Zirveye Giden Yol

Türkiye’de “Zirveye Giden Yol” olarak gösterime giren, orjinal adı “The Ides of March” olan film için bir George Clooney filmi diyebiliriz. Yönetmen-senarist-başrol üçlemesini başarıyla beyaz perdeye yansıtan George Clooney’e, aynı zamanda birbirinden ünlü oyuncuların eşlik etmesi filmi ilgi çekici kılıyor.

George Clooney’nin yanı sıra Ryan Gosling, Philip Seymour Hoffman, Paul Giamatti, Evan Rachel Wood ve Marisa Tomei gibi sağlam bir oyuncu kadrosuna sahip olan film, Amerika’daki seçim kampanyaları sırasında yaşanan gerilimli politik ortamı ve bu ortamda çalışan insanların, kazanmak uğruna her türlü kirli politik oyunların içinde yer alabileceklerini anlatıyor. Vali Mike Morris (George Clooney) ve Paul Zara’nın (Philip Seymour Hoffman) ekibinde yer alan Stephen Meyers’ın (Ryan Gosling) başarıyla yaptığı iş, rakip taraftaki Tom Duffy’nin (Paul Giamatti) dikkatini çekince, Stephen’ın hayatının gidişatını değiştirmesine neden oluyor. Seçim kampanyalarının medyadaki yüzü olan Ida Horowicz (Marisa Tomei) tarafından da merak edilen Stephen, iş yerinde tanıştığı yeni stajer Molly Stears (Evan Rachel Wood) ile olan ilişkisi ve bu ilişkinin üzerinde Vali Mike Morris’in bıraktığı etkiler Stephen’ın hayatında bir dönüm noktası haline geliyor. Böylelikle, idealleri doğrultusunda ilerleyen Stephen, etrafında dönen kirli oyunların karşısında durmaya çalışırken, kendisini bu tarz politik oyunların içinde buluyor.

Stephen karakterinin iş hayatında ve aynı zamanda özel hayatında yaşadığı iniş-çıkışları, psikolojik sarsıntıları abartıya kaçmadan başarı ile yorumlayan Ryan Gosling’i yaklaşmakta olan 2012 Golden Globe Awards (Altın Küre Ödülleri) ve Oscar ödüllerinde, büyük bir ihtimalle, en iyi erkek oyuncu kategorisinde aday olarak görebiliriz. Genellikle romantik komedi türündeki filmlerde görmeye alışık olduğumuz Ryan Gosling, politik drama türündeki bu filmde, performansı ile eleştirmenler tarafından büyük bir alkışı hak ediyor.

Durgun, durağan bir anlatım tarzı olan film, aksiyon bekleyen seyircileri hayal kırıklığına uğratsa da, sağlam bir senaryo ve birbirinden ünlü ve başarılı oyuncuların yer alması filmi izlenir kılıyor. Politik drama türünde filmleri seven ve başarılı oyunculuk performansları izlemek isteyenler için “The Ides of March” vizyondaki filmler arasından tercih edilebilir.

Leave a Reply