına çok da uygun bir şekilde Sappho’nun “Fragment 31”ıyla başlayan gecede, dinleyicileri duygulandıran, güldüren, hatta en iyi anlamıyla rahatsız edip düşündüren şiirler, kağıt üzerinden dirilip seslerini buldu. Adrienne Rich’in “Twenty One Love Poems”i, James Baldwin’in “Conundrum” şiiri izleyicileri kendine çeken şiirlerden birkaçı oldu.

04

İkramlar ve sıcak bir topluluk eşliğinde şiir dinlemek fikri sizi heyecanlandırıyorsa LGBT+ Şiir Gecesi’ni kaçırdığınız için üzülmeyin! 20 Nisan akşamı  “National Poetry Month,” yani Ulusal Şiir Ayı kapsamında başka bir şiir gecesi, kampüsümüzde edebiyatı ve şiiri solumak isteyen herkesi bekliyor. Biraz da eğlenelim, yaşıtlarımızın eserlerini görelim diyorsanız da 9 Mayıs’ta, bir dönem boyunca Yaratıcı Yazarlık dersi almış olan öğrencilerin kendi şiirlerini okuyacakları muhteşem bir etkinlik daha yolda! Gelecek etkinlikleri kaçırmamak ve kampüsümüzdeki bu güzel ortamı yaşatmak için Amerikan Kültürü Topluluğunun Facebook sayfasını takipte kalın: https://www.facebook.com/bilkentacs/

Fotoğraflar: Buket Boz

Leave a Reply

Yazıcı Tamiri Sigma Defence Ankara Kız Yurdu