Hobbit, modern kardeşlerinin ilk örneği olarak fantastik edebiyatın başlangıç noktası olmuştu. J.R.R Tolkien’in ölümsüz eseri ve elbette ki devamı niteliğindeki Yüzüklerin Efendisi serisi ile kimilerinin kaçış edebiyatı olarak nitelendirdiği fantastik edebiyat, sağlam ve büyük adımlarla hayatına başladı. Belki de Tolkien ve onun adımlarının büyüklüğü fantastik edebiyatı, türün kendi içinde sınırlı kalmasına – ki fantastik edebiyatın bir tür döngüye girmesi tanımı gereği ilginç bir ironi ortaya çıkarmadı değil- ve özgün bir akımın içinde pek de özgün olmayan binlerce yapıta sebebiyet verdi.

Bugün Tolkien sınırları dışına çıkabilen pek az yazar tür içinde sivrilmeyi ve elbette ki bize anlattıkları masallarla saygı duyulacak pozisyonlarını hak ettiler. Robert Jordan ve destansı yapıtı Zaman Çarkı serisi, özgünlük ve sağlam adımlar atma konusunda büyük kardeşi Yüzüklerin Efendisi’ni geçtiği gibi gözlerini gururla yaşartabildiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. James Oliver Rigney Jr.’ın Robert Jordan ismiyle yazdığı seri ilk kitabı Dünyanın Gözü ile 1990 yılında okuyucuları ile buluştu. On iki kitap olması planlanan seri on dördüncü kitabi ile 2012 senesinde tamamlanacak. 2007 senesinde hayata gözlerini yuman Robert Jordan hayranlarını tarifsiz bir üzüntüye ve haklı bir korkuya, yarattığı epik destanın sonuna ulaşamama korkusu ile terk etse bile serinin hayranı yazar Brandon Sandersan  tarafından serinin son üç kitabı tamamlandı ve destan hak ettiği finale doğru emin adımlarla ilerlemeye devam ediyor.

Zaman Çarkı, gerçek dünyaya olan referansları, Tolkien sınırlandırılmasında kalmayan ırkları, orijinal büyü tanımlaması, yarattığı dünyanın coğrafi derinliği, bazen detaydan bunaltan anlatımı, eksiksiz ve gerçekte var olmayan kültür tanımlamaları, yarattığı tüm toplumlara havada kalmayan politik, sosyal ve kültürel kimlikler vermesi ve kendi içinde son derece tutarlı, gizemli ve sürükleyici olan kurgusuyla son derece başarılı ve destansı bir macera sunmakta.

Zaman Çarkını fantastik edebiyat içerisinde bu denli önemli kılan en büyük unsurlardan biri de, bu detaylı ve profesyonel alt yapısı, tarih derslerinde okutulabilecek kadar gerçekçi kurgusu ve incelikli detaylarıdır. Türün hayranları için kesinlikle kaçırılmaması gereken bir fırsat ve macera Zaman Çarkı, iyi ve kötünün savaşının epik destanında kesinlikle tanık olmadığınız bir serüven.

Leave a Reply