Beklenen ve çok tartışılan konser 4 Ağustos akşamı gerçekleşti ve Roger Waters sevenleriyle İTÜ Arenada buluştu. “The Wall” Turnesi kapsamında sahneye çıktığı ülkelerde, Roger Waters’ın duvarında genellikle devlet teröründen ölen kişiler bulunuyor. Mesela, İran’daki turnesinde, duvarında 2007’deki protestolarda ölen Nida Ağa Sultan vardı. Aynı turne kapsamında İstanbul’a gelen sanatçının konser esnasında duvara yansıtacağı kişiler Türkiye’de tartışma konusu olmuştu. Konser günü ise duvara yansıtılan isimler; idam edilen başbakan Adnan Menderes, arabasına konulan bombanın patlaması sonucu suikaste kurban giden gazeteci Uğur Mumcu ve bir diğer suikaste kurban giden gazeteci Hrant Dink oldu.

roger waters adnan menderes

İdam cezasına çarptırılan eski başbakan Adnan Menderes Roger Waters’ın duvarına yansıtılan isimler arasındaydı.

Roger Waters, konserinde sevenlerine bir sürpriz daha yaptı. Taksim Gezi Parkı protestolarında hayatını kaybeden Abdullah Cömert, Mehmet Ayvalıtaş, Komiser Mustafa Sarı, Ethem Sarısülük ve Ali İsmail Korkmaz da Roger Waters’ın duvarında yer aldı. Siz de burada bir eksikliği fark ettiniz mi? Evet, ben fark ettim. O da; Lice’ye yeni karakol binası yapılmasını protesto eden halkın üzerine ateş açılması sonucu hayatını kaybeden Medeni Yıldırım. Ne yazık ki, Medeni Yıldırım’ın resmi Roger Waters’ın duvarında yer almadı.

Sanıyorum ki; Roger Waters da Türkiye’de var olan tipik batılı anlayışa sahip. Tipik batılı anlayıştan kastım; batıdaki insan canı ile doğudaki insan canının eşit olarak kabul edilmemesi. Kabul edelim, bu anlayış Türkiye’de var. Bu ülkede, doğuda polise taş atana terörist, batıda taş atana da vatansever denildiğini düşünüyorum. Her iki tarafta da eylem aynı, ama zihniyetler farklı. Doğudaki insanlar batıdaki insanlar gibi saat 22.00’den sonra içki içip içmemeyi dert etmiyorlar, onların dertleri asimile olup olmamakla ilgili.

roger watersın duvarı 2

Taksim protestolarında hayatını kaybeden isimler de Roger Waters’ın duvarında yerini aldı.

Bunu görür görmez resmen hayal kırıklığına uğradım. Tanıdığım Roger Waters böyle olmamalı. Eğitim sistemine karşı çıkarak fenomen olmuş şarkıları yapan Roger Waters, ülkemdeki sığ, sözde demokratik anlayışa sahip olmamalı. Zannediyorum ki; Roger Waters’ın, konser yapacağı ülkenin politik durumundan haberi yok. Herhalde, bu duvara konulacak resimler organizatörlerin işi ve Roger Waters’ın bu duvara konulacak resimlerden konserden 5 dakika önce haberi olmuştur.

Onun dışında, ben konsere gitmedim. Hayatımda bir kez konsere gittim ve oradan da pek güzel deneyimler edinmedim. O yüzden, konserlerden çok organizatörlere karşı bir önyargım var. Fakat dinlediğim yorumlar konserin muhteşem olduğunu apaçık ortaya koyuyor. 69 yaşında hala rock’ın efsanesi olabilmek her yiğidin harcı değil.

Bu arada konserden ufak bir kesit:

https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=Nmp8bheUXO0#at=86

Leave a Reply