Ten Ten’in Maceraları

Film başladığında, Ten Ten bir meydanda, bir sokak ressamına portresini çizdirmektedir, çizilen portre Ten Ten’in bildiğimiz çizgi romanlarındaki halidir, çizen ise Ten Ten karakterinin yaratıcısı Hergé’nin ta kendisidir. Bu minik detay dahi filmin nasıl detaylı ve özverili bir çalışmanın sonucu olduğunu özetlemektedir.

Yıllardır arap saçına dönmüş olan Steven Spielberg projesi Ten Ten’in Maceraları ( The Adventures of Tin Tin) nihayet sinemaseverlerin huzurunda. Georges Rémi’nin Hergé lakabıyla bizlere sunduğu efsanevi karakteri Ten Ten, animasyon formatında, Steven Spielberg aksiyonuna sarınmış bir şekilde, kuvvetle muhtemel son yılların en başarılı 3D kullanımıyla ve birçok farklı Ten Ten macerasından harmanladığı senaryosu ile kesinlikle izlenmeli.

Film hali hazırda efsanevi bir karakteri işlediği ve sırtını birçok nesli kendine hayran etmiş bir seriye dayadığından ve özellikle bir Steven Spielberg çalışması olduğundan, artılarını veya eksilerini analiz etmek anlamını yitirmekte; zira eminim ki, izleyenlerin birçoğu Ten Ten serisine olan duygusal bağlarından ötürü salonları dolduracaklar. Tam olarak bu sebepten Spielberg proje için biçilmiş kaftan. Kendisi son yıllarda düşen kalitesine rağmen atmosfer yaratma konusunda tartışmasız bir numaradır ki hatırlarsanız, kendisi Dünyalar Savaşı adlı en kibar tabir ile “garip” filmde dahi atmosfer yaratma konusunda hünerini sergilemiş, bir noktada filmin kayda değer tek noktası atmosferi olmuştu. Yönetmenin yarattığı kusursuz atmosfer, irili ufaklı birçok detay serinin “sıkı” hayranları için başarıyla ele alınmışken, aynı zamanda hızlı kurgusu eğlenceli ve gizemli senaryosu ve son derece tadında mizah dozuyla seriyi takip etmeyen izleyiciler içinde film, kesinlikle kaçırılmaması gereken bir fırsat. Film birçok uyarlamanın yapamadığını yapıp iki ayrı kitleye de kolayca ulaşabilmiş. Bir diğer husus ise seriyi zerre umursamayan izleyicileri için de son yıllarda gösterime girmiş en başarılı aksiyon filmlerinden birisi.

Senaryo, atmosfer ve bu ikilinin detay zenginliğinden ayrı olarak filmin bir diğer zenginliği ise son derece başarılı 3D kullanımı, karakter modellemeleri ve sanat yönetmenliğindeki detay ve zenginliktir. Film son derece gerçekçi görüntüleri ve çizgi film tadıyla hem nostaljik hem de güncel bir lezzete kavuşmakta.

Eğlenceli bir 110 dakika için bu ay adresiniz kesinlikle Ten Ten.

Şahsi uyarım: Filmi kesinlikle orijinal dilinde izlemelisiniz zira üzücü bir şekilde son derece başarılı olan animasyon seslendirmeciliğimiz bu filmde sınıfta kalıyor, bulabilirseniz hiç düşünmeden orijinal dilinde, alt yazılı bir şekilde izleyin.

Leave a Reply