Maroon 5’ın bu güzide şarkısının, çoğu insanın yüzünde bir tebessüm bıraktığını iddia edersek, yanlış olmaz herhalde. Hatta çoğu insan bu şarkıyı dinleyince, hiç hali yokken bile ayağa kalkıp Mick Jagger hareketlerini taklit ederek, saçma sapan dans ediyor. Bu noktada, Maroon 5’ın şarkısı başarıya ulaşıyor ve Mick Jagger sayesinde kendine ün bile yapıyor. Pekâlâ, bunu kendimize soruyor muyuz; neden Maroon 5, Mick Jagger ismi ile ün yapıyor?

Açıkçası, Mick Jagger’ın sıradan bir insandan farkı yok, tabii ki Londra Ekonomi Okulunu (dünyanın önde gelen ekonomi okullarından biri) okuduğunu varsaymazsak. Yakışıklılığı yok denecek kadar az (açıkçası kendisini terli turuncu tayt ile “satisfaction” şarkısını söylerken izlediğimde bunu düşünmemek mümkün değildi) ve uzmanlar sesinin yeterli olmadığını söylüyor. Ancak, kitleleri peşinden koşturan bir şeytan tüyü var bu adamda, ama hala kimse çözemedi. Aynı zamanda, Hollywood’ da adını duyduğumuz her güzel kadın onunla tek gecelik ilişki yaşamıştır (Angelina Jolie, Carla Bruni ve daha niceleri). Kulaklarda şöyle bir dedikodu da var; eski Kanada Cumhurbaşkanı’nın karısı sırf Mick Jagger için makamını, kocasını ve çocuklarını terk etmiş. Bu kadarı size de fazlasıyla şaşırtıcı gelmiyor mu?

Hala, Mick Jagger’ı bu kadar karşı konulmaz yapan sırrı kimse keşfedemedi. İşte, can alıcı nokta şu ki; bu Mick Jagger’ a has ve kimsede bulunmayan bir özellik, ama illa bir özellik bulunmak isteniyorsa, onu çekici yapan bir sürü detay arasında, onun karizması, tarzı ve sitili önde geliyor. Bunlar kimsede bulunmayan hatta tanrının bir hediyesi olan özelliklerdir. Aynı zamanda, onu Mick Jagger yapan özellikler, onun ortaya çıktığı döneminde hediyesi olabilir. Onun ilk çıkışı, 1973 yılında, Amerika konserinde “Midnight Rambler” şovudur ki bu, onun en unutulmaz şovudur. Genel olarak, Mick Jagger 70’li yıllarda parlamıştır. 70’li yıllar en çılgın yıllardır çünkü gençler arasında hippilik moda, aynı zamanda cinsel devrimin de en yaygın olduğu yıllardır. İşte bu çılgın devirler, Mick Jagger’a çapkınlığa ve çılgınlığa dayalı bir karizma ve sitil hediye etti.

Maroon 5’ın “Moves Like Jagger” şarkısı, bazılarına o dönemi özlem ile hatırlatıyor. Hatta bu şarkının Victoria’s Secret defilesinde reklam olarak kullanılması, onun çapkınlığını güzel bir şekilde vurguluyor. Her ne kadar, klipte Maroon 5’ın solisti Adam Levine kendini Mick Jagger’ a benzetmeye çalışsa da ve benim Jagger gibi hareketlerim var dese de, bu hareketler dünyada sadece Mick Jagger’ a aittir.

Leave a Reply

1 comment

  1. Edip Egeli

    Nergis hanım ilk çıkışı 73 yılı falan değil :) Bu adam 60’lı yıllarda dünyayı peşinde sürükleyen adam :) Evet Kanada başbakanının karısı Margret ile Montreal konseri gecesi 1 gecelik yatak hikayesi var ve doğrudur ama başbakan eşini boşamadı 1 gecelik bir kaçamaktı tüm dünya biliyor bunu ve doğrudur geldi geçti :) Yazınız biraz aceleye gelmiş :)
    Saygılar iyi günler :)