Galeri İlayda 16 Mayıs ile 15 Haziran tarihleri arasında sanatseverleri ile farklı bir tarzda buluşuyor. Bu tarz diğerlerinden ayrılıyor,çünkü bu tarz sanatı parçalanmış, eksik bırakmış bir halde sanatseverlere sunuyor.

Hotel

Elvin Karaaslan Kısmen adını verdiği sergide günlük yaşamdan aldığı kesitleri, parça- bütün ilişkisi ile gözler önüne seriyor. Ayrıca, bunu yaparken de, bizlere algı kavramını sorgulatmadan da geri kalmıyor. Sergilere gelen insanları çoğumuz biliriz, sergiye gitmek Türkiye’de daha çok gösteriş amaçlı yapılan bir faaliyettir. Fakat durum Kısmen’de biraz farklı, çünkü izleyicinin bu sergide aktif katılımı kesinlikle şart oluyor. Ziyaretçilerin sergiye aktif katılımı eserler hakkındaki çıkarımları ve tahminleri ile eserlerdeki eksik bırakılmış yerleri tamamlanmalarıyla gerçekleşiyor. Bu yolla, izleyicilerin tahminleri ve çıkarımları ile onların sergi hakkındaki yorumlarını anlayabilmemiz mümkün olabiliyor, çünkü sanatçı eserlerini parçalar halinde sunarak, bizlere yarım bir cümle bırakıyor ve bu yarım kalmış cümleleri bizim tamamlamamızı bekliyor. Sergiye gelen sanatseverler resmi kendilerine göre algılayarak, sanat eseri üzerindeki tahminlerini, çıkarımlarını, yorumlarını ve görüşlerini belirtme fırsatı bulup cümleyi tamamlıyorlar. Sonuçta, her eser bir cümleyi ifade ettiğine göre, tüm bu cümleleri birleştirdiğimizde güzel bir kompozisyon ortaya çıkıyor. Hatta sadece tek bir kişiye ait olan bir kompozisyon değil, çeşitli insanlara ait olan bir kompozisyon… Bu durumda, sanatçının eserini yarım bırakarak, izleyiciden tamamlamasını beklemesi bir harmoni oluşturmak adına son derece zekice olmuş.

Sleeper

Anlayacağınız gibi, bu sergide asıl amaç izleyicinin yarım kalmış eseri tamamlayarak yorumlaması. Siz de eğer yarım kalmış bir sanat eserini kendinizden bir şeyler katarak tamamlamak istiyorsanız, 16 Mayıs ile 15 Haziran tarihleri arası Elvin Karaaslan’ın Galeri İlyada’daki Kısmen adlı sergisini kaçırmayın derim. Pazar günleri hariç, Galeri İlayda 10.00 ile 19.00 arası her gün açık. İyi seyirler…

Galeri İlayda Adres:

Hüsrev Gerede Caddesi

No: 37

Teşvikiye

Tel: 0212 227 92 92

e- mail: info@galleryilayda.com

Better Future

Leave a Reply