90’lı Yıllarda Çocuk Olmak

Bir seneyi daha ardımızdan bırakmaktayız; acısıyla ve tatlısıyla. Ardımıza bıraktıklarımıza tatlı bir tebessüm etmeliyiz. Şimdi, sizi biraz geriye götüreceğim ve çocukluklarımıza ineceğiz. Acaba, neler hatırlıyoruz…

 • Berlin duvarının yıkılışı ile bütün dünya ile birlikte Türkiye de bir döneme geçti.Televizyonlarda,  tek kanallı dönemden diğer bir adla TRT döneminden çıkıp, Türkiye’ nin ilk özel televizyonu Star’ ın kurulması ile Türkiye bir yenilikle karşılaştı ve Türkiye’ nin yılbaşları renklendi. Ardından Show tv kuruldu. Ve o zamanın çocukları yâda bütün Türkiye, Show tv’ nin tanıtımlık seslerini duymaya başladık.
 • Ardından Show TV kuruldu. Ve o zamanın çocukları ya da bütün Türkiye, Show TV’ nin tanıtımlık seslerini duymaya başladık.
 • Peki, neler gösterildi bu yeni kurulan kanallarda? Bizimkiler dizisiyle başlamak istiyorum. Hepimizin, Bizimkiler dizisini izlerken, evet ben de bunu yaşamıştım dediği anlar vardır.
 • Pazar geceleri, güzel bir müzik eşliğinde, Parliament Sinema Kulübü ile birlikte, biz 90’ lı yılların çocukları, Top Gun, Görevimiz Tehlike, Tim Buton’ ın Batman’ ı, Polis Akademisi, Ölüm Tarlaları, Hayalet Avcıları, Yaralı Yüz ve adını sayamayacağım daha bir sürü yabancı film ile tanışmış olduk.
 • Adam Olacak Çocuk ile adam olduk. Barış Manço sayesinde ilk defa çocukların da fikri alındı.
 • Yine Barış Manço’ yu es geçemeyeceğim. 7’ den 70’ e adlı programı sayesinde, bizlere dünyanın sadece evimizden ve mahallemizden ibaret olmadığını öğretti. Daha da yaşasaydı, kim bilir çocuklar için neler yapacaktı?
 • Savaş Ay’ ın sunduğu A Takımı sayesinde, toplumsal konulara duyarlılığımız arttı. Teke Tek, Ceviz Kabuğu, Uğur Dündar eşliğinde Arena sayesinde şimdiki tartışma programlarının temeli atıldı.
 • Bu zaman aynı zamanda Disney’ in altın çağıdır. Hepimiz, sinemada, Disney çizgi filmlerini izlerdik. İyi kalpli, güzel prenses ile yakışıklı prensin kavuşmasını ister, çirkinleri ise kötü zannederdik. Hayatı da bu çizgi filmler gibi toz pembe zannederdik.
 • 90’ lar, aynı zamanda rock müziğinin de altın çağıdır. Bon Jovi, U2, Nirvana ( Kurt Cobain’ in ölmesi ile dağıldı), Radiohead, REM, The Smashing Pumpkins, Red Hot Chili Peppers’ ın devirleriydi. Bunun nedeni ise; daha tekno müziğinin gelişmemiş olmasıdır.
 • Türk Pop’unu da es geçmeyeceğim. Gene, tekno müzik ve bilgisayar sistemleri çok gelişmediğinden midir bilmiyorum ama 90’ lı yıllar Türk Popu şimdiki yıllardan çok daha iyiydi. Tarkan’ ın Oynama Şıkıdım Şıkıdım’ı ile dans ettik, Yonca Evcimik’ in Abonesi ile abone olduk ve Tayfun’ un Hadi Yine İyisini ile iyi olduk.
 • Bu arada Cartel’ i de es geçersem, çok haksızlık etmiş olurum. Çünkü Cartel ile ilk Türk Rapinin temelleri atıldı. Bence, Türk Rapinde de, onun gibi şarkı hiç gelmedi.
 • Benim çocukluğum da, Süper Baba’ nın, Yılan Hikâyesi’ nin ve Murat Kekilli’ nin Bu Akşam Ölürüm adlı müziklerini flütle çalarak geçti, bunlarla birlikte diğer arkadaşlarıma hava atardım.
 • Reha Muhtar ile ana haber programını izlerdik. Oradan öğrendiğim tek şey; her gördüğüm uzun saçlıyı satanist zannettiğimdi.
 • Arkadaşlarımla, yakan top, saklambaç, yakalamaca ve kovalamaca da oynardım ama en sevdiğim ise yerden bir sopa kaldırıp “ Gölgelerin gücü adına, güç bende artık!” diye bağırmaktı. Evet, ben en çok He- Man’ i severdim.
 • Şimdi, dokunmatik tabletler varken, o dönemler Windows 95’ lerin ve 98’ lerin dönemiydi.
 • 90’ lı yıllar her yönden çalkantılı yıllardı. Soğuk Savaşın bitmesi ile Türkiye’ nin her yönden de yeni bir boyut kazandığını görüyoruz. Mesela, Küçük Emrah, acıların çocukluğunu bırakıp, dizilerde ve filmlerde zengin kızlarını tavlayan ya da özel bir şirkette çalışan şehirli bir insan olarak oynamaya başladı. 12 Eylül’ ün izlerini hala üzerinden atamamış Türkiye; Cumartesi Anneleri ile oğullarına ağladı, Susurluk Olayı ile derin devlet karmaşasını yaşadı, Uefa kupasını Galatasaray kazandı ve 17 Ağustos ile yıkıldı. Bütün bunlar yaşanırken, Fenerbahçe hiç şampiyon olamadı.

Acısı ve tatlısı ile bir dönemi arkamıza bırakmışız ve bu arada da büyümüşüz. Geleceğe ferah bakın ama geçmişinizi hiç unutmayın. Hepinize mutlu yıllar diliyorum.

Leave a Reply