Kütüphaneye Gitmeden Önce

Sene sonu geldiğinde güzel bir ortalamaya sahip olmak, yaklaşan vizeleri ve finalleri kaygısız karşılamak, derslere olan genel ilgiyi kaybetmemek… Kulağa ne kadar güzel ve bir o kadar da zor geldiğinin farkındayım. Tüm bunları sene boyunca mazeretsiz devam ettirmek birçok açıdan oldukça zor fakat imkânsız değil. Yolunda gitmeyen insan ilişkileri ve mevsim geçişleri, insanın adapte olma sürecini olumsuz yönde etkiliyor. Her şeye rağmen aldığımız derslerin sorumlulukları, bizleri itiraz kabul etmeksizin beklemeye devam ediyor. Kütüphane ise tam olarak bu noktada devreye giriyor ve biz yıllardır görüşmediğimiz dostumuzmuşçasına, kütüphaneyi temsil eden her şeyi aniden kucaklıyoruz. Peki kütüphaneye gittiğimizde zamanımızı ne kadar verimli kullanıyoruz?

Kendi bunalma eşiklerimizi, motivasyonumuzun tavan olduğu saat dilimlerini, acıkma ve atıştırma alışkanlıklarımızı ne kadar iyi bilirsek, aslında çalıştığımız derslerden o kadar çok verim alabiliyoruz. Bazıları kütüphaneyi aşırı sessiz ve rekabet duygusunun oldukça yoğun hissedildiği bir yer olarak tanımlıyor. Bu grup, zora düşmedikçe kütüphanenin kapısının önünden dahi geçmemeye dikkat ediyor. Kütüphaneyi sevmeyen arkadaşlarımın ortak olduğu birkaç nokta var. Yan masada, incelenen gözlerden habersiz ders çalışan bir öğrencinin, temel ihtiyaçlarını bile unuttuğu araları vermediğini görmek ya da renkli kalemlerle ortaya sanat çıkaran bir dâhiyi gözlemlemek… İnsanın motivasyonunu düşüren birkaç örnekten sadece ikisi. Birçok insanla aynı havayı solumak ve uzun süre yerinden kalkmamaksa, hareket etmeyi seven insanların sorunu diyebiliriz.

7f04d82aa731e548010333a90f71f6f1

Eğer evlerimizde şartlar ders çalışmaya uygun değilse; misafir çocuk, kendine ait eksik bir oda, gürültü, yemek kokusu… Bu durumda kütüphane hakkında söylediğimiz tüm itirazları bir kenara atabiliriz. Tüm bu saydığım uygunsuzluklar halledilse bile, ev bizim için cazip olan her şeyi temsil ediyor. Bu yüzden dikkatimizi çoğu şey istemsizce dağıtabiliyor. Bunlar; televizyon, kitap, arkadaş, yatak gibi güzel etkenlerden oluşabilir. Bu yüzden kütüphaneye gidiyorsak hakkını vermeliyiz değil mi? Evin o cezbedici imkanlarını büyük bir fedakarlıkla bırakıp, kütüphaneye gitmek öyle büyük bir adım ki… Mis gibi evimizde yatak üzerinde çalışmak varken, araları ders çalışma saatlerinden daha fazla yapmak varken, şapır şupur yemek yiyip derse devam etmek varken… Öyleyse kütüphaneden nasıl verim alabileceğimizi ve nasıl hazırlıklı olacağımızdan bahsedelim.

 

 • Yanınıza işlevi isteklerinizi kaldıracak bir çanta alarak başlamalısınız. Belki yardımcı bir bez çantada olabilir. Aklınıza temel ihtiyaçlarınızdan herhangi birisi geldiğinde başvurabileceğiniz, kitaplarınızı taşıyabilecek, elektronik aletlerinizi koruyacak türde bir çanta.IMG_9509-623x1024

 

 • Su içmek size birçok yarar sağlar. Çalışırken sadece odaklanma sorununuzu ortadan kaldırmakla kalmaz, aynı zamanda atıştırma hissinizi bastırmanıza da yardımcı olur. İçtiğiniz her su, tuvalet ihtiyacı olarak geri dönecek. Bu da vereceğiniz araları anlamlı kılacaktır.Resim1

 

 • Bitter çikolatanızı mümkünse yanınızdan asla ama asla ayırmayın! Tatlı krizi bana göre iki ülke arasındaki siyasi krizden daha da tehlikeli. Bitter, çikolataların içinde en masum olanı ve bir o kadar da bizi sağlıklı tutanı.

