“Huzursuz bir an. Kadın, erkeğin yakınlaşmasını sağlamak için başını önüne eğmişti ama erkek yapamadı çaresizlikten. Kadın döndü ve uzaklaştı.” Bu sözlerle başlar ““Aşk Zamanı (In the Mood for Love)”. Filmin yönetmeni, sinemanın en önemli isimlerinden Kar Wai Wong, 60’lı yılların Hong Kong’una götürür bizi. Aç kalmış bir aşkın yalınlığıyla, notaların en derin köşesine gizlice konulmuş bir öykünün kimsenin duyamayacağı fısıltılardaki yolculuğu anlatılır. Bayan Chan ve Bay Chow eşleri tarafından aldatılmış, tek kişilik evlilik sürdüren kapı komşularıdır. Bayan Chan ve Bay Chow’un arasındaki arkadaşlık zaman geçtikçe itiraf edilmeyen, edileyemeyen bir aşka dönüşür. Tenlerin dokunamadığı aşkın saf halini yaşarlar sessizce.

Kar Wai Wong, karakterlerin elbiseleri odaklı kamera hareketleriyle sinema dünyasına yeni bir stil getirmiştir. Wong’un filme yerleştirdiği ve sahnelerle bir bütün olan arka fon müzikleri, izleyicide aşk modunda bir tat bırakır. Wong, Bayan Chan’ın ve Bay Chow’un eşinin yüzünü bizden saklayarak onların bir silüetten öteye geçemeyişlerini de gösteriyor bize filminde.

Bayan Chan’ın Bay Chow ile arasında çıkan dedikodulardan rahatsız olması üzerine, Bay Chow 2046 nolu bir otel odasına yerleşir. “2046” Wong’un “Aşk Zamanı” nın devamı olarak çekilmiş filmin ismidir aynı zamanda.

“Aşk Zamanı” unutulması mümkün olmayan romantik bir sanat eseri, bir başyapıttır.

Ağaç kovuğuna fısıldanmış, belkilere sıkışmış, sigara dumanında nefes alabilen nazik aşkın öyküsü…

Quizás, quizás, quizás http://bit.ly/u2v74

Şimdiden iyi seyirler.

Leave a Reply