Uyuyan Güzel

Avustralyalı yönetmen Julia Leigh, 2011 yapımı filmi Uyuyan Güzel ( Sleeping Beauty ) ile verdiği sözü tutuyor, sizi rahatsız etmeyi başarıyor. Film üniversite öğrencisi Lucy ve hayatına yepyeni bir boyut katan yeni işi ile değişen hayatını işlemekte. Geçirdiği ekonomik buhrana çözüm olarak başladığı Gümüş servis ve burada beğenilen performansı üzerine yepyeni bir fetişin konusu olması, “uyuyan güzel” olması, uyuşturucu ile uyutulup, bir geceliğine erkeklere özellikle yaşlı erkeklere sunulması ile devam eder. Lucy bu esnada tamamen bilinçsiz ve vücudunun akıbetinden habersizdir.

Peki, bu çarpıcı konu bize ne sunuyor zira çekimler güzel, Emily Browning Lucy rolünde tüm filmi sırtlamış, güzelliği ile büyülüyor, gümüş servis tüm groteskliği ile çirkin bir çekiciliğe sahip. Filmin bocaladığı nokta Uyuyan Güzel olmanın Lucy ve onun hayatının üzerindeki etkilerini aktarmak. Trende uyuyan başka bir kadının yanına gözleri en dolu haliyle oturması, dudağından akan tükürüğü şefkatle temizlemesi, yabancı kadının o noktada uyuyan güzelin bir anlamda kendisinin her şeyden habersiz olması, büyük şehrin manzarasına karşı çırıl çıplak yatması ama çıplak olduğundan uyuyamaması gibi sahneler etkileyici, hatta çekimleriyle ve oyunculukları ile “güzel”. Film bu sahneler arasında özellikle Lucy ve değişimi sınıfta kalıyor, film bu noktalarda ilerleyemiyor, derdini anlatmak istiyor ama bocalıyor.
Gelelim filmin fetiş kısmına: Lucy tüm masumiyetiyle, tamamen savunmasız kocaman bir yatakta bir başına ve başına her şey gelebilir “hemen” her şeye izin var. Uyuyan güzel ile bir gecenin birkaç basit kuralı var: cinsel birleşme olmayacak, herhangi bir iz bırakılmayacak, o gece Lucy için asla olmayacak sadece “konuklarının” gecesi olacak. Lucy’nin misafirlerini görüyoruz, müşterilerini, hepsi biraz yalnız, zengin ve yaşlı, elde edebileceklerini ya edememiş ya da daha fazlasını isteyen adamlar. Bir noktada özellikle ikinci müşteri bunu açıkça gösteriyor, kaybedilmiş erkekliklerini arayan adamlar, güç gösterebilecekleri, domine edebilecekleri, tadına bakabilecekleri, onların kontrolünde biraz romantizm bol bol cinsellik içeren bir eylem. Lucy’nin yeni işi ve onu içeren tüm sahnelerde film, rahatsız edici bir güzelliğe sahip, geriyor ve rahatsız ediyor.

Uyuyan Güzel 2011’in en çarpıcı filmlerinden biri değil, en başarılısı kesinlikle değil, aksadığı noktaları yer yer izleyiciyi üzebilecek kadar fazla ama kesin olan yönü kesinlikle ilginç.

Leave a Reply