Resim1.pngkjglke

 • Kahve, Çay bizi ayakta tutan ve bizi iyi hissettiren içecekler. Sade kahveyle sayfalarca okunacak makale bulabilir, tüm dillerin ortak olduğu bir metni ışık hızıyla çevirebilir, 12 saat’e yakın vakit geçirdiğim kütüphane, gözüme 2 saat çalışmışım gibi gelebilir. Kahve’nin ben de hissettirdiği tüm güzel şeyler maalesef çay da geçerli değil.  Kısacası kendinizi bilmek devreye giriyor bu noktada.

dirty.chai_.affogato.2.1.8465-1

 • Evden sağlıklı kurabiye, hurma, ceviz, dilimlenmiş havuç, Hindistan cevizi, salatalık gibi atıştırmalıklar, ani açlık krizlerinizi önleyebilir. Ara öğünler sizin ani sinirlerinizi, açlık titremelerinizi kısacık bir süre için dahi olsa, ana yemeğe kadar rahatlatabilir. Evden getirdiğiniz yiyecekler ise size kütüphanenin bahçesinde, kısa da olsa, keyifli bir piknik şöleni sağlar. Çimlerin üstünde oturarak yediğiniz yemeklerin, tadının çok daha lezzetli hissedildiğinin hemen hemen hepimiz farkındayız. Evden getiremediniz mi? Kütüphanenize en yakın yeri listenizde işaretleyin ki ders çalışma saatinden yemeyin.

mandarines3

 • Renkli kalemleri, yapışkan kağıtları dozunu aşmamak şartıyla kullanabilirsiniz. Yanınıza getirdiğiniz her materyal, oturduğunuz yeri kişiselleştirmiş olur. Bu durumda çalıştığınız mekânı daha çok benimsersiniz. Odanızdaki masayı kütüphane masasına taşıyın demiyorum. Her gün getirdiğinizden daha büyük bir kalem kutusu, yerinizden kalkmanızı önleyebilir.

a08fa3e8cf75ae6fbcd2937b24bbd9cf95f9ede8650db06fffd8e4fd514a9ce1

12a667989486a11bc5acadf4d27e268c

 

Kaynakça

http://successobsessed.tumblr.com/post/137691088001/jensbrain-melbourne-state-library

 

https://isacanakhan.com/wp-content/uploads/2016/04/su-icmenin-sagliga-faydalari.jpg

http://stylishsassyandclassy.com

http://www.liste5.com/wp-content/uploads/2015/03/kalsiyum.jpg

http://honestlyyum.com/page/2/

http://www.redbookmag.com/body/healthy-eating/advice/g1728/healthy-summer-snacks/?slide=5

https://68.media.tumblr.com/5bd9ebf3ba4d593962ea5e529feefffa/tumblr_nm16jk2Oov1up837ko1_500.jpg

https://tr.pinterest.com/pin/393713192410318158/

http://www.theperfectpalette.com/2015/11/100-gift-ideas-for-ladies-in-your-life.html

https://www.teacherspayteachers.com/Product/CHALK-Classroom-Decor-SMALL-BANNER-When-you-enter-this-library-2011819

 

 

 

Leave a Reply

4 comments

 1. Albina Yılmaz

  Ben ilk başta anlattığın kütüphaneyi aşırı derecede sessiz ve rahatsız edici bulan tiplerdenim ama verdiğin bu küçük tavsiyeler sayesinde artık kütüphaneye bir şans vermenin vaktinin geldiğini düşünüyorum. Bu pratik ve eğlenceli yazın için teşekkürler :))

 2. Burak Yargic

  Çok başarılı olmuş , tebrik ederimm …

 3. Şilan Hanim Koyuncu

  Güzel bir yazı olmuş emeğine saglik. Pratik ve işe yarar bilgiler not alınmaya değer

 4. Berfin Erenler

  “Tatlı krizi bana göre iki ülke arasındaki siyasi krizden daha da tehlikeli.” Bu cümleyle beni tavladın :D

Yazıcı Tamiri Sigma Defence Ankara Kız Yurdu