Fatih Akın’ın yönetmenliğini üstlendiği ve 2002 yapımı olan “Solino” adlı film, İtalya’dan Almanya’ya göç eden bir ailenin çevresinde gelişen olayları romantik, dramatik ve etkileyeci bir dille anlatıyor.

actuel_12267511561960’lı yıllarda Romano (Gigi Savoia) eşi Rosa’yı (Antonella Attili) Almanya’ya taşınmaya ikna etmeye çalışır. Kocasının isteği üzerine oğulları Gigi (Barnaby Metschurat) ve Giancarlo’yu (Moritz Bleibtreu) yanlarına alarak Solino’dan Duisburg’a taşınırlar. Gigi ve Giancarlo yeni bir ülkeye gidecekleri için heyecan duysalar da, Gigi’nin içi, arkadaşı Ada’dan (Tiziana Lodato) ayrılacağı için biraz buruktur, ancak arkadaşına bir gün geri geleceğine ve ona Almanya’dan kar getireceğine dair söz verir. Duisburg’a yerleşen aile ilk başlarda şehire uyum sağlamakta zorlansalar da, burada işlerini kurmayı başarırlar. Şehirdeki ilk pizza restoranını açan Romano, Rosa’nın hazırladığı pizza ve spagetti’ler ve oğullarının yardımları sayesinde restoranın işlerinin iyiye gitmesinden dolayı mutludur. Bu sırada yaşadıkları yerde fotoğraf dükkanı olan birisiyle arkadaş olan Gigi, fotoğraf ve film makinelerine meraklıdır ve bu kişi Gigi’nin fotoğraf ve filme olan yeteneğini keşfeder. Giancarlo’ya göre daha sempatik ve sevimli olan Gigi, Jo (Patrycia Ziolkowska) adında bir kızla arkadaş olur ve Giancarlo bu arkadaşlığa karşı haset duymaktadır. Aradan 10 yıl geçmesiyle birlikte Gigi ve Giancarlo genç delikanlı olurlar ve bu üçlü arasında karışık bir aşk, ilişki üçgeni gelişir. Babasının karşı çıkmasına rağmen film çekme hayallerini gerçekleştirmeye çalışan Gigi, ilk filmini çeker ve bunu bazı eleştirmenlere izletir. Olumlu tepkilerle karşılaşan Gigi çok heyecanlanır ve bu durum onu yeni filmler çekmesi için cesaretlendirir. Bu sırada restoranın mutfağında sürekli çalışan Rosa yorgun düşer ve lösemi hastalığına yakalanır. Eşi Roman’ın da kendisini aldattığını öğrenince adeta yıkılan Rosa, Solino’ya, memleketine geri dönmek ister. Her ne kadar Gigi Almanya’da kalmak istese de, annesini Solino’ya götürür ve orada annesinin sağlığı ile ilgilenir. Gigi’nin Solino’ya geri dönmesine sevinen Ada, daha sonra Gigi’nin kendisini unuttuğunu ve sözünü tutmadığını anlayınca hayal kırıklığına uğrar. İlk başlarda aklı hala Jo’da olan Gigi, zamanla onu gerçekten seven kadının Ada olduğunu anlar. Gigi tüm sevdiklerine, annesine, karısına, çocuklarına ve kardeşi Giancarlo’ya ilk ve yeni çektiği filmi izletir ve asıl memleketleri olan Solino’da kalarak kalabalık ve mutlu bir aile kurarlar.

solino_moritz_bleibtreu_fatih_akin_007_jpg_cypb

Bir göç hikayesi olan “Solino” adlı film, bir ailenin yeni bir ülkede karşılaştığı zorlukları, bu zorlukların aile üyelerinin arasında ne gibi sorunlara yol açtığını, baba-oğul ve kardeşler arasındaki çatışmayı etkileyici ve dramatik bir dille anlatıyor. Fatih Akın’ın başarılı yönetmenliği ve filmin etkileyici müzikleri sayesinde, hikayeye ilk dakikalardan itibaren dahil olabiliyor ve başarılı oyunculuk performansları ile canlandırılmış olan karakterlerle aranızda bir bağ kurabiliyorsunuz.

Eğer siz de Fatih Akın’ın filmlerini beğeni ile izliyorsanız, güçlü ve akıcı bir hikaye örgüsüne sahip olan “Solino” adlı filmi izlemenizi tavsiye ederim.

Leave a Reply