kupaFormula 1’de sona doğru yaklaşırken 19 yarışlık maratonun 17.ayağı Amerika’nın The Circuit Of The Americas pistinde koşuldu. Mercedes pilotu Lewis Hamilton arka arkaya 5.galibiyetini alarak en yakın takipçisi Nico Rosberg ile arasındaki puan farkını 24’e çıkardı. Son yarışta çifte puan kuralı uygulanacak olacak olmasına rağmen Hamilton’ın 2 yarışta ikinci olması,  Rosberg puan kaybetmese bile şampiyon olmasına yetecek. Son 5 yarışta da istikrarlı bir şekilde galibiyet serisini devam ettirmesi de göze çarpan istatistikler arasında. Özellikle sezon başında birkaç kez finiş göremeyerek rakibi Rosberg’in oldukça gerisinde kalmıştı. Sezonun ilk yarışı Avustralya Grand Prix’sinden sonra konuşan Hamilton, dayanıklılık sorununun çözülmesi gerektiğini , ancak bu şekilde şampiyonluğa oynayabileceğini vurgulamıştı. Nitekim de Mercedes bu problemi en azından Hamilton’ın aracı için çözdü. Aracın üstün performansına Lewis’in yeteneği de eklenince iyi sonuçlar ardı ardına geldi. Son 5 yarışta Rosberg sadece Singapur’da yarışı tamamlayamadı. İtalya ve Rusya’da Hamilton’ın arkasında 2.cepten başlayıp takım arkadaşını geçemedi ve başladığı sıralamayla bitirdi. Japonya Suzuka’da ve hafta sonu Amerika Austin’de pole’den başlamasına rağmen pist üzerinde takım arkadaşına geçilerek yine ikinciliğe razı oldu.

Kariyerinin 32.ve bu sezonki 10.grand prix zaferine ulaşan Hamilton, bu sonuçlarla beraber gelmiş geçmiş en başarılı Britanyalı formula 1 pilotu ünvanını kazandı.

Sergio Perez’in çarpmasından sonra Adrian Sutil’in aracı

YARIŞTAN KESİTLER

Yarışa beşinci sıradan başlayan Red Bull pilotu Daniele Ricciardo, kötü start alıp geriye düşmesine rağmen kaybettiği sıraları çabuk geri kazandı. Doğru pit-stop stratejisi ile önündeki Williamsları geçen genç pilot podyumun son basamağına çıktı. Yarışın sonlarına doğru temposunu arttırarak öndeki Mercedes’lerle aradaki farkı kapatmaya başlayınca Mercedes pilotları da ritmini yükselterek Ricciardo’nun yaklaşmasına izin vermedi.

Perez’e ceza yağdı: Yarışın henüz ilk turunda atak yapmaya çalışırken Adrian Sutil ile temas yaşayan Force India pilotu Sergio Perez hem Sutil’in hem de kendinin yarış dışı kalmasına neden oldu. Sauber’in sene başından beri puana ilk defa bu kadar yakın olduğu yarıştan erken ayrılması büyük hayal kırıklığı yarattı. FIA bu olayda Perez’i suçlu bularak Meksikalı pilota Brezilya GP için 7 sıra grid cezası verdi. Buna ek olarak 2 ceza puanı da Perez’in lisansna işlendi.

Pastor Maldonado

Pastor Maldonado

-Pastor Maldonado bu sezon ilk puanlarını aldı. Sıralama turlarında ilk 10’a kalmayı başaran Venezuelalı pilot yarışı da 9.sırada tamamlayarak ilk kez bu sezon bir yarıştan puan aldı.

 

Bir sonraki yarış önümüzdeki hafta sonu Brezilya’da koşulacak.

Leave a Reply